Dach półszczytowy , problem z łaceniem

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
DACHOŁAZ
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 331
Rejestracja: 03 sie 2008, 17:39
Lokalizacja: Świdnica
Kontaktowanie:
Dach półszczytowy , problem z łaceniem

autor: DACHOŁAZ » 21 sie 2008, 14:24

Witam ,mam problem z położeniem i rozstawieniem łat w miejscu gdzie zmienia się kąt nachylenia połaci z 30* na 45* przy karpiówce kładzionej w koronke i łuske.

Nigdy jeszcze tego nie robiłem a szykuje się właśnie taka praca.

Może miałby ktoś jakiś szkic ,rzut boczny lub schemat jak prawidłowo wykonać taką prace ?

widelec
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2008, 9:13
Lokalizacja: Śląska

autor: widelec » 21 sie 2008, 17:13

moim zdaniem powinno być takie przejście zrobione na gładko tzn. krokwie bez wyraźnego punktu przecięcia a rozstaw łat to już tak jak pod łuskę czy koronkę

Awatar użytkownika
DACHOŁAZ
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 331
Rejestracja: 03 sie 2008, 17:39
Lokalizacja: Świdnica
Kontaktowanie:

autor: DACHOŁAZ » 21 sie 2008, 18:52

Dzięki,nie wiem jak to wyjdzie w praniu, jeśli przejście łukowe to nie będzie problemu.Dokładnie interesuje mnie jak wygląda prawidłowe połączenie w takim przypadku np.przy użyciu zwykłej karpiówki ( jeśli to jest osiągalne z zachowaniem poprawności) lub czy produkowana jest karpiówka kątowa tak jak to występuje przy dachówkach zakładkowych.

Młotek
Aktywny
Aktywny
Posty: 200
Rejestracja: 13 lip 2008, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów ; 608799038

autor: Młotek » 21 sie 2008, 20:58

Widelec ma rację. Będzie szczelne i bardzo eleganckie. Ten sposób jest sprawdzony przeze mnie i jest ok.
Łaty bijemy po 13 cm na kącie 30 stopni, dalej na załamaniu przechodzimy stopniowo na 15 cm.
Z dachówkami karpiówkami załamanymi w ten sposób się nie spotkałem.

widelec
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2008, 9:13
Lokalizacja: Śląska

autor: widelec » 26 sie 2008, 20:41

mogę jeszcze dodać że można manipulować długością tego łuku, wtedy to przejście będzie zupelnie niewidoczne i nie "wyczuwalne"


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów