Brązowe kropki na sufitach

Wilgoć w domu to trudny, ale często spotykany przypadek, szczególnie w starszych budynkach. Jak się jej pozbyć? Co zrobić by mieszkać w suchym, zdrowym domu? Jakie są sposoby osuszania budynków i murów? W tym dziale znajdziesz podpowiedzi co robić, by pozbyć się wilgoci i jej skutków.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Nowak32
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2021, 2:07
Brązowe kropki na sufitach

autor: Nowak32 » 07 sty 2021, 2:23

Rok temu wykańczaliśmy poddasze użytkowe. Ocieplone 25 wełny, paroizolacja, płyta gk. Sufity zostały pomalowane farbą ceramiczna antygrzybiczną jak określał producent. Dziś na sufitach w różnych pomieszczeniach zauważyłem brązowe kropki w większości wielkości 1mm. I około 4 plamek wielkości 3-4mm. Wszystkie mają brązowy kolor, lekko połyskujący. Jedna z nich dało się rozmazać. Z łatwością można je wyczyścić. W pomieszczeniach utrzymuje się wilgotność na poziomie 40-45% i temp 22st.
Udało mi się znaleźć w internecie wątek o wymywaniu środka powierzchniowo czynnego lub plam nikotynowych, ale nikt z mieszkańców nie pali, a pomieszczenia malowane rok temu.
Jaka może być przyczyna, gdzie jej szukać? Czy to może być grzyb?
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20210106_230238.jpg
3-4 mm
IMG_20210106_225936.jpg
1mm
IMG_20210107_011051.jpg
Plamki

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Brązowe kropki na sufitach

autor: Sławek12 » 01 mar 2021, 14:41

Cześć.

Ostatnie zdjęcie jest bardzo dziwne... Jednak pierwsze raczej przedstawia sytuację dość klasycznie.
To raczej na pewno pleśń... Zrób test ... kup w jakimś sklepie, może być Castorama taki środek: PUFAS - Spray pleśniobójczy.
Psiknij tym na plamkę / plamki - wystarczy 1 psiknięcie...

Jeśli po paru minutach plamka zniknie, mamy odpowiedź.

Jeśli jest to pleśń... plamki mogą występować: w narożnikach pomieszczeń, przy suficie, przy podłodze, przy oknach (w ich wnękach)... kwestia złej wentylacji pomieszczeń (jest zbyt szczelnie).

Jeśli nie jest to pleśń, to być może następuje skraplanie na folii i w okolicach ocieplenia przy dachu. Zrób rozeznanie, mam nadzieję, że pomogłem.
geo-technika.pl

Baks
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 560
Rejestracja: 03 wrz 2020, 10:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Re: Brązowe kropki na sufitach

autor: Baks » 29 sie 2022, 13:15

Na grzyb to raczej nie wygląda


Wróć do „Osuszanie budynków - wilgoć i grzyb na ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów