impregnacja więźby struganej

Impregnacja jest jedną z najważniejszych metod zabezpieczania drewna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czemu może służyć impregnacja i jakie impregnaty są najlepsze zajrzyj do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

azalka
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:43
impregnacja więźby struganej

autor: azalka » 05 sie 2010, 13:27

ktos podpowiada mi więźbę struganą czterostronnie, fazowaną sugerując przy tym, że takiej więźby się nie impregnuje :?:
Mówią też, że suszona próżniowe bądź komorowe to nie do takiej więźby, a tylko klejonki? Prawda?
I co się z tym robi dalej, bo przecież surowizny nie zostawię??

samouk
Re: impregnacja więźby struganej

autor: samouk » 05 wrz 2010, 9:16

azalka pisze: I co się z tym robi dalej, bo przecież surowizny nie zostawię??

Moim zdaniem ZAWSZE warto zaimpregnować. Sam z pośpiechu "uciekając" przed zimą i nie chcąc "impregnować" wilgotnego drewna, impregnowałem więźbę i deskowanie swojego dachu (niestety - tylko pod spodem) dopiero po jej zmontowaniu (gdy trochę podeschła) dwukrotnie 3-funkcyjnym Ogniochronem (rozpylaczem ciśnieniowym). Po roku widziałem na strychu leżące robale, które dostały się tam później i zapewne trochę tej więźby "spróbowały".

Pozdr.

Przemek
Re: impregnacja więźby struganej

autor: Przemek » 06 wrz 2010, 9:53

ja bym ja zaimpregnowal wyłącznie powierzchniwo
skoro jest juz heblowana to nawazniejsze robak nie wejdzie
poczytaj o metodach impregnacji na www.e-dach.pl

kikajajak
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2011, 9:49
Kontaktowanie:
Re: impregnacja więźby struganej

autor: kikajajak » 07 kwie 2011, 20:18

Witam,
Czy więźba jest strugana czy nie, to i tak musi być zaimpregnowana.
Ogólnie na więźbę stosuje się drewno konstrukcyjne, czasami czterostronnie strugane (np. na krokwieach które będą widoczne, bądź też jako ochrona przeciwogniowa-bardziej wygładzona powierzchnia wolniej się pali-wiadomo takie wystające drzazgi i zadziory zajmą się szybciej).
Jeżeli choci o impregnację to wyłącznie próżniowo-ciśnieniowa.
Niestety przeważnie stosuje się powierzchniową, bo tańsza, ale ta zupełnie nie nadaje się do drewna konstrukcyjnego. Powierzchniówka wnika na jakieś 5-7 mm w część bielastą drewna. Spuszczel pospolity-największa zmora drewna wbija się powadełkiem na 1 cm i tam składa jaja, więc powierzchiówka tam nawet nie dociera, a poz tym jest wymywalna. Proszę zwrócić uwagę na drewno, które leży na placu (chrakterystyczne-o zielonym kolorze, albo jest zamontowane na dachu i jeszcze bez izolacji i popada na nie deszcz, wtedy ładnie widać jak cały ten barwnik spływa, wypłukuje się).
Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa przenika przez całą powierznie części bielastej drewna i jest niewymywalna. Zakład, który impregnuje ciśnieniowo musi też mieć dokument, że dany impreganat został dopuszczony do użytku i jest potwierdzony przez PZH. Bardzo ważne w drewnie konstrukcyjnym jest deklaracja potwierdzająca sortowanie wytrzymałościowe drewna konstrukcyjnego. Projektant wylicza wytrzymałościowo przekroje poszczególnych części więźby i przyjmuję dla danych przekroi belek odpowiednią klasę, np. C24, C27, C30. Niestety u nas wydaje się takie deklarację-podróby bez numeru brekarza-osoby mającej zdany egzamin z sortowania wytrzymałościowego drewna, dla bylejakigo materiału. Stąd później problemy z pękaniem ścian przy pracy więźby dchowej itp.
Ja wybrałam więźbę dachową świadomie po wielu welu rozmowach i nauce o drewnie, dzięki osobie, która widzi pasje w tym co robi.
Dzięki temu Panu wiem tyle, a cieśla, który montował więźbę był zachwycony drewnem.
Trudno już w dzisiejszych czasach, gdzie każdy cechuje się minimalizmem, a właściwie komformizmem i wyłącznie chęcią zarobku znaleźć takich sprzedawców

drab
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:26
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:
Re: impregnacja więźby struganej

autor: drab » 10 kwie 2011, 9:09

nie wiem czym będziesz impregnował ale pamiętaj żeby nie lakierować narazie bo jeśli drewno nie będzie dość suche to ci zejdą placki lakieru

kslucki
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 30 mar 2011, 13:43
Re: impregnacja więźby struganej

autor: kslucki » 27 maja 2011, 13:40

A nie lepiej zamówić od razu impregnowane? Wiem, że Konbet ma swojej ofercie w drewnie sosnowym z pełną impregnacją.

jackandjack
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 01 kwie 2011, 13:06
Re: impregnacja więźby struganej

autor: jackandjack » 27 maja 2011, 14:01

też bym tak zrobił ale to sprawa podobna jak w prefabrykatach ;) co za łatwo to źle.

drab
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:26
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:
Re: impregnacja więźby struganej

autor: drab » 27 maja 2011, 16:52

im lepszy kolor drewna tym możesz być bardziej pewny że to nie jest impregnat tylko barwnik, chyba że masz kogoś...

Przemek
Re: impregnacja więźby struganej

autor: Przemek » 20 cze 2011, 8:50

masz racje, kolor impregnatu wiele mówi choć nie zawsze
intensywne kolory drewna po impregnacji daje zazwyczaj impregnacja SAMYM PIGMENTEM co często sie spotyka.

najczęstsze pytania dotyczące dachu znajdziesz https://e-dach.pl/dachy

Piotr1955
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 320
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:35
Re: impregnacja więźby struganej

autor: Piotr1955 » 17 wrz 2018, 15:16

Pozytywnie mogę się wypowiedzieć na temat sklepu online na https://meblopol24.pl/. CO najmniej kilka zamówień tutaj składałem na kleje, czy bejce i zawsze towar był zgodny z opisem, nowy, świeży, widać że dobrze przechowywany. Nie miałem jakiś uszkodzeń w paczkach, spękanych opakowań i innych takich historii.

Fikol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 28 cze 2022, 7:57
Re: impregnacja więźby struganej

autor: Fikol » 27 paź 2022, 12:11

Na pewno wykonanie prefabrykatów na dach tak jak wiązary to dobra opcja ze względu na precyzje wykonania takich elementów. Takimi działaniami zajmuje się między innymi firma Jonda. Wykonane wiązary robi się wcześniej i na budowę dostarcza już w konkretnej formie.


Wróć do „Impregnacja drewna, impregnacja więźby dachowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów