Sciana w granicy a dobudówka sąsiada

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Kris 78
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 09 sie 2008, 20:01
Kontaktowanie:
Sciana w granicy a dobudówka sąsiada

autor: Kris 78 » 09 sie 2008, 20:16

Witam na forum
Szukam szukam po internecie i nie mogę znaleźć odpowiedzi na mój problem.
Mam w granicy postawiony budynek gospodarczy-bez okien od strony sąsiada. Niedawno zauważyłem że sąsiad dostawił sobie do tej ściany mniejszą dobudówkę dla zwierząt hodowlanych (kaczki kury itp.) Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że wymurował on tylko trzy ściany doklejając sie tym samym do mojej. Jestem pewien że taki manewr jest nielegalny bo skąd mam wiedzieć co dzieje sie z moją ścianą, i czy za jakiś czas w środku budynku nie pojawi mi się wilgoć itp? Myślę że sąsiad ma prawo dostawić sie do mojej ściany ale z zachowaniem pewnej minimalnej odległości dla wentylacji?
Bardzo proszę o nakierowanie mnie na odpowiedni artykuł prawny który mógłbym mu przedstawić, lub informacje na temat stawiania scian w granicy.
Będę wdzięczny za pomoc :roll:

08111976
Aktywny
Aktywny
Posty: 294
Rejestracja: 18 maja 2008, 13:10

autor: 08111976 » 09 sie 2008, 22:20

Z tego co wiem to ściana budynku może znaleźć się min 4m od granicy, więc już z istniejącą jest coś nie tak.

Kris 78
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 09 sie 2008, 20:01
Kontaktowanie:

autor: Kris 78 » 10 sie 2008, 7:08

08111976 pisze:Z tego co wiem to ściana budynku może znaleźć się min 4m od granicy, więc już z istniejącą jest coś nie tak.

Akurat to wiem, tyle że mój budynek był budowany z dobre 50lat temu więc nie było wtedy mowy o normach obowiązujących teraz. Ja szukam informacji prawnych o budynkach w granicy a dokładnie jak powinno wyglądać dobudowanie sie do ściany sąsiada. Po prostu potrzebuje przepisu który zmusi sąsiada do wymurowania tylnej ściany.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 10 sie 2008, 12:02

Nie zmusisz. Wykonał zgodnie z przepisami, jeżeli jest ściana rzeczywiście w granicy. Jedynie co to możesz sprawdzić m2 jego budynku i np. donieść że postawił kurnik bez zgłoszenia.

Kris 78
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 09 sie 2008, 20:01
Kontaktowanie:

autor: Kris 78 » 10 sie 2008, 16:31

deggial pisze:Nie zmusisz. Wykonał zgodnie z przepisami, jeżeli jest ściana rzeczywiście w granicy. Jedynie co to możesz sprawdzić m2 jego budynku i np. donieść że postawił kurnik bez zgłoszenia.


Jak tak można? To teoretycznie skąd teraz ja mam wiedzieć co dzieje sie w kurniku z moją scianą? czy sąsiad nie powiercił tam sobie dziur itp. Wydaje mi się jednak że gdzieś czytałem że można postawić budynek ale sciany muszą być po obu stronach granicy i z małą przerwą po środku dla wentylacji :roll:
Mógłbyś mi przedstawić ewentualnie jakiś przepis dotyczący tej sprawy?


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów