8 wentylacji ^^

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Platinum__
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2022, 18:28
8 wentylacji ^^

autor: Platinum__ » 23 sty 2022, 18:36

Witam

Mam w swoim domu 150m w stanie surowym dwa kominy spalinowe w których jest łącznie 8 wentylacji .
Chciałbym je wykorzystać. Dwie łazienki, kuchnia , kotłownia, salon i garderoba to miejsca, gdzie wentylacje mam na kominie. Chciałbym dociągnąć jeszcze dwie pozostałe do kuchni i do sypialni, ale musiałbym je prowadzić w poziomie pod sufitem przez inne pomieszczenia . Długość do sypialni to 2.7m prosty odcinek a do kuchni 1.5m ale z jednym załamaniem 90 stopni ... będzie to działać?

Platinum__
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2022, 18:28
Re: 8 wentylacji ^^

autor: Platinum__ » 25 sty 2022, 12:44

Najbardziej chodzi mi o podpowiedź, czy można wentylacje puszczać w poziomie i czy można po drodze robić załamania ... ktoś coś? Bo temat bardzo pilny.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 8 wentylacji ^^

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sty 2022, 7:26

Platinum__ pisze:Najbardziej chodzi mi o podpowiedź, czy można wentylacje puszczać w poziomie i czy można po drodze robić załamania ... ktoś coś? Bo temat bardzo pilny.

Nie ma Pan ośmiu wentylacji tylko osiem dziur. Wentylacja to nawiew 20-40m3/h na osobę powietrza do pokoi i usuwanie go przez łazienki.
Dziury tego nie zapewnią .
Jak chce Pan mieć zdrową i komfortową wentylację, trzeba wydać 9000-11000 zł i założyć wentylację mechaniczną z regulacją, by taka wentylacja nie generowała dużych rachunków, powinna mieć odzysk ciepła, czyli wychodzące z domu powietrze oddaje swoje ciepło świeżemu.
Załączniki
wentylacja na osobę.png
HVAC - najtańszy komfort.

Platinum__
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2022, 18:28
Re: 8 wentylacji ^^

autor: Platinum__ » 29 sty 2022, 22:15

Odpowiedź nie tyczy się mojego pytania , więc podbijam... Czy wentylacja w kominie będzie działać jeżeli będzie poprowadzona 2.7m w poziomie a w innym miejscu będzie na odcinku 1.5m zakręt 90 stopni?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: 8 wentylacji ^^

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 sty 2022, 2:54

Platinum__ pisze:Odpowiedź nie tyczy się mojego pytania , więc podbijam... Czy wentylacja w kominie będzie działać jeżeli będzie poprowadzona 2.7m w poziomie a w innym miejscu będzie na odcinku 1.5m zakręt 90 stopni?

Napisałem, co trzeba zrobić, by była wentylacja . Ja wentylacji nie będzie, to i działać nie ma szans. Ale ok! Pan wie lepiej.
HVAC - najtańszy komfort.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: 8 wentylacji ^^

autor: Interno » 30 sty 2022, 11:31

Platinum__ pisze: Czy wentylacja w kominie będzie działać jeżeli będzie poprowadzona 2.7m w poziomie a w innym miejscu będzie na odcinku 1.5m zakręt 90 stopni?

Normy i zasady mówią NIE.
Życie czasem zmusza do kompromisów nie zawsze udanych.
Zmierz anemometrem teraz i po Twoich przeróbkach.
Zapewne nastąpi zaburzenie przepływu powietrza o ile 30-50%, to znak ?.
Generalnie zgadzam się, że wentylacja realizowana za pomocą dziur w ścianach do przewodów pionowych i nawiewnikach okiennych słabo się sprawuje.

Platinum__
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 sty 2022, 18:28
Re: 8 wentylacji ^^

autor: Platinum__ » 31 sty 2022, 9:29

Ale jeżeli zostało mi tylko takie wyjście jak dziury w kominie ? Chodzi mi o to, że w rodzinnym domu jest wentylacja kotłownia, kuchnia i łazienka i też dziury w kominie i to w jakimś tam stopniu działa a okna uchyla się prawie codziennie ... Czy jakiś tam przepływ powietrza pojawi się na takich odcinkach ? Bo to też kwestia zabudowy , dodatkowej pracy..

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: 8 wentylacji ^^

autor: Interno » 31 sty 2022, 15:41

Platinum__ pisze:1. Ale jeżeli zostało mi tylko takie wyjście jak dziury w kominie ? Chodzi mi o to, że w rodzinnym domu jest wentylacja kotłownia, kuchnia i łazienka i też dziury w kominie i to w jakimś tam stopniu działa a okna uchyla się prawie codziennie ...
2. Czy jakiś tam przepływ powietrza pojawi się na takich odcinkach ? Bo to też kwestia zabudowy , dodatkowej pracy..

1. - wentylacja dziury w kominie i nawiewniki ich przekrój powinien być zrównoważony.
- uchylanie okien może wspomóc wentylacje o ile o tym pamiętamy a na to liczyć nie możemy.
- co do kotłowni to tutaj wentylacja musi być również nawiewna.
- tam w mieszkaniu, gdzie gaz tez nie może być "partyzantki" z wentylacją.
2. robiłem kanały poziome w przypadku wentylacji nazywanej umownie "grawitacyjną" da się to zrobić tak aby kanał wyciągał odpowiednią ilość powietrza z pomieszczenia ale trzeba stosować szczelne kanały i używać odpowiednich kształtek zwłaszcza na łukach.

Generalnie patrząc na to co jest w budynkach jeśli chodzi o wentylację to i tak dziwię sią, że tak mało grzyba, zatruć czadem i wybuchów.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 70 gości

Gotowe projekty domów