Czy uziemienie zmostkować z "0"

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Gość
Czy uziemienie zmostkować z "0"

autor: Gość » 02 wrz 2005, 10:12

Zmieniłem instalacje w mieszkaniu w bloku ale w pionie elektrycznym nie ma poprowadzonego kabla z uziemieniem. Czy ma złączyć uziemienie z zerem czy podłączyć do np. pionu wodnego, dodam jeszcze że chcę podłączyć wyłącznik różnicowoprądowy przed wszystkimi obwodami. Instalacja jedno fazowa.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 02 wrz 2005, 13:28

Wykluczone! Połączenie z zerm spowoduje natychmiatowe "wyrzucenie" różnicówki. Wyłącznik taki porównuje wartość prądu wchdzącego z wychodzącym (prosto tłumacząc) Uziemnieniem różnych urządzeń, prawidłowo pracujących płyną prądy indukcyjne, powodujące zachwianie równowagi na różnicówce, a ponieważ są one znacznie wyższe niż 30 mA wyłącznik taki przerywa obwód. Natomiast pion wodny nie służy do tego i jest nieskuteczny.
Moja rada, pociągnij z "mokrych " pomieszczeń trzecią żyłą nawet za ćwierć wałkiem przy podłodze i podłącz do "zera" przed różnicówką (patrząc od strony elektrowni) wtedy indukcyjne "śmieci" nie będą wpływały na jej pracę, a raczej brak pracy>

Gość
Czy uziemienie zmostkować z "0"

autor: Gość » 08 wrz 2005, 0:43

Kol. T. Brzęczkowski nie do końca ma rację odnośnie działania wyłącznika różnicowo-prądowego.
Nie dowiedzieliśmy się , jaką instalację w mieszkaniu polożono : dwu- czy trzyżyłową.
Jeżeli nnstalacja jest dwużyłowa, i wykona się tzw. zerowanie , to różnicówka 30ma nie zadziała przy braku prądu upływowego.
Nie wiemy , czy pion wodny na przyłączu nie jest przypadkiem plastikowy?
Podłączenie do pionu wodnego odpada.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 08 wrz 2005, 8:24

Różnicówka nie działa wyłącznie na prąd "upływny" tylko jak sama jej nazwa wskazuje na różnicę. A różnica może powatać np gdy przy zerowaniu pojawią się prądy indukcyjne.
Dlatego jeżeli musimy zrobić "zerowanie" robimy to przed różnicówką.
Proszę sobie wł. np ekranowany kabel grzewdzy (nieuszkodzony) i sprawdzić ile amper jest na ekranie.
Jestem pewien , że napisałem dobrze.

dupek

autor: dupek » 08 wrz 2005, 10:25

Chyba panowie nie dokońca nie zrozumieliście pytania autora postu?Problem jest tego typu,że pan nie ma problemu z instalacją w mieszkaniu/założył nową i napewnie 3 drutową/ tylko jak rozwiązać rozdziału PEN na PE i N.Przez mostek przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym czy też jako PE wykorzystać pion wodny.Takiego rozdziału należałoby dokonać w złączu energetycznym na budynku, a w pionie energetycznym dorzucić brakującego druta.Pan autor woli formę bardziej ekonomiczną .Jeśli jest to budynek wielorodzinny napewno rura wodna wykorzystana jest jako uziom naturalny i w jakiś sposób połączony jest z przewodem PEN, tak czy siak oba pana zbójeckie rozwiązania dadzą podobny efekt zadziałanie wyłącznika , gdy prąd pokaże się na obudowie jakiegoś urządzenia/ za wyłącznikiem przewód niebieski nie może być połączony z tym kolorowym/.Sprawdzić skuteczność można miernikiem lub /tylko do orientacji/ żarówką z dwoma przewodami dotykając bolec w giazdku z fazą lub gby jest obciążenie na obwodzie zero i bolec,musi wyłącznik wyłączyć.Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie tego mostka a rurę zimnej wody wykorzystać do zbudowania szyny wyrównaczej /chociążby podłączenia wanny/.Dobrze uziemione urządzenie spowoduje zadziałanie czy wyłącznika różnicowo-prądowego,czy tam nadprądowego.Ja w tych sprawach jestem laikiemi proponowałbym porozmawiać z fachowcem.Ja 40 lat żyję bez wyłącznika różnicowo prądowego i jest mi z tym dobrze, a we wtyczce do mojego telewizora i robocie kuchennym to nawet nie ma dziurki na obwód ochronny,żarówki zmieniam stosują izolację stanowiska /Taboret kuchenny/,ale gdy się człowiek uprze...... wydziel chociaż obwody lub zastosuj z dwa 2 wyłączniki , bo jak zgaśnie to w całej chałupie, robiąc wydzielenie obwodów należy pamiętać też ,że złączenie przewodów "N" z różnych różnych źródeł spowoduje zadziałanie wyłącznika

elpa_piotr
Czy uziemienie zmostkować z "0"

autor: elpa_piotr » 08 wrz 2005, 20:45

Witam dyskutantów.
W dalszym ciągu nie dowiedzieliśmy się od Autora postu , jaką instalację położył w mieszkaniu.
A do kol. Brzęczkowski - przepraszam za wyrażenie "prąd upływny"
Chciałem iść na skróty i nie wgłębiać się w temat. Prąd różnicowy - to najprościej zakłócenie układu, uszkodzenie części układu np. odbiorczego itd. Różnicówka ma za zadanie wychwycenie tych anomalii i wyłączenie odbiornika w dostatecznie krótkim czasie i wartości bezpiecznej dla człowieka.
Aby wyłącznik zadziałał , musi być rozdzielony przewód PEN na N i PE.
Przewód PE "biegnie" poza układem wyłącznika - wszystkie obudowy urządzeń odbiorczych wymagających ochrony. Druga sprawa : w dalszym ciągu nie polecam podłączyć przewodu PEN lub PE do rury - jakie przyłącze wodne ( metalowe ? ). Obudowy metalowe w mieszkaniu mogą służyć tylko do połączeń wyrównawczych miejscowych.
Inaczej łączy się PE w sieci TT , inaczej w sieci TNC-S.
W sieci TNC różnicówka jest zbędna!
To na tyle , a teraz do rzeczy : gdzie "Autor?"
Pozdrawiam wszystkich. Paweł

Gosc...1
czy uziemienie zmostkowac z "0"

autor: Gosc...1 » 07 paź 2005, 9:56

Dupek ....hehe jestes dobry,powiem wiecej i masz racje:-)

Robson

autor: Robson » 09 paź 2005, 21:28

...co do starych bloków to należy sprawdzić czy pomimo instalacji 2 zyłowej w kuchni w gniazdach nie zamontowano dodatkowo drutu stalowego uziemienia. Często się z tym spotykam i wykożystuję to połoczenie do głownego obwoduw mieszkaniu, można wtedy montować wył.róznicowo-prądowy.

Tomasz Z.

autor: Tomasz Z. » 10 paź 2005, 11:25

Zapraszam do syskusji na temat na stronie www.netelektryk.com

dupek

autor: dupek » 11 paź 2005, 10:09

Robson pisze:...co do starych bloków to należy sprawdzić czy pomimo instalacji 2 zyłowej w kuchni w gniazdach nie zamontowano dodatkowo drutu stalowego uziemienia. Często się z tym spotykam i wykożystuję to połoczenie do głownego obwoduw mieszkaniu, można wtedy montować wył.róznicowo-prądowy.

ble,ble wyłącznik różnicowo-prądowy może na "dycie"?jaką izolację mają stare przewody,jeśli wyłącznik różnicowo prądowy jest sprawny to często powinien się wyłączać lub nie dać się załączyć


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów