Obejmy wentylacyjne i kanalizacyjne

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
nugowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2021, 14:05
Obejmy wentylacyjne i kanalizacyjne

autor: nugowy » 25 sie 2021, 14:09

Witam, mam pytanie do was odnośnie tego czy są konkretne wytyczne co do odległośći obejm wentylacyjnych i kanalizacyjnych w pionach? Chodzi mi o odległość pomiędzy nimi w pionie. Czy są jakieś konkretne warunki techniczne, które to określają? Inwestor zarzuca mi "zbyt mała ilość obejm" na pionie wentylacyjnym i kanalizacyjnym w pionie instalacyjnym. Przeszukałem wiele stron, ale nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może ktoś się podzieli doświadczeniem. Chodzi o budynek mieszkalny, 6 kondygnacyjny.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Obejmy wentylacyjne i kanalizacyjne

autor: Om3k » 26 sie 2021, 10:28

Nie jestem instalatorem, ani projektantem w branży sanitarnej, więc niestety nie wypowiem się w zakresie dopuszczalnych odległości obejm instalacyjnych. Podpowiem Tobie tylko, że praktycznie w każdej branży istnieją rozbieżności dotyczące tego typu wymiarów, rozstawów, tolerancji. Dla szeroko rozumianego interesu wszystkich uczestników procesu budowlanego, przydałoby się to uporządkować i ujednolicić. Na domiar złego normy do projektowania nie są spójne z normami wykonawczymi. Zapisy w normach są niejasne. Wręcz czasem trzeba dokupić do nich książki wyjaśniające, co autorzy normy mieli na myśli. Ręce opadają. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze (przed przystąpieniem do prac) ustalenie rozstawu obejm, np. przez przekazanie przez Inwestora projektu i specyfikacji technicznej, w których te i wszelkie inne istotne dane się znajdują. Jeśli jednak zarówno projekt, jak i specyfikacja techniczna nie zawierają informacji o rozstawie obejm, to po prostu, przedstaw Inwestorowi normę, na podstawie, której Ty bazujesz podczas montażu obejm. Powołaj się na tą normę. Jeśli Inwestor będzie w dalszym ciągu uważał, że obejmy są zamontowane w zbyt dużym rozstawie to niech on przedstawi swoją normę lub dokument. Być może szuka pretekstu, aby nie zapłacić za Twoją pracę. Wówczas możecie zwrócić się do projektanta o rozstrzygnięcie waszych wątpliwości w zakresie maksymalnych rozstawów obejm.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości

Gotowe projekty domów