Dach płaski

Domy drewniane w praktyce ? tajniki prawidłowej budowy domów w różnych technologiach, specyfika eksploatacji, zagadnienia techniczne i opinie użytkowników. Wszystkie informacje na temat domów drewnianych znajdziesz w tym dziale.
zumurud
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2014, 14:56
Dach płaski

autor: zumurud » 24 mar 2014, 15:03

Witajcie, dobrzy ludzie. Przybywam tutaj z dobijającym mnie problemem, nie tylko budowlanym, ale i rodzinnym, bo architektem jest szwagierka :roll:

Chodzi o dach w domu kanadyjskim. Dach ma być płaski. Na razie jest zaprojektowany tak


2x papa na lepiku, szlichta spadkowa 1,5% gr. Od 15 do 4 cm, foila PE, 20 cm wełna mineralna, płyta OSB, strop w systemie Posi-Joist z wypełnieniem wełną mineralną gr. 10cm, Paroizolacja, płyta g-k.

Więcej miejsca nie ma, bo to bliźniak i muszę się dostosować. I teraz - wg mnie skończyć się to może zawilgoceniem dachu.
Czy mam rację, czy rację ma szwagierka, że się czepiam?

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Dach płaski

autor: adam_50 » 25 mar 2014, 8:00

Jeżeli pomiędzy wełną a OSB będzie dobrze wentylowana warstwa to rację ma szwagierka, ale jeżeli wentylacja będzie problematyczna lub nie będzie jej wcale to masz racje Ty - będzie problem z wilgocią.
Jest takie zalecenie w książce która powinna być czytana przez każdego budowlańca - "należy unikać dachów płaskich w konstrukcji drewnianej".

zumurud
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2014, 14:56
Re: Dach płaski

autor: zumurud » 25 mar 2014, 8:32

Nie, będzie tam przerwa, ale szczelnie zamknięta.
Czy rozwiązaniem mogłoby być zrobienie wiązara, długość 7 m, z jednej strony 57 cm, z drugiej 68, wsypanie do środka celulozy na wysokość 35 cm, wtedy zostaje ponad 20 cm pustki przy niższym boku? I na ten wiązar normalnie płyta osb i papa? I dziury na wentylację ?
Można zrobić taki wiązar?
Szwagierka idzie w zaparte, że nie da się wsypać celulozy, bo sufit kg nie wytrzyma. No to może jakoś go wzmocnić?
Ale się załatwiłam :(((
Mam chorego syna i chciałam jak najszybciej zbudować, bo on ciężko znosi zmiany, stąd szkielet, No i żeby ciepło było. No i ograniczenia przestrzenne. A tu taka , nie powiem co.

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Dach płaski

autor: adam_50 » 25 mar 2014, 9:42

Niestety co do wytrzymałości to odpowiedzi należy szukać u projektanta konstruktora - na forum to będzie tylko takie "mędrkowanie".
Powodzenia

zumurud
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 mar 2014, 14:56
Re: Dach płaski

autor: zumurud » 25 mar 2014, 10:29

Dziękuję, przyda się :cry:

Awatar użytkownika
budek11
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 27 kwie 2015, 16:30
Kontaktowanie:
Re: Dach płaski

autor: budek11 » 24 lut 2021, 8:55

Ja osobiście robiłbym dach płaski. Buduje dom, który składa się z dwóch części - 1. płaskiej, 2. z dachem dwuspadowym. Najwięcej problemów sprawił dach dwuspadowy bez okapu, lukarny itp. Jedna ekipa została przegoniona z budowy + druga musiała rozbierać pokrycie i poprawiać. Przy płaskim masz zero drewna, ocieplania wełną itp. Dach płaski wymaga za to lepszej ekipy, ja trafiłem na ekipę, która zajmuje się tylko dachami płaskimi i byli naprawdę fachowi. Najważniejsze jest to, aby mieć działkę, która na taki dom pozwala - odsyłam do planu zagospodarowania przestrzennego itp. U nas nie dało rady zrobić całego domu z płaskim dachem, tylko część. Większość architektów robi na płaskich dachach styropape i koperte do sływów - to nie do końca dobre rozwiązanie. Strop musi być wylany równo, albo wylewka samopoziomująca ewentualnie ostre piłowanie. Większość ekip zacznie pewnie od przyklejania styropapy a potem klops. U nas jest spadek w dół po całości, a na końcu koryto o szerokości 60cm ze spadkami do krawędzi - pod koryto poszła płyta PIR, aby zredykować ewentualne mostki. Ceny m2 320-420zł ocieplenie styro spusty + pokrycie papą, EPDM itp. teraz bym robił tylko EPDM.


Wróć do „Domy Drewniane ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów