Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Mariner
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2021, 9:57
Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

autor: Mariner » 25 sie 2021, 10:00

Kusi mnie ta instalacja i mam dom jednorodzinny więc teoretycznie dla dobra klimatu mógłby zainwestować w fotowoltaikę. Boje się tylko trochę tych pożarów. Co się dzieje w razie pożaru takiego urządzenia? Jak reaguje na cos takiego straż pożarna? Jak wygląda gaszenie fotowoltaiki – antyzieloni straszą ciągle tymi pożarami. Będę wdzięczny za wyjaśnienie. Tak jeszcze z ciekawości zapytam jak się użytkuje całą instalację?

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

autor: Konsultant Viessmann » 26 sie 2021, 11:28

Prawidłowo wykonana instalacja zgodnie ze sztuką nie stanowi dodatkowego zagrożenia pożarowego. Poszukaj sobie więc sprawdzonej firmy wykonawczej, która nie pojawiła się na rynku rok temu, bo fotowoltaika zyskała na popularności. Zawsze możesz też ubezpieczyć swoją instalację. Co do straży pożarnej, to mają swoje procedury gaszenia. Na pewno nie powinno się gasić instalacji na własną rękę.

pistachio
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 06 paź 2020, 9:24
Re: Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

autor: pistachio » 28 sie 2021, 9:15

mam u siebie instalację zrobioną na bazie mikrofalowników, zielona energia to przyszłość i pozwoli sporo zaoszczędzić

karlmeco
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 17 gru 2020, 14:51
Re: Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

autor: karlmeco » 31 sie 2021, 15:44

Mariner pisze:Kusi mnie ta instalacja i mam dom jednorodzinny więc teoretycznie dla dobra klimatu mógłby zainwestować w fotowoltaikę. Boje się tylko trochę tych pożarów. Co się dzieje w razie pożaru takiego urządzenia? Jak reaguje na cos takiego straż pożarna? Jak wygląda gaszenie fotowoltaiki – antyzieloni straszą ciągle tymi pożarami. Będę wdzięczny za wyjaśnienie. Tak jeszcze z ciekawości zapytam jak się użytkuje całą instalację?


W trakcie pożaru faktycznie moduły fotowoltaiczne mogą być zagrożeniem dla strażaków, bo mimo że zasilanie modułów można odłączyć w trakcie zagrożenia, to nie można tego zrobić ze słońcem. Jego promienie nadal padają na panele, więc automatycznie wytwarza się tam prąd. Jednak z pomocą przychodzi tu technologia i falownik np. ten SolarEdge samoczynnie wykrywa wszelkie anomalie i automatycznie obniża napięcie do poziomu 1V na optymalizator. Zapewni tym samym bezpieczeństwo zarówno domownikom jak i ekipie strażaków. Jeśli chodzi o cala instalację to w przypadku awarii każdy moduł fotowoltaiczny zostaje sprowadzony do napięcia bezpiecznego 1V (dzięki funkcji rapid shutdown). Inne niby konkurencyjne rozwiązania – sorry ale nie posiadają tych rozwiązań: napięcie w generatorze fotowoltaicznym pozostaje wysokie (rzędu nawet 850V). W przypadku SolarEdge, gdy zasilanie jest wyłączone to przewody DC są automatycznie odłączane od zasilania, aby chronić ludzi i oczywiście dobytek.
Wiedząc to – powiedzmy, ze interesuję się elektryką pierwszy wybór padł właśnie na najlepszy falownik i dobre moduły, które zainstalowała mi w naprawdę dobrej cenie – biorąc pod uwagę jakość elementów firma Synergio. Ogarnięta ekipa - fajnie zaprojektowane i genialnie wykonane. Pamiętajcie, że jakość w elektryce ma kolosalne znaczenie szczególnie jeśli taka elektrownia słoneczna ma nam posłużyć przez co najmniej 30 lat. :D

mazi88
Aktywny
Aktywny
Posty: 259
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:32
Kontaktowanie:
Re: Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

autor: mazi88 » 08 wrz 2021, 16:35

pistachio pisze:mam u siebie instalację zrobioną na bazie mikrofalowników, zielona energia to przyszłość i pozwoli sporo zaoszczędzić


A jaka firma instalowała u Ciebie tą instalację bo czytałem że Stilo Energy ma takie mikrofalowniki. Jak to się sprawdza w codziennym życiu?


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów