Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

emlem
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 26 wrz 2019, 8:43
Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

autor: emlem » 26 wrz 2019, 9:23

Witam!
To mój pierwszy post, postanowiłem go napisać, ponieważ widzę, że na tym forum dosyć prężnie działa część dot. klimatyzacji i wentylacji, a właśnie w tej kwestii szukam porady.

Jestem w trakcie budowy parterowego domu szkieletowego o powierzchni około 90m2. Dom wykonany jest na stropie typu Crawl Space z pustką powietrzną pod podłogą. Ocieplony jest wełną mineralną następująco:
- Strop dolny 20cm
- Strop górny + sufit podwieszony 35cm
- Ściany zewnętrzne 15cm w środku + 15cm na elewacji = 30cm.

Zastosowane są okna 3-szybowe ze średnim współczynnikiem U=0,75.
W projekcie domu przewidziana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom będzie ogrzewany elektrycznie grzejnikami Atlantic + kominek.

W celu schłodzenia latem, ale też dogrzania w okresach przejściowych, a być może też i zimą chciałbym zdecydować się na montaż klimatyzacji, ale podkreślam, że nie ma to być domyślnie podstawowe źródło ogrzewania. Zastanawiam się nad jedną jednostką typu SPLIT o mocy 3,5kw nad witryną w salonie. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające żeby schłodzić też powietrze latem w sypialni czy raczej potrzebna będzie dodatkowa jednostka?

W linku poniżej zamieszczam zdjęcie rzutu mojego domu wraz z rozkładem pomieszczeń. Jak widać od południa nie mam żadnych okien. Od zachodu 2 duże okna tarasowe oraz 1 duża witrynka od północy nad którą miałaby znaleźć się jednostka wewnętrzna klimatyzacji.

https://ibb.co/Pt26mY2

Bardzo proszę o poradę jaką klimatyzację zamontować oraz jaką rekuperację?
Ewentualnie bardzo bym prosił też o zaproponowanie lepszego rozwiązania jeśli moje jest nienajlepsze.
Bardzo dziękuję!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2019, 15:03

Przyzwoity rekuperator PremAir 350 do tego dwa rozdzielacze redukcje kanały główne i PE75 to koszt brutto 23% 9200zł , 3,5 kW pompa ciepła ogrzeje ten dom nawet przy -30 dwa razy taniej niż gruntowa pc. kanałówka na ten dom to 4700zł + 1500 rozdzielacz i kanały .
Załączniki
65239720_10205812559429886_8563262291041058816_n.jpg
35050742_10204474727184916_3959255059958595584_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

emlem
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 26 wrz 2019, 8:43
Re: Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

autor: emlem » 30 wrz 2019, 8:20

Dzięki za odpowiedź. W moim domu będę miał nieocieplone poddasze (ocieplony jest strop). Czy mogę rozprowadzić kanały i zamontować jednostki na strychu? Jak to zaprojektować?

emlem
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 26 wrz 2019, 8:43
Re: Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

autor: emlem » 01 paź 2019, 14:42

Pewna firma zaprojektowała mi reku. w ten sposób:
https://ibb.co/QFt8H74

Powierzchnia użytkowa: 87,7 m2
Kubatura użytkowa budynku: 249,95 m3

Nawiew: 240 m3/h
(Salon 120 m3/h, Sypialni 60 m3/h, Pokój 60m3/h)

Wywiew: 240 m3/h
(Wiatrołap 30, Łazienka 90, Garderoba 30, Kuchnia 90, I co mnie dziwi WC + tech = 0)
Krotność wymian powietrza: 0,96/h

Czy nie jest to przewymiarowane? W domu będą na stałe mieszkały 2 osoby. Myślałem, że spokojnie wystarczy 120m3/h).

Bardzo proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 paź 2019, 7:17

emlem pisze:Pewna firma zaprojektowała mi reku. w ten sposób:
https://ibb.co/QFt8H74

Powierzchnia użytkowa: 87,7 m2
Kubatura użytkowa budynku: 249,95 m3

Nawiew: 240 m3/h
(Salon 120 m3/h, Sypialni 60 m3/h, Pokój 60m3/h)

Wywiew: 240 m3/h
(Wiatrołap 30, Łazienka 90, Garderoba 30, Kuchnia 90, I co mnie dziwi WC + tech = 0)
Krotność wymian powietrza: 0,96/h

Czy nie jest to przewymiarowane? W domu będą na stałe mieszkały 2 osoby. Myślałem, że spokojnie wystarczy 120m3/h).

