Taras a pozwolenie na budowę

Czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu z tarasem czy malutkiego balkonu musimy się zastanowić nad aranżacją tego miejsca i doborem roślin. Tutaj znajdziesz inspiracje, ciekawe pomysły i nietypowe rozwiązania związane z tym tematem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

szewerka
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 kwie 2023, 13:18
Taras a pozwolenie na budowę

autor: szewerka » 05 kwie 2023, 13:36

Dzień dobry,
od jakiegoś czasu zamierzam wybudować taras w budynku jednorodzinnym na wysokim parterze niejako przedłużając balkon.
W myśl nowych przepisów budowlanych w których jest mowa o tarasach naziemnych do 35m2 (mój ma mieć około 20m2) byłem przekonany, że nie potrzebuję żadnego pozwolenia na budowę czy nawet zgłoszenia. Niemniej jednak przezornie skontaktowałem się z Gminą w której mam nieruchomość i otrzymałem informację, że przez to, że taras ma być na filarach betonowych (1,50m nad ziemią) będę potrzebował prawdopodobnie projekt i właśnie pozwolenia na budowę.
Dodatkowo mój dom, jest bliźniakiem i taras w moich planach przylega bezpośrednio do ściany bez okien od sąsiada - tu znowu otrzymałem informacje, że będę musiał ubiegać się o odstępstwo od Ministra Infrastruktury gdyż normalnie musiałbym odsunąć się o 1,5m od granicy nieruchomości.
Czy ktoś z forumowiczów może odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Czy taras na filarach betonowych zakotwiczone w glebie wymaga Pozwolenia na Budowę, czy jedynie zgłoszenia czy nie muszę tego w ogóle zgłaszać?
2. Czy faktycznie muszę pisać do ministra Infrastruktury przez bliskość od granicy w przypadku budowy takiego tarasu? - sąsiad może wydać mi pisemną zgodę, że nie ma nic przeciwko.

Załączam plan tarasu, zdjęcia poglądowe i poglądowy wygląd konstrukcji jaką zamierzałem wykonać.
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_4609.jpg
Obecny stan
Timberness .jpg
Pogląd konstrukcji tarasu
taras.jpg
Poglądowy rysunek

Wróć do „Ogrody, balkony i tarasy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

Gotowe projekty domów