Uciążliwość poremontowa w spółdzielni - bębniący deszcz o parapet - normy budowlane

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
panparapet
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:49
Uciążliwość poremontowa w spółdzielni - bębniący deszcz o parapet - normy budowlane

autor: panparapet » 21 gru 2022, 18:27

Dzień dobry. Mam pytanie o budowlany aspekt sprawy, jaką mam ze spółdzielnią mieszianiową, gdzie jestem najemcą lokalu wynajmowanego od członka spółdzielni.

Wykonany został remont balkonów w tym założone blaszane parapety z kapinosami, które mają chronić ścianę budynku przed ściekaniem wody.

Problem w tym, że deszcz czy topiniejący śnieg sprawiają, że w pokoju nie da się spokojnie rozmawiać a hałas mocno utrudnia spokojny sen - uciążliwość, dość poważna.

Problemem jest sama spółdzielnia, która odmawia przyjęcia zgłoszenia uciążliwości, poieważ: "nie jestem stroną" (ignorując fakt, że istnieje ustawa o ochronie praw lokatorów a ja mam tytuł prawny do lokalu), ale to jest problem do rozwiązania na drodze prawnej.

Pytanie, z jaki się zgłaszam to czy istnieją jakiekolwiek normy budowlane, na które mógłbym się powołać, aby skutecznie wymóc na spółdzielni usunięcie uciążliwości?
Poza trywialnym wywieszeniem grubej płachty, tłumiącej dźwięk z napisem "tymczasowe wygłuszenie balkonu" :)

Będę wdzięczny za porady, co mogę zrobić w takiej sytuacji.

Dziękuję i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Uciążliwość poremontowa w spółdzielni - bębniący deszcz o parapet - normy budowlane

autor: Om3k » 22 gru 2022, 8:47

Normy poświęconej montażu parapetów nie ma. Jest natomiast literatura, np.:
:arrow: Empfehlungen fuer den Einbau/Ersatz von Metall-Fensterbaenken (WDVS-Fassade).
:arrow: Merkblatt. Ausbildung von details mit profilen und fugendichtungsbaendern bei aussenputz und WDVS.

Możesz też sprawdzić, czy parapety zostały zamontowane zgodnie z wytycznymi danego systemu dociepleń.
Załączam przykładowy rysunek montażu parapetu.
Parapet.jpg

panparapet
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:49
Re: Uciążliwość poremontowa w spółdzielni - bębniący deszcz o parapet - normy budowlane

autor: panparapet » 26 gru 2022, 19:31

Patrząc na ten rysunek, właściwe zamontowanie parapetów nie rozwiązuje problemu.
W moim przypadku parapet (okienny oraz na balustradzie balkonu), choćby zainstalowany prawidłowo, ma wystający kawałek blachy, o który bębni deszcz.

Dzięki za wskazówki.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 46 gości

Gotowe projekty domów