Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

ondre
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2005, 10:23
Lokalizacja: Bytom
Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: ondre » 02 sty 2018, 15:00

Witam :D
Co prawda dałem ogłoszenie zlecenia usługi skrócenia skrzydła drzwi Gerda Star S, ale nikt nie chce się tego podjąć mimo iż napisałem na znane mi portale i indywidualnie do firm w pobliżu. Dlatego chyba sam będę musiał to zrobić.
Poradził by mi ktoś jak wybudować skrzydło o takich zawiasach? Chyba jest jakiś ściągacz do tego sworznia? Wybijanie od dołu może zagrzybić sworzeń....tak myślę, i te podkładki są płaskie czy tulejki wpuszczone w zawias?, Proszę o poradę praktyka :)
teoretykom dziękuję :D
Załączniki
canvas.png
Zawias w Gerda Star S
canvas.png (43.25 KiB) Przejrzano 3724 razy

tolkin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 574
Rejestracja: 31 paź 2014, 20:24
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: tolkin » 03 sty 2018, 14:55

Ten zawias to tzw. zawias trójskrzydełkowy. Po rozłożeniu wygląda on mniej więcej tak:
Obrazek

To o co pytasz to są tulejki, których akurat na tym zdjęciu nie ma.
Są dwa sposoby wyjęcia skrzydła - albo podsadzasz od dołu go góry (jak normalne skrzydło), albo od dołu wybijasz trzpień. Sposób pierwszy jest odpowiedniejszy, można poruszać skrzydłem w trakcie wyjmowania...

ondre
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2005, 10:23
Lokalizacja: Bytom
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: ondre » 03 sty 2018, 21:14

Dzięki Tolkin :D za odpowiedź a zwłaszcza fotki :!: Jakbyś jeszcze uściślił i łopatologicznie wytłumaczył to" podsadzenie" :) naprawdę nie kumam bo przecież te górne skrzydełko umocowane w ościeżnicy nie pozwoli podnieść skrzydła jak w zwykłych drzwiach :shock:
Nie mniej jeszcze raz Ci dziękuję :D

tolkin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 574
Rejestracja: 31 paź 2014, 20:24
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: tolkin » 04 sty 2018, 13:13

Strzel WD-40, podłóż kliny pod skrzydło i zobacz czy się trzpienie nie wysuwają w trakcie podnoszenia do góry - przy tym delikatnie wybijaj je. Nie musisz wybić ich w pierwszej kolejności - możesz to robić równo z podnoszeniem - trzpień zostaje na górnej tulei. Najlepiej robić to w dwie, trzy osoby - wtedy łatwiej jest zachować równo trzpień do tulejek.

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: Jan_Kalita » 05 sty 2018, 12:31

Tylko przy ponownym zakładaniu sugeruję posmarować zawiasy nowym smarem maszynowym (najlepiej jakiś albon 215). WD40 ma to do siebie, że może wypłukać stary smar i zawias może piszczeć. Generalnie nie jestem zwolennikiem stosowania WD40 gdziekolwiek przy okuciach, chyba że właśnie do takiego tylko "ruszenia" z posad, ale później trzeba normalnie nasmarować.
Ja też nie do końca rozumiem jak można skrzydło przy takim zawiasie (trójskrzydełkowym) podnieść do góry.

Swoją drogą o ile chcesz skrócić te skrzydło? Może nie chcą się tego podjąć, ponieważ skrócenie przekracza wysokość ramiaka i odsłonisz wypełnienie? W szczególności w drzwiach zewnętrznych (choć niby Gerda star S powinna być tylko w blokach, ale różne się już rzeczy widziało). Pozbawienie skrzydła dolnego ramiaka, czopów zdestabilizuje skrzydło i ciężko przewidzieć czy coś się nie będzie z nim działo później - a pewnie tak będzie.

ondre
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2005, 10:23
Lokalizacja: Bytom
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: ondre » 05 sty 2018, 12:46