Bardzo proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam!

Kompletnie nie znają się na wentylacji tylko na kasowaniu. Wentylacja będzie głównie między salonem a kuchnią, bo tam nie ma drzwi, więc na rozdzielaczach powietrze tam poleci. "Projektant" nie ma takiej wentylacji, bo by wiedział, że przy 200m3/h nie da się spać. O suchosci powietrza zima już nie wspomnę
HVAC - najtańszy komfort.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Dom szkieletowy 90m2 - jaka klimatyzacja i rekuperacja?

autor: Rafał Cichocki » 08 paź 2019, 10:38

emlem pisze:Witam!
To mój pierwszy post, postanowiłem go napisać, ponieważ widzę, że na tym forum dosyć prężnie działa część dot. klimatyzacji i wentylacji, a właśnie w tej kwestii szukam porady.

Jestem w trakcie budowy parterowego domu szkieletowego o powierzchni około 90m2. Dom wykonany jest na stropie typu Crawl Space z pustką powietrzną pod podłogą. Ocieplony jest wełną mineralną następująco:
- Strop dolny 20cm
- Strop górny + sufit podwieszony 35cm
- Ściany zewnętrzne 15cm w środku + 15cm na elewacji = 30cm.

Zastosowane są okna 3-szybowe ze średnim współczynnikiem U=0,75.
W projekcie domu przewidziana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom będzie ogrzewany elektrycznie grzejnikami Atlantic + kominek.

W celu schłodzenia latem, ale też dogrzania w okresach przejściowych, a być może też i zimą chciałbym zdecydować się na montaż klimatyzacji, ale podkreślam, że nie ma to być domyślnie podstawowe źródło ogrzewania. Zastanawiam się nad jedną jednostką typu SPLIT o mocy 3,5kw nad witryną w salonie. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające żeby schłodzić też powietrze latem w sypialni czy raczej potrzebna będzie dodatkowa jednostka?

W linku poniżej zamieszczam zdjęcie rzutu mojego domu wraz z rozkładem pomieszczeń. Jak widać od południa nie mam żadnych okien. Od zachodu 2 duże okna tarasowe oraz 1 duża witrynka od północy nad którą miałaby znaleźć się jednostka wewnętrzna klimatyzacji.

https://ibb.co/Pt26mY2

Bardzo proszę o poradę jaką klimatyzację zamontować oraz jaką rekuperację?
Ewentualnie bardzo bym prosił też o zaproponowanie lepszego rozwiązania jeśli moje jest nienajlepsze.
Bardzo dziękuję!


Witam,

Jeżeli zastanawiają się Pan nad wyborem sprawdzonego rekuperatora polecam zapoznać się z ofertą central wentylacyjnych z rekuperatorem z oferty marki Junkers-Bosch. Nasz rekuperator Bosch Vent 5000 C cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynoszącą nawet do 90%. Pozwala to na oszczędności kosztów ogrzewania oraz przez cały czas dostarcza świeże powietrze do budynku. Dzięki wbudowanemu obejściu (By-pass) mamy możliwość nawiewania chłodniejszego powietrza wieczorami w sezonie letnim w celu ochłodzenia pomieszczenia. Rekuperator może być sterowany za pomocą bezprzewodowego pilota RCV. Regulację rekuperatora i modyfikacje własnego programu pracy sytemu wentylacyjnego można wykonać przy pomocy komputera, na którym zainstalowany jest program „Configuration Tool”. Urządzenie dostępne jest w trzech rozmiarach odpowiadających nominalnemu przepływowi: 140 m³/h, 230 m³/h oraz 350 m³/h. Więcej informacji o centrali wentylacyjnej Bosch Vent 5000 C można znaleźć na stronie internetowej: [więcej informacji poprzez PW]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 900 810.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości

Gotowe projekty domów