Skraplanie się z wentylacji

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

sir.COLA
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 11 gru 2019, 13:20
Skraplanie się z wentylacji

autor: sir.COLA » 17 gru 2021, 16:50

Witam.

Mam taki problem:
- jestem w trakcie budowy domu
- posiadam zamontowaną wentylacje mechaniczną i rekuperacje
- jednak w garazu i piwnicy jest wentylacja grawitacyjna
- posiadam tez zrobionre już podejscie wentylacyjne pod okap
- rury od okapu oraz wentylacji sa ocieplone i posiadają odstojniki


jednak zauwazyłem, że w związku z różnicą temperatur skrapla się woda i cieknie po rurach wentylacyjnych do środka
proszę o doradzenie jak tamu zapobiec - odstojniki mialy załatwic sprawe jednak niestety sa chyba za daleko od poczatku rury i na odcinku 3m (od poczatku do odstojnika) musi się skraplac.

Myślałem nad takim rozwiązaniem:
- wywalić odstojniki i zamontować coś takiego:
Obrazek
https://aldach.sklep.pl/akcesoria-do-kominkow-rury-skraplacze-redukcje-uszczelnienia/287-skraplacz-wody-kondensatu-150-mm-do-kominkow-wirplast-proevo.html


i wyprowadzić skropliny na zewnątrz (żeby nie zamarzało to po elewacji pod styropianem do gruntu)

jak myślicie rozwiąże to sprawe??


dodatkowo mam pytanie co do wywiewu mechanicznego od okapu i rekuperacji - poinformowano mnie, iż niezbędna będzie klapa zwrotna na rurze od okapu
Obrazek
https://www.iwentylatory.pl/szczelna-klapka-zwrotna-o-150-mm-x12515?utm_campaign


czy montowac to przed wyzej pokazanym skraplaczem czy przy samym wylocie na dachu??
czy nie zmniejszy to znacznie przekroju rury a co za tym idzie nie zwiekszy glośności całej instalacji??

z góry dziękuję z udzielone odpoiedzi

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: skraplanie się z wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 gru 2021, 23:56

Może jakiś tuman zainstalował Panu centralę z odzyskiem nie tylko ciepła , ale i wilgoci?
HVAC - najtańszy komfort.

sir.COLA
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 11 gru 2019, 13:20
Re: skraplanie się z wentylacji

autor: sir.COLA » 20 gru 2021, 17:09

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Może jakiś tuman zainstalował Panu centralę z odzyskiem nie tylko ciepła , ale i wilgoci?



rekuperacja jescze nie dziala;

skraplanie jest na przewodach grawitacyjnych - garaz, piwnica i okap

pytanie jest czy ktos sie spotkal z takim rozwiazaniem co zaproponowalem i czy to sie sprawdzi

dzieki za zainteresowanie tematem

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Skraplanie się z wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 gru 2021, 21:15

Nie należy łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Powietrze z duża ilością wody, jest lżejsze od suchego więc unosi się pionami z stygnie, a woda się wykrapla.
HVAC - najtańszy komfort.

sir.COLA
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 11 gru 2019, 13:20
Re: Skraplanie się z wentylacji

autor: sir.COLA » 22 gru 2021, 10:26

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie należy łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Powietrze z duża ilością wody, jest lżejsze od suchego więc unosi się pionami z stygnie, a woda się wykrapla.

1) Nigdzie nie napisałem, że połączono dwa rodzaje wentylacji.

Grawitacyjna jest w osobnych pomieszczeniach (garaż i piwnica) - tak musi być,
Wywyiew od okapu jest zabezpieczony zaworem zwrotnym - więc jest szczelny (działa tylko jak włączony jest okap)

2) powietrze z dużą ilością wody (wilgotne) oczywiście jest lżejsze i uchodzi grawitacyjnie- takie powietrze po napotkaniu zimnej rury okapowej przekracza pkt rosy i sie skrapla. - to wszystko jest jasne.

Moje pytanie brzmiało, czy takie rozwiązanie jak zaproponowałem rozwiąże sprawe kapiącej wody z rury wętylacyjnej na okap???.
oraz czy
Taka klapa zwrotna nie zwiekszy hałasu okpu (lekko zmniejsza przeswit rury)????,
Czy montowac to przed skraplaczem (patrząc od okapu) czy przy samym wylocie na dachu??


Z góry dziękuje za odpowiedzi

Rzodkiewka
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2022, 23:21
Re: Skraplanie się z wentylacji

autor: Rzodkiewka » 27 gru 2022, 23:24

Cześć jestem ciekaw jaka dalsza historia i co pomogło w kwestii skraplania. Czy jakaś forma odprowadzenia skroplin sie sprawdziła w praktyce?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 58 gości

Gotowe projekty domów