Czym zastąpić stary sterownik?

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

emeryt5
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2021, 9:35
Czym zastąpić stary sterownik?

autor: emeryt5 » 25 sty 2021, 10:21

Witam,
jestem nowy na forum i zupełnie zielony w temacie. Znajomy poprosił mnie o pomoc, więc chcę pomóc na ile jestem w stanie.
Znajomy posiada zestaw solarny Comfort Plus 1000 (VK25) firmy Sonnenkraft, ze sterownikiem SKSC3. Po 12 latach sterownik przestał działać. Skontaktowałem się z producentem(który nie ma w Polsce przedstawiciela) i uzyskałem informację, że takich sterowników to już nie mają i nie mogą pomóc.
Wydaje mi się, że sterownik obsługuje również piec opalany jakimś olejem, tak że piec i panele solarne są jakoś zintegrowane.
Jako laik, mam wrażenie, że sterownik to urządzenie, które obsługuje ileś czujników temperatury i w zależności od programu steruje ilomaś urządzeniami, przekazując im napięcie. I wydaje mi się, ze powinno dać się zastąpić stary sterownik, jakimś innym dostępnym na rynku, aby miał miejsce na podpięcie tych czujników i urządzeń.
I tu moje pytania:
- czy faktycznie da się zastąpić taki sterownik innym sterownikiem, i jeśli tak, to jakim? Nie pytam o konkretny model, ale np. o nazwy producentów. Czy to nie jest wiedza, którą powinna dysponować, każda lepsza firma zajmująca się takimi instalacjami? (Może firma, z którą znajomy współpracuje, nie jest z tych lepszych).
- czy też nie da się tego sterownika zastąpić (np.ze względu na jakiś rodzaj zabezpieczeń, szyfrowania, specyficznych protokołów, lub innych rzeczy o których nie wiem)? A jeśli się nie da, to co można w takiej sytuacji zrobić? Cała instalacja spięta na krótko funkcjonuje poprawnie.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów