Wymiana kotła węglowego na gazowy

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Dorota164
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 mar 2020, 20:46
Wymiana kotła węglowego na gazowy

autor: Dorota164 » 02 mar 2020, 13:19

Czeka mnie wymiana kotła węglowego na kocioł gazowy w domku jednorodzinnym z lat 70-tych (domek jednopiętrowy z podpiwniczeniem nieogrzewanym). Powierzchnia grzana ~150m2. Budynek jest średnio ocieplony (~8cm styropianu wg tego co pamięta właściciel), okna wymienione. Zakładam sobie ~16,5kW
Kotłownia znajduje się w piwnicy. Instalacja grzewcza pozostaje bez zmian, nie będzie wymieniana (rury stalowe, grzejniki żeliwne żeberkowe).
Po wymianie kotła chciałabym, aby przygotowanie ciepłej wody było w kotłowni. Łazienka znajduje się dosyć daleko (niestety ok 15m), dlatego chciałabym zastosować cyrkulację - myślę o zastosowaniu zasobnika c.w.u. 120l.
W budynku mam 1 łazienkę z natryskiem, WC i dwie kuchnie. Mieszkają 3 osoby.

Przedstawiciel proponuje mi kocioł Vitodens 100-W (19kW), ale na c.w.u. wychodzi 17,3kW (parametry 80/60). Normalnie spokojnie bym brała, ale znajomi projektanci zalecają 22kW a nawet 24kW. Czy to nie przesada?
Będę wdzięczna na sugestie bardziej doświadczonych ode mnie w tym temacie.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wymiana kotła węglowego na gazowy

autor: szari » 03 mar 2020, 8:14

20-24kW chyba kogoś powaliło i to ostro,
19kW też nie będzie mógł się zmodulować niżej niż 9kW. Weź sobie ciepłownika który ma choć minimalne pojęcie o robocie, bo za takich doradców nie powinnaś płacić.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów