Wyciszenie drewnianego stropu

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Szymekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 12 maja 2022, 15:05
Wyciszenie drewnianego stropu

autor: Szymekkk » 12 maja 2022, 15:07

Szanowni fachowcy,

Remontuje mieszkanie. Strop mam drewniany. Na bele nabite są deski, a między belami jest wolna przestrzeń(60-70 cm) o wysokości 10 cm. Chciałem zerwać kilka desek i napchać tam wełny mineralnej w celu wyciszenia sąsiada.
I pytania do was. Czy wypełniać cała przestrzeń 10 cm wełny, czy dać tam np 8 cm i zostawić 2 cm poduszki powietrza.

Wełna skalna czy szklana?
Ja wstępnie wybrałem polterm uni od isover, ponieważ wsp pochłania dźwięku wynosi 1,00 i dodatkowo ma większa masę.

Chce wyciszyć maksymalnie ile się da odgłosy stukowe(wiem ze to nie wiele da) i dźwięki dobiegające z góry.

Proszę o porady

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Wyciszenie drewnianego stropu

autor: Om3k » 29 lip 2022, 11:59

Szanowny Szymku

Wypełnienie wolnej przestrzeni pomiędzy drewnianymi belkami stropowymi za pomocą mat z wełny mineralnej jest dosyć dobrym sposobem zwiększenia izolacyjności akustycznej stropu.

Aby zwiększyć izolacyjność akustyczną stropu możesz zastosować dodatkowo jeszcze kilka innych elementów:
:arrow: oddylatowanie desek podłogowych od ścian (wykonuje się to przez wykonanie szczeliny pomiędzy deskami podłogowymi, a ścianą. Szczelinę wypełnia się taśmą brzegową i zakrywa listwą podłogową).
:arrow: odizolowanie desek podłogowych od belek stropowych przekładką z filcu.
:arrow: pokrycie stropu wykładziną dywanową. To poprawić może izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropu, nawet do 30 dB.
:arrow: jeśli jest dostęp do stropu od dołu to można nawet zastosować np. tynk akustyczny, płyty sufitowe lub sufit podwieszany.

:idea: Dawniej stosowano też skuteczny tzw. strop drewniany ze ślepym pułapem.

Właściwości dźwiękochłonne materiału są wyrażane przez współczynnik pochłaniania Alfa z indeksem „w”.
Współczynnik alfa przyjmuje wartość od 0 do 1,0. Wartość 0 oznacza, że materiał całkowite odbija dźwięk. Wartość alfa = 1,0 oznacza, że materiał całkowicie pochłania dźwięk.
Jeśli chodzi o proponowaną przez Ciebie wełnę Polterm Uni od Isover, to według deklaracji właściwości użytkowych, opublikowanej na stronie internetowej producenta, wskaźnik pochłaniania dźwięku tej wełny wynosi odpowiednio:
:arrow: 0,85 dla grubości 50-69 mm,
:arrow: 0,95 dla grubości 70-99 mm,
:arrow: 1,00 dopiero dla grubości 100-200 mm.


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów