Porada Wytrzymałości

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Kamiliooo92
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:11
Porada Wytrzymałości

autor: Kamiliooo92 » 15 wrz 2021, 22:26

Witam . Prosił bym o podpowiedz co do mojej budowy ,,dobudówki „ mianowicie architekt dał mi rysunek i w sumie jak bym mu nie zwrócił uwagi ze komin nie jest tam gdzie miał być to może i by był temat zamknięty No ale .. Dostałem nowe rysunki i teraz nie wiem czy za to zmienił mi z pierwotnego planu żeby użyć Płatew 16/24 przez cała dobudówke (niecałe 12m) ze względu na to ze nie miało być żadnego połączenia z istniejącym budynkiem jeszcze bym zrozumiał ale teraz chce zastosować 2 dżwigary z metalu tzw 2 teowniki jeden na 300 mm szeroki drugi na 200mm wysokie po 250mn ogólnie wsio by grało ale za takie 2 sztuki przy dzisiejszych cenach to nie jest już dla mnie takie zrozumiałe dlaczego momentalnie taka zmiana ? Ta płatek naprawdę była by za słaba gdzie opierała by się na 3 ścianach nośnych z wylanym wieńcem środkowa ściana na 5 m wiec można powiedzieć ze prawie na środku . Proszę o wypowiedzenie się na ten temat bo nie wiem czy gość robi mi na złość czy po prostu przemyślał i boi się o konstrukcje która wymyślił za 1 razem . Pozdrawiam

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Porada Wytrzymałości

autor: Interno » 15 wrz 2021, 23:52

Kamiliooo92 pisze:... 2 dżwigary z metalu tzw 2 teowniki jeden na 300 mm szeroki drugi na 200mm wysokie po 250mn

Dwuteownik o wysokości h-250mm, jeden długości 300 cm a drugi 200 cm to nie są dźwigary a belki.
Rzeczywiście musza przenosić duże siły jakie to znak ?.
Pod tym belkami są otwory w ścianach ? a na tych belkach coś jeszcze się opiera ?.
Bez rysunku - rzutu tematu nie rozkminimy.
Poproś projektanta o inne alternatywne rozwiązanie może belka/nadproże żelbetowe.

Kamiliooo92
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:11
Re: Porada Wytrzymałości

autor: Kamiliooo92 » 16 wrz 2021, 21:45

300mm i 200 mm to szerokość a długość to niecałe 12 m . Chodzi oto ze przez cały budynek 6m (szer) x 12 m (długość) miała iść płatew a teraz maja być takie 2 teowniki ale skoro to nie są dźwigary to na jakiej zasadzie wyglada dźwigar bo ja się nie znam ale tak architekt raczej powinien . W ścianach nie ma jeszcze żadnych otworów ponieważ przez to wszystko budynek jeszcze nie powstaje

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Porada Wytrzymałości

autor: Interno » 17 wrz 2021, 9:13

Potrzebny przekrój lub rzut aby dobrze zrozumieć o co chodzi.
Zamiast płatwi drewnianej jakiej stropowej, innej ? mają być 2 szt. teowników o szerokości 300 i 200 mm ? jakie dokładnie teowniki ? na długości 12 mb ? jak to ma być wykonane ?


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów