styl zakopiański w architekturze

Szukasz pomysłów na oryginalne rozwiązania lub masz nietypowe pytania dotyczące budowy albo wykończenia domu? Tu znajdziesz radę i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Abhilash
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2020, 12:30
styl zakopiański w architekturze

autor: Abhilash » 21 paź 2020, 8:36

Co dokładnie go wyróżnia i czy da się go odróżnić od "stylu góralskiego"?
Oglądam różne obiekty w Zakopanem, takie jak http://www.hotelcrocus.pl/ oraz wiele innych. I trudno mi stwierdzić, by wszystkie prezentowały tę samą koncepcję estetyczną. Różne bryły, kształty dachów - elementów wspólnych czasami nie ma. A każdy szczyci się, że to jego budynek jest nawiązaniem do najpiękniejszych tradycji.
Skoro tak, to jakie rzeczy pozwalają stwierdzić, że dana budowla prezentuje styl prawdziwie zakopiański albo góralski :?:
Ostatnio zmieniony 26 paź 2020, 9:18 przez Abhilash, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: styl zakopiański w architekturze

autor: yanes » 21 paź 2020, 9:36

Dla mnie styl zakopiański a góralski to jedno i to samo, na podobnej zasadzie dołożyłbym jeszcze styl kościeliscański, tam powstają specyficzne "gargamela" budowane z grubych bali.

tomaszel09
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2020, 17:21
Re: styl zakopiański w architekturze

autor: tomaszel09 » 21 paź 2020, 18:35

Według mnie jest to coś, co wygląda efektownie, ale nie powinno wychodzić z rejonu Podhala

e-Rzecznik Śnieżka
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1227
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:26
Kontaktowanie:
Re: styl zakopiański w architekturze

autor: e-Rzecznik Śnieżka » 31 paź 2020, 15:58

Cechami charakterystycznymi stylu zakopiańskiego są:
-spadziste dachy kryte drewnianym gontem często zdobione pazurami;
-wysokie podmurówki z łamanego kamienia;
-ściany z drewnianych płazów układane na zrąb;
-charakterystyczne zdobienia (szczyty okien słonecznikami, wystające pod okapami dachów płazy zdobione motywami roślinnymi)
-weranda nawiązująca stylem do tradycyjnych szop i szałasów.

Domy w stylu zakopiańskim najpiękniej wyglądają stojąc na tle Tatr, jednak jak każdy inny przejaw silnej stylistyki, mogą być źródłem inspiracji dla architektów. Dobrze by jednak pozostały inspiracją, a nie projektem przenoszonym 1:1 na grunt Mazur, Mazowsza czy Pomorza.


Wróć do „Inne - najróżniejsze problemy, pytania ...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

Gotowe projekty domów