XPS pod płytą fundamentową ?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

lgrzegor
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 paź 2022, 21:20
XPS pod płytą fundamentową ?

autor: lgrzegor » 09 paź 2022, 21:38

Mam pytanie odnośnie płyty fundamentowej.

Wraz z adaptacją projektu przygotowano mi projekt płyty fundamentowej. Według projektu pod całą płytą ma być steropain XPS 20 cm położony na chudym betonie 10cm. Szczegółowy rysunek poniżej w załączniku (wraz z informacja o rodzaju gruntu).
Kierownik budowy jak i wykonawca odradzają mi ocieplenie z dołu steropianem xps z uwagi na fakt że według nich steropian nie da nic istotnego poza kosztami. Zwracają uwagę że na płycie od góry będzie również steropian z uwagi na ogrzewanie podłogowe i inne instalacje wiec doradzają ze taki model mija się z celem.
Grunt to piasek gliniasty przechodzący w gline pylastą.
Ocieplenie pionowe z XPS ma zostać.

Warto wydać majątek na steropian od spodu ?
Załączniki
plyta_przekroj.jpg

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: XPS pod płytą fundamentową ?

autor: Om3k » 14 gru 2022, 11:36

:arrow: Jeśli na płycie fundamentowej znajduje się warstwa styropianu o grubości co najmniej 20 centymetrów, to stosowanie dodatkowej izolacji z płyt XPS pod płytą fundamentową może nigdy się Tobie nie zwrócić w niższych rachunkach za ogrzewanie domu. Aby mieć 100% pewność, że dodatkowa termoizolacja pod płytą fundamentową ma ekonomiczne uzasadnienie to trzeba to policzyć, analizując oba warianty.

:!: Niemniej jednak wariant z izolacją termiczną na płycie fundamentowej posiada liniowy mostek termiczny w miejscu połączenia ściany nośnej zewnętrznej z płytą fundamentową.
Niweluje się ten mostek termiczny m.in., przez wykonanie pierwszej warstwy muru z bloczków gazobetonowych np., klasy 600 lub z droższych bloczków termoizolacyjnych typu isomur.
Zmiana pierwszej warstwy muru na warstwę murowaną z bloczków gazobetonowych wymaga sprawdzenia i akceptacji przez projektanta w branży konstrukcyjno-budowlanej, który adaptował projekt typowy. Gazobeton jest bowiem materiałem o mniejszej wytrzymałości na ściskanie niż przykładowo pustaki ceramiczne, czy bloczki wapienno-piaskowe.

:idea: Na załączonym przez Ciebie detalu moją uwagę zwróciła również zaprojektowana odsadzka żelbetowej płyty fundamentowej względem lica zewnętrznego muru. W konsekwencji izolacja termiczna cokołu budynku będzie miała pocienioną izolację termiczną w tamtym miejscu (na wysokości 25 cm, na obwodzie budynku). Moim zdaniem w budynkach, w których występuje odpowiedni zapas nośności muru, tego typu rozwiązanie może zostać zmienione na płytę fundamentową, której obrys zewnętrzny pokrywać się będzie z zewnętrzną krawędzią ścian nośnych. Zaletą takiego rozwiązania jest dużo łatwiejsze wykonanie izolacji termicznej oraz hydroizolacji. Mogą pojawić się głosy konstruktorów, że takie rozwiązanie będzie powodowało większe wytężenie muru, a wysunięcie płyty fundamentowej na zewnątrz (odsadzka) jest korzystna, bo zwiększa obszar ściskania w murze. Stąd też w przypadku planowanej zmiany występuje również potrzeba sprawdzenia obliczeniowego i akceptacji tego połączenia przez projektanta konstrukcji.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów