Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

cubah
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2010, 14:41
Lokalizacja: krk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: cubah » 20 lip 2018, 12:53

Cześć
- proszę o rzetelne odpowiedzi, na pewnym (znanym) forum takowych nie otrzymałem.

Mianowicie, przymierzam się do zrobienia własnoręcznie instalacji reku w moim (istniejącym) domu jednorodzinnym (2 piętra i parter -każde po ok 80m2). Mieszkam pod lasem w dolince, co powoduję, że w domu na parterze zawsze jest duża wilgoć (obecnie 78% po deszczach, gdy na zewnątrz ok 72%) - dla ciekawych izolacja pozioma jest więc dołem wilgoć nie podchodzi (wentylacja grawitacyjna). Natomiast im wyższe piętro tym cieplej i mniej wilgoci (czy zima czy lato, np obecnie ok 72% i 2st cieplej na 2 piętrze). Stąd moje główne pytania:

1. Nurtuje mnie, czy jeśli są takie różnice temperatur to nie lepsze będą dwa rekuperatory ... np na ostatnie piętro jakiś mniejszy? Pytam, bo skoro nawiew ma temperaturę jednakową do wszystkich pięter, to może się zdarzyć w cieplejsze dni (jak obecnie) że to najcieplejsze 2-gie piętro będzie już przegrzewał, podczas gdy parter (normalnie w domu mamy tam zimniej o 2st) będzie jeszcze dogrzewany. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale rozumuję na zasadzie dodawania (słońce ogrzewa pokoje na górze) i odejmowania (rekuperacja w tym rozumowaniu "eodejmuje" ciepło z pokoi)... Wydaje mi się, że to wada takeij instalacji.

2. Czy istnieje możliwość by rekuperator latem chłodził ? Chodzi mi o to, że jak zainstaluje klimatyzację, to chciałbym aby on odzyskał tym razem "zimno" emper(czyli energię pobraną przez klimatyzator). Innymi słowy jeśli powietrze wywiewane z domu ma temperaturę niższą niż czerpane z zewnątrz (zazwyczaj w upały) to wymiennik je schłodzi. Czytałem że wtedy włacza się bajpas czyli wymiana ciepłą ustaje - ale chyba lepiej by było popracować rewersyjnie i odzyskiwać to uciekające z domu "zimno" (klimatyzator zużywa energię) ... Czy jest taka opcja w którymś rekuperatorze dostępnym na rynku ?

3. Zastanawiam się też z prowadzeniem kanałow PE. Jako, że mam strop FERT to mogę przebić go tylko na pustakach (na 26cm szerokie) - postanowiłem piony puścić na istniejących kanałach wentylacyjnych 14cmx14cm. Pytanie więc mam takie czy jesli nawiew poprowadzę bezpośrednio z kanału (jak w tradycyjnej wentylacji) przez jakąś strumienicę/kratkę, to czy będzie to dużo gorsza opcja, aniżeli anemostaty na suficie? Z tego co wiem jeśli taki nawiew z pionu będzie ok 20 cm od sufitu to powietrze się "przyklei" do sufitu przez co taki nawiew zwiększy zasięg (jeśli pamiętam to efekt Koanda). Czy są jakieś "przeciw" temu rozwiązaniu?

4. W róźnych projektach widzę, że anemostaty sufitowe są bardzo blisko ścian, podczas gdy w innych są na środku pokoju . Skoro taki anemostat dookólnie rozprasza strumień powietrza - czy zatem w małym pokoju 10m2 ma być na środku czy przy ścianie?

Dziękuję za ew. odpowiedzi!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 lip 2018, 20:23

mattindn pisze:Cześć,

chciałem się poradzić odnośnie montażu rekuperacji. Wstępnie przygotowałem sobie kanały nawiewne i wywiewne:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/c30194e1f9894291

Powierzchnia domu 181 m2
Ilość osób - 2 (docelowo 4 plus plus pies)

Nawiew - powierzchnia łączna przewodów 327 cm2
Salon 1 1x90mm długość 14,5
Salon 2 1x90mm długość17,5
Sypialnia małżeńska 1x90mm długość 16
Sypialnia 13 1x90mm długość 20
Sypialnia 14 1x90mm długość 20
Sypialnia 15 1x90mm długość 20
Garderoba syp 1x75mm długość 12
Garderoba wejście 1x75mm długość 18

WYWIEW - powierzchnia łączna przewodów 327 cm2
Łazienka sypialnia 3x90mm długość 13
Łazienka główna 3x90mm długość 20
Pralnia 1x75mm długość 10
Kuchnia 1x75mm długość 15

Rekuperator jeszcze nie wiem, ale jakaś 400-450 m3/h
Co sadzicie o tym sprzęcie:
https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna ... p-106.html

Dlaczego tak długie kanały? Po co ciągnąć nawiew przez cały pokój?
Nie ryzykowałbym łączenia 90 z 75. Lepiej jest dołożyć kilka 75.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 lip 2018, 20:33

Mianowicie, przymierzam się do zrobienia własnoręcznie instalacji reku w moim (istniejącym) domu jednorodzinnym (2 piętra i parter -każde po ok 80m2). Mieszkam pod lasem w dolince, co powoduję, że w domu na parterze zawsze jest duża wilgoć (obecnie 78% po deszczach, gdy na zewnątrz ok 72%) - dla ciekawych izolacja pozioma jest więc dołem wilgoć nie podchodzi (wentylacja grawitacyjna). Natomiast im wyższe piętro tym cieplej i mniej wilgoci (czy zima czy lato, np obecnie ok 72% i 2st cieplej na 2 piętrze). Stąd moje główne pytania:

1. Nurtuje mnie, czy jeśli są takie różnice temperatur to nie lepsze będą dwa rekuperatory ... np na ostatnie piętro jakiś mniejszy? Pytam, bo skoro nawiew ma temperaturę jednakową do wszystkich pięter, to może się zdarzyć w cieplejsze dni (jak obecnie) że to najcieplejsze 2-gie piętro będzie już przegrzewał, podczas gdy parter (normalnie w domu mamy tam zimniej o 2st) będzie jeszcze dogrzewany. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale rozumuję na zasadzie dodawania (słońce ogrzewa pokoje na górze) i odejmowania (rekuperacja w tym rozumowaniu "eodejmuje" ciepło z pokoi)... Wydaje mi się, że to wada takeij instalacji.
Rekuperator ma zbyt mały strumień by rozprowadzać ciepło.
2. Czy istnieje możliwość by rekuperator latem chłodził ? Chodzi mi o to, że jak zainstaluje klimatyzację, to chciałbym aby on odzyskał tym razem "zimno" emper(czyli energię pobraną przez klimatyzator). Innymi słowy jeśli powietrze wywiewane z domu ma temperaturę niższą niż czerpane z zewnątrz (zazwyczaj w upały) to wymiennik je schłodzi. Czytałem że wtedy włacza się bajpas czyli wymiana ciepłą ustaje - ale chyba lepiej by było popracować rewersyjnie i odzyskiwać to uciekające z domu "zimno" (klimatyzator zużywa energię) ... Czy jest taka opcja w którymś rekuperatorze dostępnym na rynku ?
Klimatyzacja latem nie tylko odprowadza nadmiar ciepła ale i wilgoci. Latem wentylacja WPROWADZA WILGOĆ!!
Rewersyjne pompy ciepła to doskonały pomysł, latem chłodzą i odprowadzają wilgoć z zimą dają najtańsze ciepło ( ponad 2 x są efektywniejsze od gruntowych pomp ciepła
[więcej na Facebooku]

3. Zastanawiam się też z prowadzeniem kanałow PE. Jako, że mam strop FERT to mogę przebić go tylko na pustakach (na 26cm szerokie) - postanowiłem piony puścić na istniejących kanałach wentylacyjnych 14cmx14cm. Pytanie więc mam takie czy jesli nawiew poprowadzę bezpośrednio z kanału (jak w tradycyjnej wentylacji) przez jakąś strumienicę/kratkę, to czy będzie to dużo gorsza opcja, aniżeli anemostaty na suficie? Z tego co wiem jeśli taki nawiew z pionu będzie ok 20 cm od sufitu to powietrze się "przyklei" do sufitu przez co taki nawiew zwiększy zasięg (jeśli pamiętam to efekt Koanda). Czy są jakieś "przeciw" temu rozwiązaniu?
Kanały PE są do zalewania w stropie. Mogą być zbyt sztywne do przepuszczania .

4. W róźnych projektach widzę, że anemostaty sufitowe są bardzo blisko ścian, podczas gdy w innych są na środku pokoju . Skoro taki anemostat dookólnie rozprasza strumień powietrza - czy zatem w małym pokoju 10m2 ma być na środku czy przy ścianie?
Jak ktoś zapali papierosa w dowolnym miejscu w pokoju, to będzie śmierdziało równo a całym pokoju... i nie tylko. Nie ma znaczenia gdzie jest anemostat
Załączniki
anemostat przy drzwiach.jpg
anemostat nad drzwiami.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

mattindn
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:36
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: mattindn » 20 lip 2018, 20:35

Panie Tomaszu,

dziękuję za odpowiedź, czyli jak rozumiem skrócić kanały do minimum, żeby dosięgnęły dany pokój.

Nie rozumiem czemu nie łączyć różnych wielkości przewodów. Jakie to ewentualnie niesie ryzyko?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 lip 2018, 20:42

mattindn pisze:Panie Tomaszu,

dziękuję za odpowiedź, czyli jak rozumiem skrócić kanały do minimum, żeby dosięgnęły dany pokój.

Nie rozumiem czemu nie łączyć różnych wielkości przewodów. Jakie to ewentualnie niesie ryzyko?

Odradzam, bo wcale nie jest tak, że jak większy kanał to mniejszy opór i więcej powietrza leci. Opory przepływu idąc od zera, maleją do 2m/s podobne są do 5m/sek, a potem znowu rosną. Przy nawiewie sumarycznym 100m3/h może się okazać, że mniejsze opory ma 75-tka niż 90tka.
HVAC - najtańszy komfort.

mattindn
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:36
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: mattindn » 20 lip 2018, 21:08

Rozumiem, ale jaki wpływ będzie to miało na użytkowanie instalacji? Będę musiał ustawić rekuperator na większe obroty? Będzie większy szum?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 lip 2018, 23:50

Nie ustawia się strumienia większego niż potrzeba, bo zimą przesusza.
Pana założenie jest takie, że przez większy kanał przeleci więcej... Przy małych prędkościach i strumieniach może być odwrotnie. Kanały wentylacyjne mają 63mm wewnątrz, (nie tylko PE) sprawdzono, że jest to optymalna średnica . Podobnie jest z rurami do wody użytkowej, mają swoje optymalne średnice.
Załączniki
DSC08077.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

mattindn
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:36
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: mattindn » 21 lip 2018, 8:35

Poprawiłem zgodnie z zaleceniami:

Nawiew - powierzchnia łączna przewodów 311 cm2
Salon 1 2x75mm długość 14
Salon 2 2x75mm długość 17
Sypialnia małżeńska 1x75mm długość 14
Sypialnia 13 1x75mm długość 18
Sypialnia 14 1x75mm długość 19
Sypialnia 15 1x75mm długość 17
Garderoba syp 1x75mm długość 9
Garderoba wejście 1x75mm długość 10

WYWIEW - powierzchnia łączna przewodów 311 cm2
Łazienka sypialnia 4x75mm długość 13
Łazienka główna 4x75mm długość 14
Pralnia 1x75mm długość 10
Kuchnia 1x75mm długość 15

Teraz będzie lepiej?

A o tym rekuperatorze coś wiadomo? Rozmawiałem z producentem i zarzeka się, że to bardzo dobra produkcja.
https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna ... p-106.html

Ewentualnie jaki rekuperator polecacie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 lip 2018, 21:25

Ten rekuperator nie nadaje się do kanałów PE.
Obecnie stosuje się wentylatory EC, pobierają kilka razy mniej prądu.

Ile Pan chce na całość przeznaczyć, to doradzę coś sensownego.
HVAC - najtańszy komfort.

mattindn
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:36
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: mattindn » 21 lip 2018, 22:55

Dlaczego się nie nadaje? Są jakieś techniczne przeciwwskazania?
Myślałem o kwocie 9 - 12 tyś
Rozważałem jeszcze rekuperator firmy Alnor MinistAir

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 lip 2018, 0:09

mattindn pisze:Dlaczego się nie nadaje? Są jakieś techniczne przeciwwskazania?
Tak. Kanały PE75 wprowadziliśmy do wentylacji w 2000 r jak się pojawiły wymienniki RacAir RS160. Do kanałów nieizolowanych centrala powinna mieć 90% odzysku. Przy wymienniku krzyżowym , będą mokre ścieżki i grzyb tam gdzie idą kanały. Do takich central muszą być kanały izolowane Obrazek
Myślałem o kwocie 9 - 12 tyś

Do 12000 zł brutto 23 % to zmieści się Pan z Airpackiem 400 atestowanymi kanałami PE75 , kanały główne wzmacniane i rozdzielacz na 12.

Warto też skrócić kanały, anemostaty bliżej rozdzielaczy.
HVAC - najtańszy komfort.

mattindn
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:36
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: mattindn » 22 lip 2018, 10:48

Ale czy wymiennik przeciwprądowy ma cały czas sprawność powyżej 90%, podejrzewam, że jest to wartość maksymalna, a rzeczywista wartość odzysku jest zdecydowanie niższa. Czy te rekuperatory przeciwprądowe rzeczywiście są w stanie utrzymywać sprawność cały czas powyżej 90%?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 lip 2018, 13:27

mattindn pisze:Ale czy wymiennik przeciwprądowy ma cały czas sprawność powyżej 90%, podejrzewam, że jest to wartość maksymalna, a rzeczywista wartość odzysku jest zdecydowanie niższa. Czy te rekuperatory przeciwprądowe rzeczywiście są w stanie utrzymywać sprawność cały czas powyżej 90%?

Nie pisałem, że przeciwprądowe, a wymiennik RS160 i nowszy RU 160. Mają one specjalnie plisowaną folię i 35m2 pole wymiennika. Airpacki są badane w specjalnych warunkach .
W to co piszą w DTRkach dawno przestałem wierzyć.

Poza tym, co Panu ze sprawności 90% centrali jak nie ma Pan modułu zwiększającego nawiew wraz z zapychaniem się filtra? Filtr się zapycha, ciśnienie spada i powietrze wchodzi nieszczelnościami, często w większej ilości niż wentylacją.
Załączniki
WP_20140919_014.jpg
WP_20150206_08_29_49_Pro.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 lip 2018, 13:30

Central z wentylatorami AC uważam, że nie warto nawet rozpatrywać,
do 9000zł zmieści się Pan z kompletną instalacją i centralą MinistAir 450
do 12000 złmieści się Pan z airpackiem 400.
HVAC - najtańszy komfort.

mattindn
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:36
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: mattindn » 22 lip 2018, 13:55

Może mi Pan przybliżyć parametry instalacji za 9 000 PLN co dokładnie wchodzi w skład takiego zestawu? W tej cenie zestaw jest już gotowy do montażu?
Bo byłbym zainteresowany zakupem w tej cenie


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości

Gotowe projekty domów