Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

adamszulc
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2018, 13:57
Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: adamszulc » 22 mar 2018, 14:57

Pierwszy post - chciałbym wszystkich serdecznie powitać.

Cześć, potrzebuję gładkiej ściany (zdjęcie w załączniku 5,40x3,00m). Musi być na tyle gładka aby podświetlona światłem pod możliwie najmniejszym kątem nie wykazywała nierówności.
Chciałbym zapytać jaką technologią najlepiej to zrobić?
Płyty GK + gładź?
A może coś innego?

Obrazek

Poproszę także o szacunkowy koszt robocizny.


Adam Szulc

mirrek
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 23 mar 2016, 21:02
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: mirrek » 25 mar 2018, 21:30

Tak, zrób najlepiej właśnie w ten sposób. Gładź, z której będziesz korzystać nie może być byle jaka. Weź trochę lepszą jak Acryl Putz, ale umów się z tynkarzem na taką. I uprzedź go, że zależy Ci na wyjątkowej gładkości. Można próbować mierzyć to poziomicą, ale nierówności dobrze widać przy dobrym oświetleniu.

pawelmazur
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 21 mar 2018, 12:27
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: pawelmazur » 27 mar 2018, 12:05

Ja taką ścianę potraktowałem gładzią a później pomalowałem natryskowo https://domynamapie.pl/malowanie-natryskowe-scian zgodnie z tym poradnikiem i wygląda świetnie.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: -_- greg » 28 mar 2018, 14:42

Można płyty GK pominąć i zrobić wszystko tynkiem/gładzią.
Jak ktoś potrafi to nawet z płyt GK zrobi fale.
Gładź typu finisz będzie pomocna jako końcowe i ostateczne wygładzenie ściany.
Proponuję podzwonić po wykonawcach i na początek zapytać czy podejmą się czegoś takiego i wtedy podadzą szacunkowy koszt.

mirrek
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 23 mar 2016, 21:02
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: mirrek » 28 mar 2018, 16:38

-_- greg pisze:Można płyty GK pominąć i zrobić wszystko tynkiem/gładzią.
Jak ktoś potrafi to nawet z płyt GK zrobi fale.
Gładź typu finisz będzie pomocna jako końcowe i ostateczne wygładzenie ściany.
Proponuję podzwonić po wykonawcach i na początek zapytać czy podejmą się czegoś takiego i wtedy podadzą szacunkowy koszt.


Można tak zrobić, jednak zakładając, że ściana faktycznie jest mocno nierówna to ja bym jednak pozostał przy położeniu płyt gk. Dużo zejdzie materiału na wyrównanie ściany, która ma dużo wad. Autor o tym sam musi zdecydować, na zdjęciu nie widać na ile ściana wymaga wyrównania do takiej doskonałości, jaką sobie autor zażyczył.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: -_- greg » 30 mar 2018, 21:10

mirrek pisze:
Można tak zrobić, jednak zakładając, że ściana faktycznie jest mocno nierówna to ja bym jednak pozostał przy położeniu płyt gk. Dużo zejdzie materiału na wyrównanie ściany, która ma dużo wad. Autor o tym sam musi zdecydować, na zdjęciu nie widać na ile ściana wymaga wyrównania do takiej doskonałości, jaką sobie autor zażyczył.

Jak najbardziej uwaga trafna, przy takim założeniu.
Jednak stanu faktycznego nie znamy więc wybór technologii i materiałów pozostaje otwarty.

Awatar użytkownika
Tom1000k
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwie 2017, 19:45
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: Tom1000k » 31 mar 2018, 15:58

Gładkość a równość ściany to dwie różne sprawy. Ściana może być idealnie gładka, ale pod światło np z kinkieta będzie widać każdą falę/nierówność. Żeby tego uniknąć, to najlepsza rzeczywiście będzie płyta gipsowa. Ale ze świecą szukać fachowców, którzy idealnie zrobią łączenia, żeby pod światło nie było widać.
Z kolei do idealnej gładkości nie nadaje się żadna gładź, nawet najlepsza i najdroższa, jeżeli będzie ona szlifowana. Po szlifowaniu będzie zawsze matowa. Z kolei dobrze położony i wygładzony na mokro np Goldband (lub inny tego typu tynk) daje powierzchnię gładką jak szkło. Tylko dobrych fachowców od tego "szkła" jest jeszcze mniej.

mirrek
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 23 mar 2016, 21:02
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: mirrek » 31 mar 2018, 19:58

Tom1000k pisze:Gładkość a równość ściany to dwie różne sprawy. Ściana może być idealnie gładka, ale pod światło np z kinkieta będzie widać każdą falę/nierówność. Żeby tego uniknąć, to najlepsza rzeczywiście będzie płyta gipsowa. Ale ze świecą szukać fachowców, którzy idealnie zrobią łączenia, żeby pod światło nie było widać.
Z kolei do idealnej gładkości nie nadaje się żadna gładź, nawet najlepsza i najdroższa, jeżeli będzie ona szlifowana. Po szlifowaniu będzie zawsze matowa. Z kolei dobrze położony i wygładzony na mokro np Goldband (lub inny tego typu tynk) daje powierzchnię gładką jak szkło. Tylko dobrych fachowców od tego "szkła" jest jeszcze mniej.


Płyta gipsowa to podejrzewam, poza budżetem autora. Nie dziwie się, że chce spróbować gładzią, skoro chce zrobić to sam, a jak sam piszesz płyta gipsowa jest niełatwa w ułożeniu. Z gotową gładzią nie ma takiej pracy, a jeśli jest dobrej jakości to nawet na pierwszy raz elegancko uda mu się ją zeszlifować.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: -_- greg » 31 mar 2018, 21:35

Tom1000k pisze: Z kolei do idealnej gładkości nie nadaje się żadna gładź, nawet najlepsza i najdroższa, jeżeli będzie ona szlifowana. Po szlifowaniu będzie zawsze matowa. Z kolei dobrze położony i wygładzony na mokro np Goldband (lub inny tego typu tynk) daje powierzchnię gładką jak szkło. Tylko dobrych fachowców od tego "szkła" jest jeszcze mniej.

Szklisty efekt daje stiuk wenecki ale tu nie o to chodzi.
Tu chodzi o ścianę, która podświetlona bocznym światłem będzie równa jak stół, bez dołków i wybrzuszeń a taki efekt można uzyskać gładzią, tynkiem co wspomniałeś itd.

Wyzwaniem jest wykonanie tej doskonałej równości. Jeżeli ten problem będzie nie do przeskoczenia to można zrezygnować z gładkości na rzecz struktury.
Struktura podświetlona bocznym światłem zazwyczaj wygląda ciekawiej.
Struktura w pewnym stopniu ukryje drobne niedoskonałości, które pod zwykłą farbą będą widoczne od razu.

mirrek pisze: Z gotową gładzią nie ma takiej pracy, a jeśli jest dobrej jakości to nawet na pierwszy raz elegancko uda mu się ją zeszlifować.

Szlifowaniem nie zrobi równej ściany i szlifowanie nie jest do równania. Przede wszystkim trzeba równo położyć materiał, w taki sposób żeby szlifowania prawie nie było.
Nie chcę się wymądrzać ale tak to wygląda.

Można jeszcze pójść w bloczki gipsowe albo płytę wedi itp. ale przez to boczne podświetlenie to też nie będzie takie proste.

e-Rzecznik Śnieżka
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1227
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:26
Kontaktowanie:
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: e-Rzecznik Śnieżka » 06 kwie 2018, 9:12

adamszulc pisze:Pierwszy post - chciałbym wszystkich serdecznie powitać.

