Filtr mechaniczny na instalacji a spadki ciśnienia i przekroje rur

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

SamorobHydrauliczny
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2021, 11:17
Filtr mechaniczny na instalacji a spadki ciśnienia i przekroje rur

autor: SamorobHydrauliczny » 06 sie 2021, 12:49

Cześć.
Przymierzam się do wykonania części instalacji wodnej w domu jednorodzinnym i mam kilka pytań o zasadność moich pomysłów:

Licznik główny w domu znajduje się na rurze z przyłącza wodnego z sieci wodociągowej fi 32x2,0, natomiast licznik wody to Apator JS4-02 o średnicy nominalnej DN 20mm w konsoli i zawór antyskażeniowy. Za licznikiem chce zamontować filtr oczyszczający mechanicznie wodę i w przyszłości na części instalacji - centralny zmiękczacz wody z funkcją automatycznego płukania.

1. Czy ciągnięcie dalej instalacji wodnej na rurach PEX 25x2,5 jest zasadne czy należałoby iść za licznikiem i filtrem na większym przekroju?

2. Czy warto zastosować filtr o charakterystyce BB10 lub BB20 (narurowy), bo zdaje mi się że zestawi kilku małych filtrów w szeregu może znacząco wpływać na wydajność i ciśnienie w układzie, a filtr BB20 ma charakterystykę przepływu do 60l/min.?

3. Czy filtr siatkowy ze spustem taki jak:
F76S.jpg

będzie wystarczający? W ogóle do jakiej wartości warto filtrować wodę z instalacji wodociągowej?

4. Jakie wartości ciśnienia i przepływu są potrzebne aby realizować automatyczne oczyszczanie złoża centralnego zmiękczacza wody? Jakie rury stosować?

5. O co chodzi z tym mosiądzem i ocynkiem w instalacjach wodnych? Czy to faktycznie truje?

Dziękuję z góry za rzeczowe odpowiedzi i pamiętajcie że jestem początkującym samoukiem ;)

Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

Gotowe projekty domów