Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

shadow_matrix
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2020, 17:45
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: shadow_matrix » 23 sty 2020, 23:03

Witam serdecznie.

Mam pytanie dotyczące przydomowej oczyszczalni ścieków, jakości ścieków i pozwolenia wodnoprawnego.

Prosta sytuacja. Trzeba zgłosić przydomową oczyszczalnie ścieków dla budynku mieszkalnego. Nie jest to teren zalewowy, nie ma tam melioracji. Zwykły dom (5 osobowa rodzina) ilość ścieków sanitarnych nie przekracza 5 m3/d (120x5=0,6m3/d). Rozsączanie ścieków przez drenaż/skrzynki rozsączające, jeszcze nie jestem pewien. Oczyszczalnia biologiczna redukcja zanieczyszczeń zgodna z ustawą: Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Jest to teren aglomeracji to oczywiście bardziej rygorystyczne wymagania jakości zgodnie z tabelą w powyższej ustawie.

Starostwo wymaga ode mnie do projektu zgłoszenia dwóch rzeczy. Badań geologicznych i pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie na podstawie oczywiście Prawa Wodnego a konkretniej interpretacji że drenaż rozsączający jest urządzeniem wodnym, mimo że korzystanie z wód w obrębie działki jest zwykłym korzystaniem (Konkretnie: Art. 33 pkt. 2; Art. 16 pkt 65 F).

Chodzi oczywiście o koszty, operat wodnoprawny ok. 2000 zł, badania gruntowe 500 zł - 600 zł.

No i tu następuje seria moich pytań:

1) Na jakiej podstawie wymagają badań geologicznych? Rozumiem że ja jako projektant, powinienem mieć takie dane, gdyż pozwolą mi poprawnie dobrać oczyszczalnie, głównie chodzi o poziom wód gruntowych i rodzaj gruntu i jego przepuszczalność.

2) Czy brak badań można zastąpić oświadczeniem inwestora, że wód gruntowych nie ma a grunt jest dobrze przepuszczalny? Zawszę mogę założyć wymianę gruntu pod drenaż w projekcie, pozostaje niewiadoma związana z wysokością wód gruntowych. Ale jeśli otrzymam oświadczenie inwestora, że tych wód gruntowych na terenie jego posesji nie ma, to chyba jego odpowiedzialność za wprowadzenie w błąd? Czy muszę mieć badania geologiczne?

3) Czy starostwo ma rację że wymagają pozwolenie wodnoprawne? Czytałem wiele interpretacji i wiem, że nie wszystkie starostwa wymagają. Ale kto ma rację? Naprawdę głupi drenaż z oczyszczalni przydomowej dla domku jednorodzinnego na prywatnej działce jest urządzeniem wodnym na które trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne? Czy Ci co piszą i Ci co interpretują ustawy zdają sobie sprawę że ta cała akcja skończy się zgłoszeniem szamba, a później w tym szambie będą ponawiercają otwory? Co ten operat wniesie do tego wszystkiego? Biologiczne oczyszczalnie ścieków mają atesty, deklarację, certyfikacje że oczyszczają ścieki w stopni zgodnym z ustawą, i mogą być odprowadzone do gruntu. Co więc chcą? Według mnie chodzi o hajs. Skoro Wody Polskie mają się same finansować to szukają kasy.

4) Czy jeśli za biologiczną oczyszczalnią ścieków zamiast drenażu wykonam zbiornik ścieków oczyszczonych i raz na dwa dni inwestor zanurzy pompę i podleje trawnik, to teoretycznie nie muszę mieć operatu, bo nie ma urządzenia wodnego? Ale czy można tak zrobić? Co mówi o tym prawo? Czy wtedy będą potrzebne też badania geologiczne czy czasem na głębokości 1,5 m od powierzchni terenu nie ma wód gruntowych?

5) Jeszcze raz z punktu 4. Czy rozwiązanie przydomowej oczyszczalni ścieków zakończone szczelnym zbiornikiem na ścieki oczyszczone ma sens, i czy przejdzie przez starostwo bez dodatkowych kosztów czyli badań geologicznych i pozwoleń wodnoprawnych?

6) A i jeszcze jedno dodatkowo o podobnej tematyce. Nie pozwolono mi zgłosić przydomowej oczyszczalni ścieków dla budynku wielorodzinnego. Budynek posiada 6 mieszkań, po około 3 mieszkańców (6x3x120l/d=2,2 m3/d). Niewielka ilość ścieków. Stwierdzono: „Jest to budynek wielorodzinny, innej kategorii, oczyszczalnia nie jest oczyszczalnią przydomową a przy obiektową, dlatego trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, nie można zrobić w trybie zgłoszenia. Oczyszczalnią przydomową jak sama nazwa wskazuje jest oczyszczalnia zlokalizowana przy domku mieszkalnym jednorodzinnym.”

Jakby ktoś mógł wyjaśnić czym jest przydomowa oczyszczalnia? Ja rozumiem to w ten sposób (nie wiem czy poprawnie): Oczyszczalnia przydomowa jest obiektem budowlanym który zapewnia oczyszczenie ścieków sanitarnych, i ich unieszkodliwianie w miejscu ich powstawania. Co z tego że jest to obiekt wielorodzinny skoro i tak tych ścieków jest nie więcej niż 5 m3/d, a i skład ten sam jak w domku jednorodzinnym?

Chciałbym prosić o opinie na każde pytanie. A najlepiej linki/załączniki/skany z interpretacjami jeśli ktoś posiada, z takie jak najbardziej oficjalne i najnowsze. W tym kraju wszystko jest przeciw obywatelowi. Naprawdę większa ilość papierów i opinii coraz to droższych dotyczących takich głupot nie ułatwia życia, a tym bardziej nie służy środowisku.

Dziękuje z góry za przeczytanie i za wszystkie odpowiedzi.

Przepraszam też za błędy, i mam nadzieje że nie powielam tematu. Nigdzie nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie wiem czy na którekolwiek znalazłem. Planuję trochę się ze starostwem poprzepychać ale chcę wiedzieć czy jest sens, a najlepiej żeby było czym się przepychać (interpretacje/opinie itp.)

Miłego dnia.

shadow_matrix
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2020, 17:45
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: shadow_matrix » 30 sty 2020, 11:36

Szkoda, że nikt nie jest w stanie mi pomóc :(

jaczmy
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 wrz 2018, 20:10
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: jaczmy » 03 lut 2020, 11:07

shadow_matrix pisze:Witam serdecznie.

Mam pytanie dotyczące przydomowej oczyszczalni ścieków, jakości ścieków i pozwolenia wodnoprawnego.

Prosta sytuacja. Trzeba zgłosić przydomową oczyszczalnie ścieków dla budynku mieszkalnego. Nie jest to teren zalewowy, nie ma tam melioracji. Zwykły dom (5 osobowa rodzina) ilość ścieków sanitarnych nie przekracza 5 m3/d (120x5=0,6m3/d). Rozsączanie ścieków przez drenaż/skrzynki rozsączające, jeszcze nie jestem pewien. Oczyszczalnia biologiczna redukcja zanieczyszczeń zgodna z ustawą: Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Jest to teren aglomeracji to oczywiście bardziej rygorystyczne wymagania jakości zgodnie z tabelą w powyższej ustawie.

Starostwo wymaga ode mnie do projektu zgłoszenia dwóch rzeczy. Badań geologicznych i pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie na podstawie oczywiście Prawa Wodnego a konkretniej interpretacji że drenaż rozsączający jest urządzeniem wodnym, mimo że korzystanie z wód w obrębie działki jest zwykłym korzystaniem (Konkretnie: Art. 33 pkt. 2; Art. 16 pkt 65 F).

Chodzi oczywiście o koszty, operat wodnoprawny ok. 2000 zł, badania gruntowe 500 zł - 600 zł.

No i tu następuje seria moich pytań:

1) Na jakiej podstawie wymagają badań geologicznych? Rozumiem że ja jako projektant, powinienem mieć takie dane, gdyż pozwolą mi poprawnie dobrać oczyszczalnie, głównie chodzi o poziom wód gruntowych i rodzaj gruntu i jego przepuszczalność.

2) Czy brak badań można zastąpić oświadczeniem inwestora, że wód gruntowych nie ma a grunt jest dobrze przepuszczalny? Zawszę mogę założyć wymianę gruntu pod drenaż w projekcie, pozostaje niewiadoma związana z wysokością wód gruntowych. Ale jeśli otrzymam oświadczenie inwestora, że tych wód gruntowych na terenie jego posesji nie ma, to chyba jego odpowiedzialność za wprowadzenie w błąd? Czy muszę mieć badania geologiczne?

3) Czy starostwo ma rację że wymagają pozwolenie wodnoprawne? Czytałem wiele interpretacji i wiem, że nie wszystkie starostwa wymagają. Ale kto ma rację? Naprawdę głupi drenaż z oczyszczalni przydomowej dla domku jednorodzinnego na prywatnej działce jest urządzeniem wodnym na które trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne? Czy Ci co piszą i Ci co interpretują ustawy zdają sobie sprawę że ta cała akcja skończy się zgłoszeniem szamba, a później w tym szambie będą ponawiercają otwory? Co ten operat wniesie do tego wszystkiego? Biologiczne oczyszczalnie ścieków mają atesty, deklarację, certyfikacje że oczyszczają ścieki w stopni zgodnym z ustawą, i mogą być odprowadzone do gruntu. Co więc chcą? Według mnie chodzi o hajs. Skoro Wody Polskie mają się same finansować to szukają kasy.

4) Czy jeśli za biologiczną oczyszczalnią ścieków zamiast drenażu wykonam zbiornik ścieków oczyszczonych i raz na dwa dni inwestor zanurzy pompę i podleje trawnik, to teoretycznie nie muszę mieć operatu, bo nie ma urządzenia wodnego? Ale czy można tak zrobić? Co mówi o tym prawo? Czy wtedy będą potrzebne też badania geologiczne czy czasem na głębokości 1,5 m od powierzchni terenu nie ma wód gruntowych?

5) Jeszcze raz z punktu 4. Czy rozwiązanie przydomowej oczyszczalni ścieków zakończone szczelnym zbiornikiem na ścieki oczyszczone ma sens, i czy przejdzie przez starostwo bez dodatkowych kosztów czyli badań geologicznych i pozwoleń wodnoprawnych?

6) A i jeszcze jedno dodatkowo o podobnej tematyce. Nie pozwolono mi zgłosić przydomowej oczyszczalni ścieków dla budynku wielorodzinnego. Budynek posiada 6 mieszkań, po około 3 mieszkańców (6x3x120l/d=2,2 m3/d). Niewielka ilość ścieków. Stwierdzono: „Jest to budynek wielorodzinny, innej kategorii, oczyszczalnia nie jest oczyszczalnią przydomową a przy obiektową, dlatego trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, nie można zrobić w trybie zgłoszenia. Oczyszczalnią przydomową jak sama nazwa wskazuje jest oczyszczalnia zlokalizowana przy domku mieszkalnym jednorodzinnym.”

Jakby ktoś mógł wyjaśnić czym jest przydomowa oczyszczalnia? Ja rozumiem to w ten sposób (nie wiem czy poprawnie): Oczyszczalnia przydomowa jest obiektem budowlanym który zapewnia oczyszczenie ścieków sanitarnych, i ich unieszkodliwianie w miejscu ich powstawania. Co z tego że jest to obiekt wielorodzinny skoro i tak tych ścieków jest nie więcej niż 5 m3/d, a i skład ten sam jak w domku jednorodzinnym?

Chciałbym prosić o opinie na każde pytanie. A najlepiej linki/załączniki/skany z interpretacjami jeśli ktoś posiada, z takie jak najbardziej oficjalne i najnowsze. W tym kraju wszystko jest przeciw obywatelowi. Naprawdę większa ilość papierów i opinii coraz to droższych dotyczących takich głupot nie ułatwia życia, a tym bardziej nie służy środowisku.

Dziękuje z góry za przeczytanie i za wszystkie odpowiedzi.

Przepraszam też za błędy, i mam nadzieje że nie powielam tematu. Nigdzie nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie wiem czy na którekolwiek znalazłem. Planuję trochę się ze starostwem poprzepychać ale chcę wiedzieć czy jest sens, a najlepiej żeby było czym się przepychać (interpretacje/opinie itp.)

Miłego dnia.



Podłączam się pod pytanie.

Slaw3k
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2020, 22:34
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: Slaw3k » 24 mar 2020, 22:41

Ja również
Z jakiego jesteś miasta?
Udało się temat rozwiązać?

kasperek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2020, 15:32
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: kasperek » 08 kwie 2020, 0:09

witam
Ja doszedłem do etapu wojewody , który utrzymał zaskarżoną decyzje o uzyskanie operatu na urządzenie. pozostaje WSA lub następne zmodyfikowane zgłoszenie

Czy ktoś przebrnął w jakiś sposo etap zgłoszenia oczyszczalni bez operatu?
Czy ten powyższy punkt 4 jest ok?

rennos
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 25 kwie 2020, 21:36
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: rennos » 25 kwie 2020, 21:38

witam serdecznie. jestem ciekawy czy udało się rozwiązać sytuację w sprawie oczyszczalni. jeśli tak to prosiłbym o info jak udało się problem rozwiązać

shadow_matrix
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2020, 17:45
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: shadow_matrix » 06 maja 2020, 8:19

Kasperek: Ja nie byłem tak wytrwały :]

Odpowiem na pkt 4, 5: Wiem, że przydomowe oczyszczalnie ścieków zakończone szczelnym zbiornikiem przechodzą w moim starostwie. Bez badań gruntu, bez pozwolenia wodnoprawnego. Oczywiście trzeba przemilczeć sprawę podlewania trawnika przez inwestora (nie wiem do tej pory czy tak można, czy nie - a jak ktoś zna przepis, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne i bez obaw można w projekt wpisać to proszę się nie krępować :]). Ponadto słyszałem też, że szukają sposobu by to przyblokować, bo jak wiadomo nie jest to ekologiczne rozwiązania.

Przez 4 miesiące zauważyłem natomiast taki trend z przydomowymi oczyszczalniami ścieków:
1) Nowo powstające budynki mają zawsze szambo. Po odbiorach inwestorzy próbują zrobić zgłoszenia oczyszczalni. Jednak jak słyszą kwotę 3000 zł za papier zgłoszenia przydomowej to mają mnie za wariata. Pomijam fakt, że zgłoszenie przydomowej może zrobić osoba bez uprawnień. Może to zrobić inwestor, ale z uwagi na milion pytań w postanowieniu, o jakość ścieków, rodzaj gruntu, o spełnienie rozporządzeń, o to jak policzono wydajność oczyszczalni, a i teraz badania i pozwolenia wodnoprawne, to niestety muszą skorzystać z pomocy projektanta.

2) Są oczywiście tacy co się decydują na oczyszczalnie w tych pieniądzach, ale powiem szczerze żadnej jeszcze nie zrobiłem. Mam zajęcie, nie chce mi się za 500 zł ganiać za badaniami i pozwoleniem wodnoprawnym i pilnować sprawy przez 4-5 miesięcy. Oddaje koledze.

3) Jeśli są to domy istniejące na wsiach to ludzie zazwyczaj mówią, że na końcu ch**a mają taki interes, że zgłoszenie 3 tys. będzie kosztować. Robią sami bez zgłoszeń.

4) Ale są też Ci co chcą zakombinować i mieć zgłoszenie. Wpisuje się zbiornik zamiast drenażu, a później wiadomo, i tak drenaż powstanie bo w końcu znudzi się podlewanie trawnika (albo przyjdzie zima).

Tak wygląda ekologia w naszym kraju. Masa drogich, niepotrzebnych papierów, tylko po to żeby kasę ściągnąć.

Slaw3k: powiat sieradzki.

selbonge
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2020, 9:55
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: selbonge » 25 cze 2020, 10:09

Witam,

otrzymałem zawiadomienie o wystąpieniu o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy. Obok działki na której chcę się w niedalekiej przyszłości budować, sąsiad zamierza wybudować 2 budynki mieszkalne jednorodzinne, 2 studnie kopane i 2 bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe. Trochę się obawiam tego szamba, szczególnie, że działka sąsiada jest bardzo wąska i boje się przykrych zapachów w przyszłości.

Czy mogę coś na to poradzić i zgłosić ewentualne zastrzeżenia i wnioski? Mam na to 7 dni.

Pozdrawiam

shadow_matrix
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2020, 17:45
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: shadow_matrix » 14 lip 2020, 16:05

W Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie są opisane wymagania dotyczące lokalizacji zbiorników bezodpływowych. Zawsze można zgłosić uwagi, o ile lokalizacja szamba jest niezgodna z przepisami. Jeśli szambo jest poprawnie zlokalizowane to po co utrudniać? Ja wiem że każdy by chciał mieć ciszę i spokój, bez sąsiadów, lasek dookoła działki, ale widocznie Pana działka też nie jest za szeroka, skoro Pan się martwi o przyszłą lokalizację domu w niedalekiej odległości od szamb sąsiadów.

shadow_matrix
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2020, 17:45
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: shadow_matrix » 14 lip 2020, 17:38

Co do pozwoleń wodnoprawnych do przydomowych oczyszczalni ścieków:

Zmieniła się interpretacja (https://wody.gov.pl/114-nieprzypisany/4 ... OpzfBcsc_s)

"15. Czy muszę uzyskać pozwolenie wodnoprawne w związku z realizacją inwestycji obejmującej wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Co do zasady przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób zagospodarowania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r. poz. 310 z późn. zm.) i które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

W przypadku, gdy system odprowadzania ścieków z przydomowej oczyszczalni stanowi integralną część tej oczyszczalni (np. drenaż rozsączający), zaś sama instalacja posiada deklarację zgodności właściwości użytkowych z obowiązującymi normami, takiego systemu odprowadzającego nie należy traktować jako urządzenia wodnego, a w konsekwencji jego wykonanie nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy Prawo wodne, prawo do zwykłego korzystania z wód nie uprawnia do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganej zgody wodnoprawnej. Poprzez urządzenia wodne rozumie się urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów (por. art. 16 pkt 65 ustawy), a zatem urządzenie służące do odprowadzania ścieków z oczyszczalni przydomowej powinno być jako takie urządzenie kwalifikowane, z uwagi na fakt, iż służy korzystaniu z wód. W tym kontekście, w przypadku kiedy ścieki z przydomowej oczyszczalni odprowadzane będą do ziemi przy pomocy dodatkowych, niestanowiących integralnej części oczyszczalni, urządzeń, wówczas taki obiekt należy traktować jako urządzenie wodne, o którym mowa w art. 16 pkt 65 ustawy Prawo wodne, a na którego wykonanie w myśl art. 389 pkt 6 tej ustawy wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego – mowa tu np. o wylotach służących do odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi. "

Od grudnia 2019 r. (przynajmniej w moim starostwie) zaczęto wymagać pozwolenia wodnoprawne do przydomowych, aż do teraz. Urzędasy powinny zwrócić za wszystkie pozwolenia i operaty wykonane pod przydomowe przez ostatnie pół roku (ok. 1500 - 2000 zł od sztuki).

Wiem, wiem, nie w tym kraju.....

Mariusz Włodecki
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 19 sty 2018, 21:39
Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków a operat wodnoprawny.

autor: Mariusz Włodecki » 20 lip 2020, 12:47

Ja ze swojej strony polecam skontaktować się z firmą, która oferuję kompleksowe usługi asenizacyjne oraz profesjonalną opiekę nad obiektami wodno-kanalizacyjnymi.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości

Gotowe projekty domów