Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

autor: Adiams » 23 kwie 2021, 8:32

Rozważam zakup działki inwestycyjnie, ale mam sporo wątpliwości ze względu na wykonane przez inwestora prace ziemne wyrównujące teren.

Jak to wygląda z kosztami. Przed zakupem pewnie zrobiłbym geotechnikę chociaż nie mam projektu domu (ma 21 m szerokości, więc w jakiś hipotetyczny kształt domu chyba da się wstrzelić. Chciałem się zorientować jaka wysokość gruntu nienośnego ma jeszcze sens, a na jakiej pakujemy się w brzydko mówiąc kup....

Geotechnik, który robił badanie na innej okolicznej działce mi powiedział, że na niej zainteresowany się wycofał jak się dowiedział, że ma 2 metry ziemi do wybrania.

Na tej mojej potencjalnej jest podobno mniej nasypu.

Dodatkowo zostałem poinformowany, że powinienem wyrównać działkę do poziomu drogi, której jeszcze nie ma. Na oko z jakieś pół metra może mniej. No, ale to już chyba mój wybór zawsze można mieć podjazd pod lekką górkę, bo chyba gorzej jak ja bym wywiózł ziemię a sąsiedzi po bokach nie.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2021, 15:37 przez Adiams, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

autor: Om3k » 23 kwie 2021, 10:20

Doskonała decyzja, aby przed zakupem działki zlecić wykonanie badań gruntu oraz opinii geotechnicznej. Nie musisz się bardzo przejmować tym, że nie znasz jeszcze dokładnej lokalizacji planowanego domu. Możesz przecież wstępnie zaplanować lokalizację domu i w tym rejonie zlecić wykonanie trzech odwiertów na głębokość: 3 m (dom niepodpiwniczony) oraz co najmniej 5 m (budynek z jedną kondygnacją podziemną). Pozwoli to Tobie uniknąć nieprzewidzianych nakładów finansowych związanych ze wzmacnianiem, wymianą gruntów lub wykonywaniem specjalistycznego fundamentowania.

Proszę zamieść później na forum przekrój geologiczny oraz tabelę z parametrami gruntu.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2021, 22:24 przez Om3k, łącznie zmieniany 1 raz.

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

autor: Adiams » 23 kwie 2021, 21:43

Aktualnie traktuję ją po części jako potencjalną inwestycję lub alternatywę jak mi nie wyjdzie z inna znacznie lepszą z mojej perspektywy działką, niestety na WZ i może być problem z drogą.

Jest jakaś granica nasypu, która właśnie wiąże się z potem problemami i skomplikowanym fundamentowaniem?

Zastanawiam się czy na przykład jak wyjdzie 1 metr to jeszcze ok, czy np 1,5 metra też już bez sensu, bo fundamentowanie wyjdzie 2 razy drożej lub nawet więcej. Chyba większość ludzi nie chce dzisiaj piwnic robić. Ja osobiście nie chcę.

Z tego co słyszałem to teren był nierówny, więc na jednej działce może być teoretycznie ok, a 5 metrów dalej dziura.

Podobno - jak mówi sprzedawca jeden klient wybierał tam 0,5 m i ją to wyszło 7 tys. + jakieś tam koszty dodatkowe. Nie wiem czy z całej działki, czy już konkretnie na dom te pół metra.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

autor: Om3k » 23 kwie 2021, 22:31

Można przyjąć w dużym uproszczeniu, że w przypadku nasypów niebudowlanych o miąższości do 1 metra, nie poniesiesz większych kosztów związanych z wykonaniem fundamentów budynku niepodpiwniczonego.

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

autor: Adiams » 07 maja 2021, 9:26

Spotkałem się z opinią, że 1m nasypu to o 1m więcej muru trzeba wpuścić w ziemię niż bez nasypu. Przy domu w okolicy 120-140 m2 robota + materiał około 17 tys. prace ziemne pewnie drugie tyle. To by jednak był koszt rzędu 35 tys.

Wiem, że to przy budowie domu w dzisiejszych chorych czasach nie duża różnica, ale jednak nie jest to też całkiem mała kwota?

Jest to wiarygodna wycena?


_________________
www
Ostatnio zmieniony 20 cze 2022, 13:32 przez Adiams, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

autor: Om3k » 07 maja 2021, 10:16

Adiams napisał, cyt.: „Spotkałem się z opinią, że 1m nasypu to o 1m więcej muru trzeba wpuścić w ziemię niż bez nasypu.

To zależy jaki to nasyp. Jeśli to jest nasyp budowlany to nie ma potrzeby stosowania głębszych ścian fundamentowych, niż wynika to z umownej głębokości przemarzania gruntu (patrz rysunek nr 1). A więc można posadowić budynek w nasypie budowlanym.
Jeśli natomiast nasyp jest niebudowlany to jednym ze sposób posadowienia w takich gruntach jest zaprojektowanie posadowienia głębiej, tzn. poniżej spągu nasypu niebudowlanego, w gruntach nośnych, a więc w konsekwencji wykonać wyższe (głębsze) ściany fundamentowe.
Geolog lub geotechnik w czasie badań będzie potrafił określić jaki rodzaj nasypu występuje na działce (nasyp budowlany / niebudowlany). Następnie dobierając odpowiednie metody badań gruntu (sondowanie, badanie próbek itp.), określi parametry nasypu, niezbędne do bezpiecznego zaprojektowania fundamentu budynku.
Na podstawie tego co napisałeś, widać wyraźnie, że wykonanie ścian fundamentowych o 1 metr głębszych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego będzie ponad 10-15 razy droższe niż wykonanie rzetelnych badań geotechnicznych. :shock: :idea:

Rysunek nr 1
Obrazek

Adiams
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2013, 11:54
Kontaktowanie:
Re: Nasypy powyżej 1m - koszty fundamentów

autor: Adiams » 07 maja 2021, 14:58

To na pewno. Jeśli się na nią zdecyduję, to bez geotechniki i tak nie kupię.

Są to okolice Katowic dokładniej Tarnowskich Gór.

Geotechika z działek w okolicy: nasypy (glina, kamienie, żużel). Pyły twardo plastyczne (cokolwiek to jest)

Raczej to nasypy do wybrania z tego co było "pod ręką" do wyrównania terenu.



Problem w tym, że wszystkie działki jakie znalazłem i mi się pierwotnie wydawały ok, mają jakieś problemy. Jak nie nasyp, to wąska droga itp.


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 40 gości

Gotowe projekty domów