Fundament pod murowany domek 35m2

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

fanatyk321
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2021, 14:08
Fundament pod murowany domek 35m2

autor: fanatyk321 » 06 lip 2021, 14:20

Witam,

Jestem kompletnym amatorem który w życiu nie trzymał nawet pędzla i chcę postawić murowany domek o powierzchni 35m2 bez poddasza, bez piwnicy i z antresola. Na działce mam grunt nasypowy czarnoziem (chyba). Działka nie jest stricte w strefie zalewowej ale były zalane w latach 1997-2000.

Pytanie jaki fundament można użyć pod taki domek? Znajomy który ma mi pomagać sugeruje wykopać dół głęboki na 30cm szeroki na 35cm po obwodzie ścian co wydaje mi się kiepskim pomysłem po obejrzeniu jak inni robią fundamenty pod takie domki.

Z góry dziękuje za wszelkie rady!

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod murowany domek 35m2

autor: Om3k » 06 lip 2021, 15:10

Witaj,

Ogólne zasady wykonania ław fundamentowych parterowego budynku murowanego o powierzchni 35 metrów kwadratowych nie będą się różniły od fundamentu budynku o powierzchni np. 135 lub 235 metrów kwadratowych. Oznacza to, że niezależnie od powierzchni budynku parterowego, budynek powinien być posadowiony poniżej umownej głębokości przemarzania gruntu, która w Polsce wynosi od 0,80 do 1,40 metra poniżej poziomu terenu. Od tej zasady są wyjątki (gdy występuje grunt niewysadzinowy lub zastosujemy opaski przeciwwysadzinowe). Poniżej poziomu posadowienia powinny znajdować się grunty nośne. A więc nie należy posadawiać ław fundamentowych m.in. na humusie, nasypie niebudowlanym, gruntach organicznych itd. Wysokość ław dla tego typu budynku przyjmuje się od 30 do 40 cm. Zbrojenie podłużne ław to 4 pręty średnicy 12 mm. Strzemiona średnicy 6 mm w rozstawie co 30 cm. Natomiast szerokość ław oblicza się na podstawie nośności gruntu oraz wielkości obciążeń. Do wstępnych założeń przyjmij, że naprężenia przekazywane na podłoże gruntowe nie powinny być większe niż 100 kPa=~1000 kgf/m^2.

fanatyk321
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2021, 14:08
Re: Fundament pod murowany domek 35m2

autor: fanatyk321 » 07 lip 2021, 15:31

Jeżeli nie posiadam badań gruntu i projektu domku co mogę zrobić?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Fundament pod murowany domek 35m2

autor: Om3k » 08 lip 2021, 7:44

Masz co najmniej dwie możliwości:
1. Zlecić wykonanie badań gruntu oraz projektu. Następnie budować zgodnie z projektem. Rekomenduję tą ścieżkę :)
2. Budować bez badań i projektu. Ale ta ścieżka to już na własne ryzyko i kuratelę. :wink:

SpecOdWszystkiego
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2022, 21:00
Re: Fundament pod murowany domek 35m2

autor: SpecOdWszystkiego » 09 mar 2023, 8:01

Jeśli szukasz fundamentów, warto rozważyć opcje głębokie i bezpośrednie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym różnią się fundamenty głębokie od bezpośrednich, poczytaj sobie artykuł pod linkiem https://www.kolaczasu.pl/fundamentowanie-glebokie-a-bezposrednie-czym-sie-roznia/, gdzie opisane są różne rodzaje podparć.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów