Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Robert_T
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2021, 17:58
Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

autor: Robert_T » 17 kwie 2021, 18:04

Witam :)

potrzebuje zamontować kratki wentylacyjne higrosterowane, takie jak były pierwotnie stosowane w budynku. Ktoś oryginalne usunął i dzieją się cuda z wentylacją (duże podciśnienie w mieszkaniu, duże przepływy powietrza, głośne szumy, raz jest raz nie ma, raz ciąg do komina raz do mieszkania). Chciałem zacząć od zamontowania takich kratek jak były, mam zdjęcie od sąsiada (poniżej), jednak nie widać producenta, widzę tylko, że jest to Alize Hygro 15/75. Harmann takie ma, ale są niemal dwukrotnie droższe nić innych producentów, np. brookvent, no ale może z czegoś to wynika poza marką,.. Będę wdzięczny za pomoc :)

Mam drugie mam pytanie już techniczne: czy może tak być, że powyższa kratka jest zamontowana w kanale do komina (w ścianie oryginalnie), a do tej kratki zamontuje do czoła + uszczelnię kanał o długości około 80cm który będzie w podwieszanym suficie? Zamontowałbym tam już zwykłą kratkę.
Takie rozwiązanie ponieważ, okrągła w żaden sposób nie zmieści do sufitu podwieszanego. Dostawiany kanał zrobiłbym łatwo demontowany, żeby kominiarzy mógł zajrzeć do komina.

Oczywiście wszystko dotyczy wentylacji w kuchni + salon ;)

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie :)



kratka_foto.jpg

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 kwie 2021, 8:48

Obrazek
Podstawą wentylacji jest nawiew. By taki wywiewnik działał musi być mechaniczny nawiew.
Jeżeli już, to taki wywiewnik powinien mieć sznurek i naciąg sprężyny na 30 min. Chodzi o możliwość całkowitego otwarcia przy niższej wilgotności, np. brzydki zapach.
HVAC - najtańszy komfort.

Robert_T
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2021, 17:58
Re: Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

autor: Robert_T » 18 kwie 2021, 17:59

Dzięki za odpowiedź :)

jeśli chodzi o nawiew są nawiewniki w oknach, po jednym na każde pomieszczenie. Na planie mieszkania jest podana wartość 50m3/h dla każdej kratki wentylacyjnej.

Czy mógłbym rozwinąć co masz na myśli mówiąc "powinien mieć sznurek i naciąg sprężyny na 30 min"? Będę wdzięczny za pomoc :)

Zastanawiam się nad dwoma kratkami:
https://www.sig.pl/anemostat-z-regulacj ... mm,p838519
czy może trochę droższy Harmann?
https://sklep.wentylatorownia.pl/kratka ... 15-75.html

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 kwie 2021, 20:11

To, że coś się nazywa nawiewnik i jest określone ile powietrza może przepuścić to nie znaczy, że tyle poleci, nie znaczy cokolwiek poleci. Bez mechanicznego nawiewu, nie zadziała odpowiednio wywiew.
Co do sznurka... jak się go naciągnie, to sprężyna otwiera klapkę na maksa na 30 min. Chodzi o to, że jak nasmrodzimy i chcemy zwiększyć wywiew, by nie odkręcać np. prysznica i czekać aż wilgotność wzrośnie. parametr wilgoci nie jest jedynym do zwiększenia wentylacji.
Załączniki
WP_20140917_003.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Robert_T
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2021, 17:58
Re: Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

autor: Robert_T » 19 kwie 2021, 8:09

Ok, rozumiem.
Z tego co sąsiad wspominał, na dachu jest wentylator w pionie - chyba.

Jedynie co wiem na 100%, to to, że u sąsiada w tym samym pionie działa prawidłowo.
Zanim napiszę do zarządcy zacznę od założenia kratek takich jak być powinny i zobaczymy jak wentylacja będzie się zachowywała. Jeżeli będzie wariowała - będę szukał dalej albo uderzę do zarządcy.

Aaa o to chodzi z tym sznurkiem - wszystko jasne, w sumie przydatna funkcjonalność.

Jakie kratki polecasz?
Są takie jak podałem w linkach, ale też są o połowę tańsze na allegro i teoretycznie takie same, no ale teoretycznie ;)
Z góry dzięki :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 kwie 2021, 10:18

Tę co trzymałem w ręku, to firmy atlantic ventilation
HVAC - najtańszy komfort.

Robert_T
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwie 2021, 17:58
Re: Kratka wentylacyjna higrosterowana Alize Hygro 15/75 + sposób montażu

autor: Robert_T » 19 kwie 2021, 10:53

Ok, dzięki za pomoc :) Działam w temacie, zakupuje kratki, założe i dam znać.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 98 gości

Gotowe projekty domów