Krzywa grzewcza czy wpływ temperatury wewnętrznej!

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

wojro27
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2018, 14:22
Krzywa grzewcza czy wpływ temperatury wewnętrznej!

autor: wojro27 » 07 mar 2018, 14:28

Dzień dobry. Mam prośbę do Państwa o radę i wyjaśnienie pewnej kwestii.

Od niedawna jestem użytkownikiem kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego Saunier duval Thelia Condens. Współpracuje on z regulatorem pokojowym Exacontrol E7c. Ogrzewany dom ma powierzchnie ok 115 m2. Na dole zamontowane jest ogrzewanie podłogowe a na górze w pokojach są grzejniki. W przedpokoju oraz w łazience na górze jest również podłogówka. W tym momencie na regulatorze ustawiony jest brak wpływu temperatury wewnętrznej. Tylko automatyka pogodowa i krzywa grzewcza 0,3. Takie ustawienie skutkuje ciągłą pracą kotła na niskiej temperaturze (25 C- 37C) zasilania i temperaturą w domu ok 20 C.
Gdy ustawiony jest wpływ temperatury wewnętrznej skutkuje to okresowymi przerwami w pracy kotła i spadkiem temperatury w pokojach na górze, ponieważ regulator jest umiejscowiony na dole w salonie gdzie jest podłogówka i wolniej traci ciepło.
W związku z powyższym mam pytanie, które rozwiązanie jest lepsze dla pieca i czy dużo więcej gazu zużywa się podczas pracy ciągłej kotła z niską temperaturą zasilania.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź!

pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Krzywa grzewcza czy wpływ temperatury wewnętrznej!

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 mar 2018, 17:17

wojro27 pisze:Dzień dobry. Mam prośbę do Państwa o radę i wyjaśnienie pewnej kwestii.

Od niedawna jestem użytkownikiem kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego Saunier duval Thelia Condens. Współpracuje on z regulatorem pokojowym Exacontrol E7c. Ogrzewany dom ma powierzchnie ok 115 m2. Na dole zamontowane jest ogrzewanie podłogowe a na górze w pokojach są grzejniki. W przedpokoju oraz w łazience na górze jest również podłogówka. W tym momencie na regulatorze ustawiony jest brak wpływu temperatury wewnętrznej. Tylko automatyka pogodowa i krzywa grzewcza 0,3. Takie ustawienie skutkuje ciągłą pracą kotła na niskiej temperaturze (25 C- 37C) zasilania i temperaturą w domu ok 20 C.
Gdy ustawiony jest wpływ temperatury wewnętrznej skutkuje to okresowymi przerwami w pracy kotła i spadkiem temperatury w pokojach na górze, ponieważ regulator jest umiejscowiony na dole w salonie gdzie jest podłogówka i wolniej traci ciepło.
W związku z powyższym mam pytanie, które rozwiązanie jest lepsze dla pieca i czy dużo więcej gazu zużywa się podczas pracy ciągłej kotła z niską temperaturą zasilania.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź!

pozdrawiam

Przy prawidłowo wykonanej instalacji HVAC słabo izolowany dom zużywa do 20kWh/m2 czyli w tym przypadku 2300 kWh. Wszystko powyżej to źle zaprojektowana i wykonana instalacja grzewcza. Sezon grzewczy to około 5000h czyli, by ogrzewanie pracowało ciągle, kocioł powinien dawać niecałe 0.5 kW na godzinę. to 1/20 m3. Jak kocioł przewymiarowany to i zużycie znacznie rośnie. Efektywność energetyczna się kłania.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 163 gości

Gotowe projekty domów