Znalazłem starą instrukcję Gerda:
nstrukcja skrócenia drzwi GERDA STAR-S
1.przewiercić nity zrywalne w kasetonie po obu stronach wiertłem 4,2 mm
2.zdjąć drzwi z zawiasów
3.położyć drzwi i wyjąć kaseton (widoczny szkielet drzwi i pianka)
4.obciąć wystającą piankę montażową o długość skrótu
5.wsunąć kaseton
6.założyć drzwi na zawiasy
7.wyregulować położenie kasetonu
8.wywiercić otwory 4,2 mm w nowych miejscach
9.założyć nity zrywalne stalowe 4,0 mm w kolorze drzwi

Biorę się za to tylko szukam drugą osobę do roboty a o takich trudno :D napiszę o wyniku

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: Jan_Kalita » 05 sty 2018, 12:57

Coś mi nie pasowało z tymi nitami, więc też poszukałem:

Instrukcja

ondre
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2005, 10:23
Lokalizacja: Bytom
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: ondre » 05 sty 2018, 14:10

To instrukcja do nowszej wersji tego typu. Moje drzwi są z 1999r. Popatrz na fotkę dolnej kasety do skracania. We wtorek napiszę jak poszło :D
Załączniki
kaseta.png
kaseta.png (34.8 KiB) Przejrzano 3606 razy

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1157
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: theme » 08 sty 2018, 18:10

Gerdy nie mam od lat u siebie i nie pamiętam jak to było u nich z zawiasami. To co opisał Ci Tolkin to wszystko OK. Możesz mieć jeszcze jedną małą śrubkę w zawiasie widoczną od po otworzeniu drzwi. Zabezpiecza ona sworzeń przed wybiciem przez złodzieja. To tylko taka mała uwaga abyś nie wybijał bolca na siłę, bo może coś go trzymać lekko ;).

WD40 do wyjmowania drzwi jak najbardziej. Też go używam, bo szybko penetruje. Jak zakładam to czyszczę i zmieniam smar.
__________________________
pozdrawiam
The_Me

patent.x
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 315
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:55
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: patent.x » 08 sty 2018, 23:49

Zawiasy trój skrzydełkowe są zbudowane na kilka sposobów. Nity i trzpienie. Nity zrywasz, trzpienie wybijasz. Też nie widzę sensu podnoszenia skrzydła. jak masz trzpień, korzystasz z wybijaka i młotka, idzie jak pomaśle. Nity były dobre w tamtych czasach.

ondre
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2005, 10:23
Lokalizacja: Bytom
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: ondre » 09 sty 2018, 16:13

Witam!
No i po kłopocie :D Po rozwierceniu nitów kasetę podniosłem łomem powoli z obu stron równiutko by uzyskać te 15 mm na przyszłą podłogę. Potem zanitowałem na nowych otworach i finał :D Czyli wypełnienie jest bardzo mięciutkie i da się ścisnąć :D
No a zawiasy....zostawię sobie na przyszłość :lol: a może na wieczność :D Dzięki, i pozdrawiam userów i fachowców :D

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: mazwoj » 14 sty 2018, 17:24

Ja mam nadzieję, ze użyłeś brązowych nitów tak jak to było w oryginale. Srebrne będą szpecić skrzydło. Można je ewentualnie pomalować jak zapomniałeś o odpowiednim kolorze.

ondre
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2005, 10:23
Lokalizacja: Bytom
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: ondre » 14 sty 2018, 18:39

moja pomalowała lakierem do paznokci 2 razy i kolor lepszy od oryginału :D

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Demontaż skrzydła w drzwiach Gerda Star S

autor: Jan_Kalita » 15 sty 2018, 9:40

ondre pisze:moja pomalowała lakierem do paznokci 2 razy i kolor lepszy od oryginału :D

Ok, to jedno z tych rozwiązań na które sam bym w życiu nie wpadł.


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości

Gotowe projekty domów