Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

Szukasz pomysłów na oryginalne rozwiązania lub masz nietypowe pytania dotyczące budowy albo wykończenia domu? Tu znajdziesz radę i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Awatar użytkownika
decasper
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 kwie 2011, 16:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:
Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: decasper » 25 lip 2011, 15:04

Witam. Mój problem nie dotyczy budowy domu, dlatego zamieszczam temat w dziale "inne...". Mianowicie, zamierzam zrobić obok domu boisko do siatkówki. Nie wiem czy dobrze się do tego zabrałem, ale razem ze znajomymi zryliśmy łopatami kawałek nieużytku - starej łąki. Potem przejechałem wszystko kultywatorem, miałem zamiar jeszcze poprawić bronami, ale ziemia była trochę mokra i nic by to nie dało. Jak przeschnie to wyrównam cały teren, wybiorę pozostałości trawy i zasieję nową, równą trawę. Czy macie jakiś inny pomysł na to?

Ale problem nie dotyczy terenu pod boisko, ale słupków. Dodam, że chciałbym wszystko wykonać w miarę tanim kosztem. Mam rurę stalową o długości 5,40m. Średnica wewnętrzna fi50, zewnętrzna fi60. Chciałem rozciąć ją na dwa kawałki po 2,70m. Siatkę chciałbym zawiesić na wysokości około 2,20m (tyle słupki wystawałyby ponad ziemię). Zostaje 50cm pod ziemią. Pytanie tylko czy to nie za mało? Jak wmurować takie słupki w ziemię, żeby dobrze się trzymały i były bezpieczne? Czy robić jakieś zastrzały skierowane do wewnątrz boiska i też betonować? Proszę o jakieś porady bo ja nie znam się na siłach działających na taki słupek. Dlatego zwracam się do specjalistów zajmujących się budownictwem.To nie będzie boisko do gry nawet pół-zawodowej. Jedynie takie odbijanie dla dzieci wokół domu.
Obrazek

Czy wystarczy tyle w ziemi? Czy jeszcze coś dospawać żeby był głębiej (albo szerzej) w ziemi? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

MOBILARCH
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 26 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: MOBILARCH » 11 sie 2011, 20:38

Witam

Zrób blok betonowy (piasek, cement, kruszywo) o wymiarach BxSxH : 40x70x1,00cm. Taki fundament wystarczy. Wystarczyłby 40x40 ale szpadlem nie sięgniesz na 1,00m. Koniecznie na taką minimalną głębokość aby nie było wysadzin mrozowych. To wystarczy aby słupy były stabilne i się nie obracały w pionie.

Pozdrawiam i miłej zabawy życzę
Krzysiek

samouk
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: samouk » 11 sie 2011, 21:15

MOBILARCH ! Z tymi wymiarami przesadziłeś! 70 cm :!: Wystarczy blok 30 x 30 x 100 cm na każdy słupek. Odciągi boczne (mimo wszystko) też by się przydały :)
No i popraw ten 1 cm!

Pozdrawiam

MOBILARCH
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 26 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: MOBILARCH » 11 sie 2011, 22:02

Chyba nigdy nie kopałeś szpadlem dołków. Spróbuj 30x30 na 1m wykopać - powodzenia, chyba ze saperką. A przy słupkach od siatkówki w życiu nie widziałem odciągów, żeby ktoś się na nie nadział.

Pozdro
Krzysiek

samouk
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: samouk » 12 sie 2011, 20:34

MOBILARCH pisze:Chyba nigdy nie kopałeś szpadlem dołków. Spróbuj 30x30 na 1m wykopać - powodzenia, chyba ze saperką. A przy słupkach od siatkówki w życiu nie widziałem odciągów, żeby ktoś się na nie nadział.

Bez problemu wykopuję dołek o głębokości 50 cm jedynie na szerokość szpadla :lol:
A w temacie odciągów: przeczytaj jeszcze raz dokładnie, co napisał autor wątku:
"To nie będzie boisko do gry nawet pół-zawodowej. Jedynie takie odbijanie dla dzieci wokół domu."
A na jakiej wysokości będzie górna krawędź siatki, jeśli autor dysponować będzie rurami 2,70 m :?:
Jeśli by zakopał te rury na 1 metr, to miałby siatkę na wysokości 1,70 m. Czy masz wyobraźnię, jaki sens miałoby to "odbijanie"?
Moim zdaniem wystarczy te 50 cm, a reszta betonowego słupka - od 70 cm do 1 m pod powierzchnią, Słupki do siatkówki, to nie dom, więc "wysadzinami mrozowymi" nie strasz Bogu ducha winnych ludzi :evil:
Tak więc teoretyk z ciebie niezły, ale praktyk niestety... słaby :wink:

Pozdro,

MOBILARCH
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 26 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: MOBILARCH » 18 sie 2011, 14:13

Skoro autor ma kawałek rurki i chce coś z tego wydłubać to niech robi odciągi gdzie chce i kopie jak chce. Mnie życie nauczyło, że jak robić to raz a dobrze a nie poprawiać co sezon. Nie chodzi o zawodowstwo na tym boisku tylko bezpieczeństwo. Ja bym się nie chciał nadziać na jakieś odciągi, ale jak ktoś woli albo własne dzieci go tak bardzo nie interesują to może i drutem kolczastym owinąć. A jak słupki za krótkie, niech dospawa od dołu kątowniki, zabetonuje i już.

Pozdrawiam wszystkich dołki kopiących :D
Krzysiek

samouk
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: samouk » 18 sie 2011, 19:08

MOBILARCH pisze: jak ktoś woli albo własne dzieci go tak bardzo nie interesują to może i drutem kolczastym owinąć.

Zastanów się chłopie, co ty p....przysz :roll: Kto tu pisał o drucie kolczastym :?:
Przy tak niskiej siatce nie będzie biegania wokół niej i padania na ziemię, więc ewentualne odciągi z grubej liny konopnej (przecież nie z drutu :!: ) nikomu krzywdy nie uczynią.

MOBILARCH
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 26 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: MOBILARCH » 18 sie 2011, 21:30

Na tym forum jest wiele ciekawszych tematów niż słupki do siatkówki ale jak chcesz sobie dalej drążyć temat to powodzenia... 8)
Krzysiek

samouk
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: samouk » 19 sie 2011, 19:16

:lol:

Awatar użytkownika
decasper
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 kwie 2011, 16:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: decasper » 14 wrz 2011, 15:45

Witam ponownie. Dziękuję bardzo za wszelkie informacje i porady. Sprawa już załatwiona. Słupki zabetonowałem w "stopach" o wymiarach około 35x35x65 - tyle jest zabetonowane, plus do tego 30 cm kątownik dospawany do rurki i wbity w ziemię. Dodatkowo do rurki dospawałem po 30cm "wąsy" żeby ryrka się jakimś cudem (lub czyjąś pomocą) nie obracała :) Wszystko jest jak na razie bardzo stabilne i wygląda, że będzie ok. Poniżej zamieszczam zdjęcie efektu finalnego :) Obrazek

t66
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:24
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: t66 » 15 paź 2011, 10:28

Najlepiej jest zakupić gotowe słupki.
Tu jest instrukcja instalacji:

http://download.sportplus.pl/instrukcje ... tkowki.pdf

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
decasper
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 kwie 2011, 16:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontaktowanie:
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: decasper » 15 paź 2011, 18:36

Niestety nie zgodzę się z przedmówcą. Kupić i zamontować gotowe słupki to jest wyjście najłatwiejsze, najwygodniejsze i najszybsze, ale czy najlepsze? Teraz jestem pewien, że tych słupków które ja mam będzie baaaardzo ciężko wyciągnąć - tzn ukraść też :D Pozdrawiam i dziękuję za pomoc jeszcze raz i za linka od kolegi :)

kozi44
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 11 lip 2019, 14:28
Re: Słupki do siatkówki. Jak bezpiecznie wmurować?

autor: kozi44 » 09 wrz 2019, 13:08

Na wielu portalach siatkarskich możesz doczytać takie informacje , jak wysokość siatki w siatkówce, informacje o siatkówce plażowej oraz cechy charakterystyczne boiska .


Wróć do „Inne - najróżniejsze problemy, pytania ...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 38 gości

Gotowe projekty domów