Dach z lat 80 - mocowanie murłaty

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

PharellSE
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2023, 20:16
Dach z lat 80 - mocowanie murłaty

autor: PharellSE » 03 maja 2023, 14:50

Witam. Właściwie mam pytanie odnośnie dachów budowanych w latach 80. Dziadek rozbudowując dom, wylewając stropy robił też dach. Dom dostałem od dziadków i przy okazji adaptowania poddasza trochę podpytywałem dziadka. Dach ma nachylenie 10-15 stopni. Chodzi o to, że dziadek twierdzi, że murlata nie była w żaden sposób przymocowana do ściany poprzez śruby itp (wieńców nie ma). Twierdzi, że tak się kiedyś robiło (budował dom sam z pomocą zaprzyjaznionych fachowców z tamtych lat. Dach robił rzekomo znajomy, który był cieślą. Wychodzi na to, że dach po prostu leży na ścianach.Dach nie wychodzi poza obrys budynku, a murłaty są widoczne od wewnątrz pomieszczeń, natomiast od zewnątrz jest cały obmurowany. Pytanie moje, czy tak się kiedyś robiło i czy mogę to tak zostawić. Wszak wichurę nie jedną juz dach wytrzymał i te 40 lat stoi (i oprócz dźwięków powodowanych nagłymi podmuchami, kiedy conieco dach pracował nic więcej się nie działo). Drewno suche, że bardziej suchcsze być nie może (wilgotnościomierz do drewna wskazuje 0% wilgotności), krokwie przybijane grubymi krokwiakami, pełne deskowanie i na tym papa. Czy jest możliwe, że dach jest niezakotwiony zatem i jest w stanie oprzeć się sile wiatru? Na zdjęciu poniżej widać murlatę która leci nad oknem Pozdrawiam serdecznie!
Załączniki
341143068_534293768915055_2574018013172195896_n.jpg

OloBoss
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 22 lip 2021, 10:35
Re: Dach z lat 80 - mocowanie murłaty

autor: OloBoss » 08 maja 2023, 14:38

to niestety możliwe i trzeba coś z tym zrobić jak najszybciej

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Dach z lat 80 - mocowanie murłaty

autor: Om3k » 14 cze 2023, 15:01

To zależy o jakich czasach mówimy. Jeśli pytasz o lata 80, XX wieku to wówczas stosowano już wieńce oraz praktykowano mocowanie murłaty stalowymi kotwami zabetonowanymi w wieńcu. Czasem belki stropowe lub stropodachu opierano bezpośrednio na ścianie, bez użycia murłaty. Ale wówczas końce drewnianych belek zabezpieczano papą i kotwiono do muru. Wcześniej zdarzały się rozwiązania, kiedy murłata nie była kotwiona do wieńca, ale wówczas murłata była obmurowana, a konstrukcja dachu nie była rozporowa.
Mało prawdopodobne jest, że drewno w Twoim domu ma wilgotność 0% ponieważ wilgotność drewna w pomieszczeniach suchych i ogrzewanych stabilizuje się na poziomie około 12%. Wysuszenie drewna do 0% jest możliwe w warunkach labolatoryjnych, ponieważ w normalnych warunkach drewno nawilża się, wchłaniając wilgotność z pomieszczenia.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów