Monolit vs Technobeton/Teriva - koszt, wytrzymałość

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

przemo777
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:12
Monolit vs Technobeton/Teriva - koszt, wytrzymałość

autor: przemo777 » 06 gru 2022, 11:30

Witam forumowiczów :)

Ceny szaleją, a ja zdecydowałem się budować na wiosnę 2023 roku :) W związku z tym mam pytanie o strop. Próbuję jakoś oszacować ile będzie kosztował strop monolityczny vs technobeton / teriva. Nie chodzi o to aby to była kwota wyliczona dokładnie, tylko tak mniej więcej. Chciałbym to porównać do Technobetonu i Teriva. Projekt się tworzy indywidualnie, a architekt bardzo mocno lobbuje za Technobetonem. Mi znowu ciężko zaufać jakimś pustakom ułożonym poziomo i zalanym betonem. Wydaje mi się że monolit będzie solidniejszy.

Dom z poddaszem użytkowym i częściowym podpiwniczeniem.
Powierzchnia i cechy stropu między parterem, a piętrem:
- 128,3 m2 licząc razem z powierzchnią ścian zewnętrznych
- 120 m2 bez powierzchni ścian zewnętrznych
- w części salonowej nie będzie stropu - antresola (zaznaczone na rzucie linią przerywaną)
- będą rdzenie żelbetowe od parteru podtrzymujące dach
- zamiast słupa (jak na rzucie) będzie przedłużenie ściany nośnej o 80 cm
- na podciągu w salonie będzie opierać się ściana działowa na piętrze i możliwe że część dachu (wszystko się jeszcze projektuje)

Powierzchnia stropu między piwnicą a parterem:
- 63,1 m2 licząc razem z powierzchnią ścian zewnętrznych
- 55,4 m2 bez powierzchni ścian zewnętrznych
- strop prostokątny, opierający się na ścianach nośnych, bez żadnych podciągów itp

Nie mam jeszcze szczegółów ile stali, jakie zbrojenie itp ponieważ stoję przez wyborem - jaki strop. Jak wybiorę to on dopiero taki zaprojektuje, a ciężko wybrać nie znając kompletnie kosztów i innych parametrów. Jak pytam budowlańców to każdy twierdzi że "ceny zmienne i nie mogę powiedzieć", albo "to zależy". Ja mam świadomość że to zależy od wielu czynników, ale chyba da się oszacować tak mniej więcej. Może jest ktoś na forum kto aktualnie buduje podobny dom i może się podzielić informacjami ile kosztował m2 takiego stropu? Budowa będzie w okolicach Zamościa (woj. lubelskie).
Nawet stwierdzenie że monolit jest droższy o X procent od terivy da mi dużo bo będę wiedział czy opłaca mi się dopłacać te X procent kwoty.

rzut-parter.png

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Monolit vs Technobeton/Teriva - koszt, wytrzymałość

autor: Om3k » 23 gru 2022, 14:56

@przemo777, odpowiadam na Twoje pytania.

Analizując rzut parteru można dojść do wniosku, że układ ścian nośnych oraz otworów w stropie jest stosunkowo prosty. Jeśli budynek nie znajduje się na terenie szkód górniczych, to nie ma potrzeby projektowania stropu monolitycznego. Nie masz też co się obawiać o nośność stropów. Jeśli zostaną prawidłowo zaprojektowane i wykonane to będą bezpieczne.

Strop monolityczny co prawda ma szereg zalet, m.in.:
- możliwość wykonywania stropu o dowolnym kształcie,
- dopasowanie projektu stropu do nietypowego układu ścian i innych podpór (w Twoim przypadku przy otworze na schody najprawdopodobniej zostanie zaprojektowany strop monolityczny, niezależnie od wybranego typu stropu w pozostałej części domu),
- możliwość swobodnego dopasowanie do niestandardowych lub skupionych obciążeń
- możliwość zbrojenia stropu w dwóch kierunkach,
- w przypadku stropu monolitycznego o grubości większej niż ~18 cm jest możliwość ukrycia w nim przewodów instalacji wentylacji mechanicznej lub rekuperacji;
- wysoka izolacyjność od dźwięków powietrznych (chociaż w Twoim przypadku ta cecha stropu monolitycznego nie będzie miała znaczenia z uwagi na projektowaną antresolę).
Pomimo wielu zalet, strop monolityczny trudniej jest wykonać, wymaga znacznie większego nakładu materiałów i robocizny na budowie. Wykonanie pełnego deskowania, układanie i wiązanie prętów zbrojeniowych, betonowanie, pielęgnacja świeżego betonu, rozbiórka deskowania. Stąd może być nawet kilka razy droży od stropów prefabrykowanych lub gęstożebrowych.

Spośród stropów betonowych obecnie najtańsze są stropy typu SMART, następnie S-Panel, Teriva i jego klony (np. Technobeton), VECTOR i na końcu strop monolityczny.


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów