Skraplanie wody na ościeżnicy

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1157
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Skraplanie wody na ościeżnicy

autor: theme » 23 wrz 2020, 14:21

Nie sprawdzałem na szybko w kalkulatorze do punktu rosy ale z tych danych na szybko wynika, że na skrzydle nie będzie mogła wyrosić się woda, a na ościeżnicy już tak. Ale jak piszę to są niemiarodajne osądy na podstawie 3 wartości. To trochę mało aby coś wyrokować.
Myślałem, że teraz po ponownym montażu masz już wyraszanie się pary wodnej na ościeżnicy. Zastanawiałem się jakim cudem jak na zewnątrz są plusowe temperatury. Napisz czy montażysta który poprawiał montaż drzwi coś powiedział albo zwrócił na coś uwagę podczas wyjmowania drzwi. Ta osoba powie najwięcej, bo widziała drzwi na żywo.
Do tego nie odpowiedziałeś na pytanie czy masz wentylację w wiatrołapie oraz jaką masz przeciętną wilgotność. Można zbijać ją bez klimatyzacji - np. nawiewniki higrosterowane w oknach (zależnie od sposobu wentylacji w domu). Temat jest bardzo skomplikowany czemu akurat u Ciebie się wyrasza, a u innych nie. Trzeba znaleźć tego przyczynę. Ja mam stare drzwi z Wikędu ze zwykłą ościeżnicą stalową montowaną na piankę (wtedy taka była powszechna technologia montażu) i u mnie się nie rosi przy średniej wilgotności 55-60% co uważam, że i tak mam sporą wilgotność.
Masz jakieś ogrzewanie w wiatrołapie?
__________________________
pozdrawiam
The_Me

Katastrofa123
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2020, 20:41
Re: Skraplanie wody na ościeżnicy

autor: Katastrofa123 » 24 wrz 2020, 9:21

Była informacja, że zimą się rosi. Przy dodatnich temperaturach to przecież niemożliwe. Ogrzewania brak, otwarte stale drzwi do wiatrołapu więc jest dostęp powietrza (nie występuje termos), wszędzie nawiewniki, brak problemów z wentylacją. Wilgotność zależna od warunków zewnętrznych - dzisiaj 51%. Po poprawie uszczelnienia przy futrynie było jeszcze zimno i wtedy się wyraszało. Teraz znowu czekam do zimy. Brak informacji o przyczynie-montażyści rozłożyli ręce.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1157
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Skraplanie wody na ościeżnicy

autor: theme » 29 wrz 2020, 14:28

Masz rację - mój błąd. Rzeczywiście roszenie się wewnątrz przy dodatnich temperaturach jest niemożliwe z fizycznego punktu widzenia. Z tych warunków co podałeś moim zdaniem wszystko jest jak należy. Nie mogę ocenić montażu oraz jego poprawności, bo nie widzę tego na żywo ale skoro lokalni montażyści rozkładają ręce to ja tym bardziej przez internet muszę to zrobić. Uważam, że kupiłeś dobre drzwi na jeszcze lepszej ościeżnicy i że takie zjawisko nie ma prawa występować. Jak pisałem wcześniej - mam zwykłe premiumy na stalowej ościeżnicy więc w teorii tam pierwsza powinna wyrosić się wilgoć a tego nie mam.
Trzymam kciuki za poprawę montażu, bo tak na ślepo celując to pierwsza rzecz gdzie szukałbym przyczyny - szczególnie po tym jak opisałeś podstawowe parametry temperatury, wilgotności i wentylacji w domu. Daj znać na forum jak wyszło u Ciebie.
P.S. jaki rodzaj montażu wybrałeś? Ciepły na taśmach czy klasyczny z pianką?
__________________________

pozdrawiam

The_Me


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 88 gości

Gotowe projekty domów