montaż płyty gazowej w blacie a przepisy budowlane

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Blumchen
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2023, 17:54
montaż płyty gazowej w blacie a przepisy budowlane

autor: Blumchen » 18 sie 2023, 18:58

Witam.
Moje pytanie: jakie przepisy regulują odległości zamontowania płyty gazowej od ścian albo np od boku szafki kuchennej wysokiej (jest zazwyczaj łatwopalna). Niby są te sprawy w instrukcjach montażu poszczególnych producentów płyt, ale każdy producent określa to inaczej i zamieszcza dodatkowo zapis że płytę należy zamontować zgodnie z instrukcją z uwzględnieniem prawa budowlanego. W prawie budowlanym są zapisy: § 173 Warunki instalowania urządzeń gazowych
1. Przy instalowaniu urządzeń gazowych należy spełnić następujące warunki:
1) urządzenia gazowe należy połączyć ze stalowymi lub miedzianymi przewodami instalacji gazowej na stałe lub z zastosowaniem elastycznych przewodów metalowych;
2) zawór odcinający dopływ gazu do urządzenia należy umieścić w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane urządzenie gazowe, w miejscu łatwo dostępnym, w odległości nie większej niż 1 m od króćca przyłączeniowego;
3) kuchnie i kuchenki gazowe należy instalować w odległości co najmniej 0,5 m od okien do boku urządzenia, licząc w rzucie poziomym;
4) ogrzewacze pomieszczeń, których temperatura osłon może przekroczyć 60°C, należy instalować w odległości co najmniej 0,3 m od ścian z materiałów łatwo zapalnych, otynkowanych oraz w odległości 0,6 m od elementów ścian z materiałów łatwo zapalnych, nieosłoniętych tynkiem;
I tu mam wątpliwości dot pkt 4, Czy pkt. 4 dotyczy płyty gazowej? Instalatorzy którym zadałem to pytanie są podzieleni. Jedni mówią,że tak i trzeba zachować te odległości ponieważ jest ogień otwarty i płyta nagrzewa się do 60st. Druga część mówi ze płyta gazowa nie jest ogrzewaczem pomieszczeń i ten pkt nie dotyczy

Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów