Grunt pod budowę domu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Fifiel86
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2022, 23:30
Grunt pod budowę domu

autor: Fifiel86 » 12 sty 2022, 23:42

Witam. Przeczytałem troszkę tematów i niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Mam możliwość zakupu działki w dobrej okolicy tylko mankamentem jest to że na części działki kiedyś był staw który 30 lat temu był zasypany ziemią z korytowania drogi nieopodal, a drugiej części jest nasyp niekontrolowany zrobiony przez dziadka Pani, która sprzedaje działkę jako grobla tego stawu. Nawiercenia były tylko do 3m więc ciężko powiedzieć co jest głębiej. Jest sens rozważania tej działki jako budowlanej?
Załączniki
IMG-20220112-WA0000.jpg

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Grunt pod budowę domu

autor: Om3k » 13 sty 2022, 15:23

To zależy. Jeśli różnica w cenie pomiędzy tą działką, a inną działką w okolicy posiadającą grunt nośny, będzie większa niż koszty posadowienia planowanego budynku to jest sens uwzględniania zakupu.
Musisz oszacować koszty wykonania posadowienia budynku na nasypie niekontrolowanym, czyli na przykład na wykonaniu pali fundamentowych i płyty fundamentowej lub wymiany gruntu na pospółkę zagęszczoną mechanicznie.
Cena wymiany gruntu będzie niższa jeśli planowany budynek ma mieć kondygnacje podziemne.
Zwróć się do firmy wykonawczej, specjalizującej się w tego typu pracach. Najlepiej z Katowic i okolic, z prośbą o podanie orientacyjnej cenę za wykonanie niniejszych prac. To powinno pomóc Tobie w podjęciu decyzji.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Grunt pod budowę domu

autor: Sławek12 » 02 lut 2022, 9:55

Cześć.

Przede wszystkim trzeba wykonać rozpoznanie geotechniczne w tej sytuacji na przynajmniej 6 m głębokości.
DZIWIĘ SIĘ że rozpoznanie przeprowadzone, z którego pokazujesz kartę wiercenia nie zostało przegłębione (znając życie potencjalny Inwestor nie wyraził zgody na przegłębienie prac - trzeba by parę stówek dopłacić...ehh...).
Dziwię się że prace terenowe zostały przeprowadzone, normalnie sprzętem geologicznym / geotechnicznym nie wykonuje się prac w odpadach (szczególnie opisanych jako łupki?), ponieważ po pierwsze może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu - ręcznie nie da się wykonać takiej pracy - musi być maszyna - prawdopodobnie zachodziły zerwania zabezpieczające sprzęt (zastanawiam się ile prawdy jest w tym profilu, czy jest on wiarygodny i przepracowany do końca ;)
Do meritum...
Na takim gruncie nie postawisz domu.
Wszystkie grunty antropogeniczne należy wybrać i zastąpić kontrolowanym nasypem budowlanym. Zakładając oczywiście, że poniżej mamy do czynienie z warstwami nośnymi.
Jeśli wystąpi poniżej jakaś organika, grunty silnie plastyczne, może się okazać, że będzie trzeba palować. Przed podwyżkami za dom jednorodzinny do średnich rozmiarów trzeba było liczyć średnio ok. 100 tys. zł za przygotowanie - wzmocnienie gruntu - palowanie (mikropale) celem przygotowania dla procesu posadowienia.
Wybranie tych gruntów i wykonanie kontrolowanego nasypu to też będzie w chwili obecnej kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy (zależnie od firmy / dokładności / staranności wykonania - trzeba na bieżąco sprawdzać pracę firmy przez geotechnika - kontrola odpowiedniego zagęszczenia - inaczej znowu będziesz musiał wszystko wybrać.
Zatem w każdej sytuacji w chwili obecnej musisz sporo dołożyć aby się tam wybudować. Dokładnie ile dowiesz się po przegłębieniu procesu rozpoznania geotechnicznego.
Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam. :)
geo-technika.pl


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 65 gości

Gotowe projekty domów