Białe ślady 'grzyb' na deskowaniu wewnętrznym - czym 'zabić'

Impregnacja jest jedną z najważniejszych metod zabezpieczania drewna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czemu może służyć impregnacja i jakie impregnaty są najlepsze zajrzyj do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

SilverDreamer
Białe ślady 'grzyb' na deskowaniu wewnętrznym - czym 'zabić'

autor: SilverDreamer » 11 sty 2006, 23:33

Witam,

drewno na więźbę i na deskowanie było 'podobno' zaimpregnowane środkiem przeciwko grzybom i ogniowi. I dodatko ten preparat miał być nie na na bazie soli - to mówił sprzedawca drewna.

Drewno dojechało na budowę mokre i doatkowo w trakcie układania dachu i deskowania trochę zmokło (deszcz/śnieg) (połowa grudnia 2005)

W dolnej części więźby deski/krokwie ładnie wysychają, lecz ostatnio kierownik Budowy zauważył białe ślady w górnej (wyższej) części dachu.
Od razu odsłoniłem na 50% zafoliowane okna (były wcześniej odkryte na 25%) by zrobić większy przeciąg szybciej suszy deski/krokwie.

Zastanawiam się jak mogę się jeszcze ustrzec grzyba/pleśni na deskach ???
Jeśli nanieść/popsikać jakimś impregrantem/chemią i to jaką?
Jakie są wymagane warunki psikania (temp > 5C) itp?

Pozdrawiam,
i czekam na Wasze sugestie.

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 12 sty 2006, 18:40

tu nie można "psikać" masz psikane w tartaku - sam widzisz jakie to zabezpieczenie... jak masz przykryte blachą, to nie może być to preparat solny... a jak masz coś lepszego (jak masz deskowanie, to pewnie ciężka dachówka, gont, albo papa, to proponuje drewnosol +, a jak blacha, to cokolwiek bez soli!!!

3razy pendzlem i to raz za razem tak, żeby nie wyschło pomiędzy mazaniami, to głębiej wpłynie!!!

SilverDreamer
a kiedy można malować (jakie są wymagane warunki)

autor: SilverDreamer » 13 sty 2006, 11:47

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Jakie są wymagane warunki by malować impregnatem - tzn. jak jest minimalna temperatura przy której to ma sens. Słyszałem, iż w temp ujemnych drzewo nie pije impregnatu.

Jakie są stawki, jeżeli ,chciałbym zlecić malowanie impregnatem jakiejś firmie ?

Pozdrawiam,
SilverDreamer

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 13 sty 2006, 21:30

Prawdopodobnie zazstosowanyn œrodkiem był FOBOS tylko o niewłaœciwym stężęniu. Nie masz się czym przejmować bo wszystko jest pod kontrolš. Na razie wietrzyć! Zamrożona w drewnie wilgoć nie wpuœci impregnatu. Wiosnš wszystko ładnie odeschnie. Zastosuj wtedy FOBOS lub Inny solny ale rozstwór nasycony i nanieœ na deski i krokwie trzykrotnie przy pomocy opryskiwacza. Każdš kolejnš warstwę nakładaj po wyschnięciu poprzedniej. Otrzymasz dobrš powłokę ochronnš. Mogš się wówczas pojawić wykwity ale będzie to wykrystalizowana sól. Przed impregnacjš usuń z desek resztki kory tzw. oflisy i oczyœć deski z wyschniętej pleœni szczotkš ryżowš lub drucianš. A co do stawek znam tylko jednš STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE. A tak poważnie to wartoœć tej pracy będzie taka jak się dogasz z wykonawcš. Pozdrawiam.

SilverDreamer
impregnat nie na bazie soli i mało szkodliwy dla ludzi (wkró

autor: SilverDreamer » 15 sty 2006, 13:53

Witam,

dziękuję za odpowiedź.

Czyli czekamy, aż temperatura będzie większa od 5 stopnii i pokrywamy 3krotnie deski i krokwie.

Moje pytanie dotyczy impregnatu. Czy nie lepszy jest na bazie miedzi (mniej szkodliwy dla elementów metalowych deskowania) ??

Zakładając, że pogoda do malowania desek i krowki będzie dobra już na początku marca, a planuję wprowadzić się w okolicach lipca/sierpnia to czy przez ten czas 'chemia' nie będzie jeszcze niebezpieczna dla ludzi?

Pozdrawiam,
SilverDreamer

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 15 sty 2006, 23:39

Powtarzam bez poœpiechu z tš impregnacjš, poczekaj aż drewno obeschnie gdy jest wilgotne nie wchłonie impregnatu! Impregnaty solne nie sš szkodliwe. W przypadku poddasza użytkowego ocieplenie z reguły montuje się pomiędzy krokwiami i zamyka foliš paroizolacyjnš. Odcina się w ten sposób dostęp chemi do pomieszczeń. Należy pamiętać o pozostawieniu drożnej przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy ociepleniem a deskami tzn. zapewnić wlot powietrza przy okapie i wylot w kalenicy! Masz szeroki wybór impregnatów moja rada wybierz barwišcy wówczas łatwo sprawdzić czy wszystkie miejsca zostały zaimpregnowane. Powodzenia. Pozdrawiam.

Jamry
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2021, 3:50
Re: Białe ślady 'grzyb' na deskowaniu wewnętrznym - czym 'zabić'

autor: Jamry » 24 kwie 2021, 4:01

Witam Mam podobny problem grzyb /plesn na deskowanie dachu .Wsrod roznych opinii jakie usluszalem to potencjalnym zrodlem moze byc zalozona na odwrot folia paraprzepuszczalna lub pierwotnie zagrzybione deski ,ktore ,,zaimpregnowano’’ po to zeby nie bylo widac grzyba Jak mozna to sprawdzic i czy impregnacja po wyschnieciu jest zabezbieczeniem dostatecznym w perspektywie ponownego powstawania grzyba?
Pozdrawiam


Wróć do „Impregnacja drewna, impregnacja więźby dachowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów