Fotowoltaika na starość

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

karlmeco
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 17 gru 2020, 14:51
Fotowoltaika na starość

autor: karlmeco » 26 sty 2022, 11:16

Czy inwestycja w fotowoltaikę ma sens, szczególnie że nie jestem już pierwszej młodości. Mam obawy, że za rok, dwa jak opodatkują ten zielony prąd to kosztowo wyjdzie na to samo co z węgla albo jak się doczekamy to z atomu. Ciekawi mnie opinia ekspertów i tych którzy już korzystają z zielonego prądu albo z zielonego ciepła. Koszty i użytkowanie, awarie i obawy oraz pozytywy. :D

Domores
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Fotowoltaika na starość

autor: Domores » 27 sty 2022, 12:04

Dzisiaj zakładając fotowoltaikę już tak tanio nie będzie i koszty zwrotu będą rozkładały się w dłuższym czasie... Jak już chcesz zainwestować w coś takiego to może warto pomyśleć o instalacji z magazynem energii.

maja.s91
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 maja 2021, 11:53
Re: Fotowoltaika na starość

autor: maja.s91 » 28 sty 2022, 13:02

ciekawe pytanie... jednak patrzac na to, ze caly swiat dazy do zielonej energii nie ma powodu do obaw:) koszty zwrotu beda sie rozciagac na dlugie lata, dlatego warto zalozyc juz teraz, bo za chwile 1 kwietnia i wiadomo - bedzie ciezej

Zizo
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 30 sty 2022, 18:21
Re: Fotowoltaika na starość

autor: Zizo » 30 sty 2022, 19:14

Faktycznie ciekawa kwestia... Moim zdaniem, patrząc na to, jak idą ceny w górę - https://pgmpv.pl/artykuly/jakie-podwyzki-za-prad-moga-nas-czekac-w-2022-roku/, to rachunki raczej będą coraz wyższe. Wg mnie jest to dobra decyzja, "na starość" te rachunki będą na pewno niższe niż faktura za prąd...

Czorszty
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2021, 12:18
Re: Fotowoltaika na starość

autor: Czorszty » 31 sty 2022, 15:16

karlmeco pisze:Czy inwestycja w fotowoltaikę ma sens, szczególnie że nie jestem już pierwszej młodości. Mam obawy, że za rok, dwa jak opodatkują ten zielony prąd to kosztowo wyjdzie na to samo co z węgla albo jak się doczekamy to z atomu. Ciekawi mnie opinia ekspertów i tych którzy już korzystają z zielonego prądu albo z zielonego ciepła. Koszty i użytkowanie, awarie i obawy oraz pozytywy. :D


Zielona energia zawsze ma sens, szczególnie jak się patrzy na politykę unijna i wschodnią, na aktualny kryzys energetyczny i ocieplenie klimatu. Sam zainwestowałem w te urządzenia – pompa ciepła Daikin i moduły JAsolar montowała mi firma Synergio i widzę pozytywne efekty tej decyzji – w rozliczeniu rocznym niskie koszty grzania domu i wody, użytkowania domowego agd i rtv. Ciągle niskie koszty ogrzewania domu i wody. Brat dostał prognozę gazu i się załamał. Jeśli tylko masz możliwość inwestycji w najnowszą technologię, ja bym się już nie wahał. :D

espera
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 03 cze 2015, 13:29
Lokalizacja: Toruń
Re: Fotowoltaika na starość

autor: espera » 07 lut 2022, 17:51

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na jakość paneli i to, czy ich dostawca oferuje również montaż z dojazdem ;) Mi się udało trafić na JKT łączący te 2 kwestie

Mareczek21
Aktywny
Aktywny
Posty: 129
Rejestracja: 12 cze 2012, 9:02
Re: Fotowoltaika na starość

autor: Mareczek21 » 13 lut 2022, 17:57

Niezależnie od wieku się to opłaca. Tutaj na stronie ekofachowcy.pl mają na stronce fajny kalkulator opłacalności. Wpisujecie tam ile płacicie za prąd i wyliczy Wam jak to będzie wyglądało. Wiadomo, że instalacja trochę kosztuje, ale jednak jej żywotność jest długa i sam dom wtedy z zamontowanymi już panelami zyskuje na cenie.

medea
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:00
Re: Fotowoltaika na starość

autor: medea » 15 lut 2022, 13:33

U nas Polenergia Fotowoltaika zajeła się założeniem instalacji, pomogli też w uzyskaniu dotacji i zrobili audyt pomontażowy, wszystko działa bez zarzutu, a cała instalacja jest bezobsługowa.

kenya
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:59
Re: Fotowoltaika na starość

autor: kenya » 02 mar 2022, 11:27

Biorąc pod uwagę to co dzieje się z cenami za energię to tym bardziej się opłaca, tym bardziej że można starać się o dofinansowanie. Inwestycja zwróci się i zacznie na siebie pracować,. Warto jednak myśleć ekonomicznie i szukać atrakcyjnych cenowo materiałów i też w miarę możliwości jak najwięcej samodzielnie zrobić. Jeśli chodzi o materiały PV to najlepiej zamawiać z konta firmowego z TIM.pl ze względu na spore upusty cenowe

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Fotowoltaika na starość

autor: Konsultant Viessmann » 10 mar 2022, 10:30

Przy samodzielnej realizacji warto brać pod uwagę, że jeżeli coś się zepsuje, to można mieć problem z realizacją gwarancji. Nie wspominając już o bezpieczeństwie...
Prawda jest też taka, że przy samodzielnym montażu VAT wynosi 23% bo jest na produkty. Decydując się na usługę firmy wykonawczej, VAT spada nam do 8%, więc usługa montażu częściowo nam się kompensuje w Vacie

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Fotowoltaika na starość

autor: szari » 28 mar 2022, 17:53

Konsultant Viessmann pisze:Przy samodzielnej realizacji warto brać pod uwagę, że jeżeli coś się zepsuje, to można mieć problem z realizacją gwarancji. Nie wspominając już o bezpieczeństwie...
Prawda jest też taka, że przy samodzielnym montażu VAT wynosi 23% bo jest na produkty. Decydując się na usługę firmy wykonawczej, VAT spada nam do 8%, więc usługa montażu częściowo nam się kompensuje w Vacie


Nawet przy VAT 23% instalacja jest o wiele tańsza niż wykonywana przez takie firmy jak wasza. Głupotą jest pisanie że będzie jakiś problem z gwarancją, miałem Chińczyka pierwszej wody GoodWe popsuł się serwis z Kaliszu wymiana trwała 5 dni roboczych, oczywiście wymienili na nówkę sztukę nie śmiganą.
Ciekawe ile w Vieśmanie by myśleli o wymianie na nowy, pewnie w ogóle tylko czekali miesiącami na części z Chin.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Lena80
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 09 lis 2016, 16:07
Re: Fotowoltaika na starość

autor: Lena80 » 24 maja 2022, 21:39

Warto taką inwestycję poczynić gdyż na pewno obniżenie kosztów energii będzie dobrą opcja dla naszego portfela. Zwróć dużą uwagę na wykonawcę inwestycji by był dobrym doradcą i rzetelnym wykonawcą. Warto zwrócić uwagę na długość bycia takiej firmy w branży by mieć pewność, ze za kilka lat będzie miał kto sprawdzić działanie naszej fotowoltaiki. Ja w ten sposób wybrałam Hymon i muszę przyznać, że nie zawiodłam się na współpracy z nimi.


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów