Dom szeregowy akustyka

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
nevdal
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2021, 23:12
Dom szeregowy akustyka

autor: nevdal » 13 lut 2021, 23:41

Dzień dobry,
zamierzam kupić dom szeregowy środkowy, który styka się z sąsiednimi ścianami. Ściany te są zrobione (wg informacji od dewelopera) od fundamentu po sam dach 2x porotherm 25 P+W + 2 cm styropianu. Fundament, strop, dach jest osobny dla każdego budynku. Schody ponoć nie mają żadnych elementów wspólnych. Jako że mieszkałem dotąd w wielkiej płycie gdzie wszystko było słychać, chciałbym tym razem mieć komfortową izolację akustyczną. Prośba o informację czy tak wykonane ściany zapewnią mi dobrą jakość izolacji? Czytałem że styropian nie jest najlepszym izolatorem akustycznym.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Dom szeregowy akustyka

autor: Om3k » 22 lut 2021, 15:48

Dwie oddylatowane od siebie ściany nośne to bardzo dobre rozwiązanie akustyczne.
Stryropian, tak naprawdę stanowi tu wypełnienie szczeliny dylatacyjnej. Pod względem akustycznym oraz p.poż. lepiej jeśli zamiast styropianu będą płyty z wełny mineralnej lub skalnej. Niemniej jednak jeśli ściany wykonano prawidłowo, bez wad i mostków akustycznych to możesz spodziewać się wyraźnie lepszego komfortu akustycznego niż w mieszkaniu z wielkiej płyty.
Zwróć się do dewelopera o podanie informacji o parametrach akustycznych ścian pomiędzy segmentami: R’A1 oraz L’n,w w dB. Jeśli R’A1 będzie większa od 55 dB to jest spełniona przedmiotowa norma w zakresie minimalnej izolacyjności od dźwięków powietrznych. Natomiast jeśli R’A1>60 dB to ściana będzie charakteryzowała się dużą izolacyjnością akustyczną.
L'n,w to jest wskaźnik ważony przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego. Im mniejsza jest jego wartość tym lepiej. Maksymalna wartość L’n,w dla ścian w zabudowie szeregowej to 53 dB. Komfort akustyczny przy L'n,w<45 dB.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości

Gotowe projekty domów