Cześć, potrzebuję gładkiej ściany (zdjęcie w załączniku 5,40x3,00m). Musi być na tyle gładka aby podświetlona światłem pod możliwie najmniejszym kątem nie wykazywała nierówności.
Chciałbym zapytać jaką technologią najlepiej to zrobić?
Płyty GK + gładź?
A może coś innego?


Szanowny Panie,
Najpierw należy sprawdzić czy ściana nie ma zbyt dużych nierówności. Jeżeli nie, wystarczy naciągnięcie dobrej gładzi szpachlowej. Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie powierzchni oraz zagruntowanie jej polimerowym gruntem ACRYL-PUTZ® GU 40. Do wygładzenia ściany polecam gładź ACRYL-PUTZ® ST10 START. Jest łatwa w aplikacji i obróbce, nie rozwarstwia się, nie pęka nawet przy grubszych warstwach.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka

mirrek
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 23 mar 2016, 21:02
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: mirrek » 25 kwie 2018, 21:37

-_- greg pisze:
mirrek pisze: Z gotową gładzią nie ma takiej pracy, a jeśli jest dobrej jakości to nawet na pierwszy raz elegancko uda mu się ją zeszlifować.

Szlifowaniem nie zrobi równej ściany i szlifowanie nie jest do równania. Przede wszystkim trzeba równo położyć materiał, w taki sposób żeby szlifowania prawie nie było.
Nie chcę się wymądrzać ale tak to wygląda.

Można jeszcze pójść w bloczki gipsowe albo płytę wedi itp. ale przez to boczne podświetlenie to też nie będzie takie proste.


greg, miałem na myśli ogólne umiejętne położenie gładzi. To mimo wszystko chyba najprostszy sposób - ale musi to zrobić doświadczony fachowiec z dobrym produktem. Szkoda, że nie wiadomo tak naprawdę pod co ma być ta bardzo gładka ściana - łatwiej byłoby udzielić właściwej odpowiedzi.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: -_- greg » 26 kwie 2018, 19:26

mirrek pisze: greg, miałem na myśli ogólne umiejętne położenie gładzi. To mimo wszystko chyba najprostszy sposób - ale musi to zrobić doświadczony fachowiec z dobrym produktem. Szkoda, że nie wiadomo tak naprawdę pod co ma być ta bardzo gładka ściana - łatwiej byłoby udzielić właściwej odpowiedzi.
[/quote]
Najwyraźniej zrozumiałem inaczej a ściana pewnie już zrobiona.

mirrek
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 23 mar 2016, 21:02
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: mirrek » 29 kwie 2018, 23:32

-_- greg pisze:
mirrek pisze: greg, miałem na myśli ogólne umiejętne położenie gładzi. To mimo wszystko chyba najprostszy sposób - ale musi to zrobić doświadczony fachowiec z dobrym produktem. Szkoda, że nie wiadomo tak naprawdę pod co ma być ta bardzo gładka ściana - łatwiej byłoby udzielić właściwej odpowiedzi.

Najwyraźniej zrozumiałem inaczej a ściana pewnie już zrobiona.[/quote]

greg, co do ostatniego nie mam wątpliwości. Jednak ja też się wielu rzeczy muszę jeszcze nauczyć, dlatego lubię czytać różne punkty widzenia. :) Mnie się wydaje, że szlifowaniem można jeszcze sporo wygładzić.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Bardzo gładka ściana - jaka technologia?

autor: -_- greg » 30 kwie 2018, 12:00

mirrek pisze: Mnie się wydaje, że szlifowaniem można jeszcze sporo wygładzić.

Też kiedyś wychodziłem z takiego założenia i tak robiłem, do pewnego momentu.
Generalnie szlifowanie zdejmuje nadmiar, którego powinno być jak najmniej. Szlifowaniem bardzo łatwo zrobić doliny i fale i to pod bocznym światłem wychodzi jak na dłoni.
Tak czy czy inaczej najlepiej samemu potrenować testując różne materiały, narzędzia i sposoby bo teoria to zawsze teoria a praktyka zweryfikuje.


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości

Gotowe projekty domów