która firma jest najlepsza

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 13 lut 2008, 23:03

Sonergo pisze:Pewna firma pod Bydgoszcza od 3 lat zajmuje sie kolektorami slonecznymi.
Jest to typ kolektorow o ktorym pisal Pana kolega w swoim artykule.

Właśnie od tej firmy ( jeżeli myślimy o tej samej ) zaczęła się moja przygoda z kolektorami próżniowymi. Zakupiłem kolektor i wysłalem go do Zamościa, ale tego na wschodzie. Kolektory zamontował instalator według moich wskazówek. I okazało się ,że kiepsko grzeją. Sytuacja ciągnęła się dwa miesiące i oczywiście odbywało się odbijanie piłeczki. Wsiadłem w samochór i kopnąłem się 450 km sądząc, że instalator coś sknocił. Na miejscu okazało się, że instalacja wykonana prawidłowo. Ale co tam instalacja - wlazłem na dach z pirometrem a dzień był słoneczny i moje ździwienie: różnica temperatur na zasilaniu i na powrocie wynosi ok. 5 stopni przy przepływie 1,5 litra na minutę a rur było 20. W konsekwencji trzeba było zdjąć instalacę ( póżniej dowiedziałem się, że zastosowano próżniówki innej firmy i inwestor nareszcie był zadowolony). Na bazie tej " przygody" powstał ten artykuł ( polak mądry po szkodzie) bo przecierz mogłem je sprawdzić przed wysyłką.
Pełna wersja tego opracowania : [url]bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
Przedstawiciele tej firmy, zapewniali mnie na jakims spotkaniu, ze rozwiazanie takie iz 2 rury nie sa wspolsrodkowo umocowane jest najlepszym z rozwiazan.

Istnieją takie rury które są umieszczone niewspółosiowo: wewnętrzna rura jest stosunkowo cienka i umieszczona jest biżej górnej powierzchni a na wewnętrznej warstwie zewnętrznej rury od spodu napylone jest lustro.
Dodatkowo w swoich kolektorach nie stosuja zadnych luster i pisza ze powierzchnia absorbera jest wieksza od powierzchni kolektora - co takze jest niemozliwoscia

A jednak można tak policzyć, że będzie tomożliwe. Jeżeli bierzemy pod uwagę wysokość rury i jej obwód to powierzchnia będzie większa od obrysu kolektora, co jest oczywiście bzdurą wszak promienie padają tylko średnio na 1/3 jej obwodu. A jeżeli będzie pod spodem lustro ( np. CPC ) dodatkowo do powierzchni doliczamy powierzchnie szczelin między rurami.

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 01 mar 2008, 0:48

bicker pisze:A co powiecie na ROTOskie kolektory ??
glowny rynek zbytu to austria niemcy, polska to ulamek procenta


Niedalej niz w środę tj. 27-02-2008 byli u mnie przedstawiciele firmy Roto.
Chcieli mi, jako instalatorowi zaoferowac kolektory słoneczne ich firmy.
Z rozmowy wyniklo to, ze nie zbudowali zadnej instalacji solarnej i ze dopiero zaczynaja fukcjonowac na rynku.
Sami przedstawiciele tej firmy tak mi powiedzieli.

Roto robi dobre okna.
Velux robi dobre okna.
Ale niestety na kolektorach slonecznych te firmy sie nei znaja, podobnie jak Viallant, Ariston, Urlich, Beretta, DieDietrich, Makroterm oraz Galmet.

Te firmy wyrobily sobie marke na produktach, ktore do tej pory byly popularne - kotly gazowe, olejowe.
Teraz polknely haczyk popularnosci kolektorow slonecznych i kazda z tych firm stala sie niekwestiowanym ekspertem w tej dziedzinie.
Jednak marka firmy robi swoje.

Firma Bachus, moja firma oraz wiele innych firm, nie maja wyrobionej marki na innych produktach, poniewaz od dosc dlugiego czasu zajmuja sie kolektorami slonecznymi, ktore kilka lat temu byly wysmiewane przez firmy ktore wymienilem wczesniej.
Pomimo tego ze marki nasze firmy nie maja, ale znaja sie na rzeczy, bo od kilku, kilkunastu lat zajmuja sie przedewszystkim kolektorami slonecznymi.

Tak wiec przy wyborze kolektorow slonecznych warto sprawdzic gdzie wczesniej byly montowane podobne instalacje, porozmawiac z inwestorami o tym jak sie sprawdzaja.

A Roto i Velux niech zabiora sie do wymyslania nowszych doskonalszych okien.

Pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 01 mar 2008, 11:20

Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt,że skoro te firmy potrafią dbać o jakość produktów na których wyrobiły sobie markę ,to i zadbają o jakość kolektorów.
Mnie się akurat wielość ofert podoba,bo wymusza obniżenie cen.
adam

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 02 mar 2008, 0:46

Ja znam dobrze z praktyki kolektory (i całe zestawy) dwóch firm Hewalex i Watt. Dla mnie lepsze (z punktu widzenia użytkownika) są Hewalex-y. Z tym, że kolektory płaskie.

Pozdrawiam

RAPczyn
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 27 sty 2008, 11:39
Lokalizacja: Warszawa - Tarchomin
Kontaktowanie:

autor: RAPczyn » 02 mar 2008, 10:43

TeCe - Możesz napisać dlaczego?

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 02 mar 2008, 13:18

Zerknij może tutaj:

kolektory słoneczne

Pzdr

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 02 mar 2008, 13:51

To chyba troche malo argumentow, aby stwierdzic ze prozniowka jest lepsza od plaskiego.

Panie Witoldzie moglby pan podac ten link do wiadomego artykulu??
Ja go nie moge znalezc.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 06 mar 2008, 23:49

A oto porównanie:

bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1

Witold Jabłoński

RAPczyn
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 27 sty 2008, 11:39
Lokalizacja: Warszawa - Tarchomin
Kontaktowanie:

autor: RAPczyn » 07 mar 2008, 0:59

A TU możemy porównać uzyski różnych kolektorów które zostały przebadane w ITW.

antek boryna
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 04 mar 2008, 19:47

autor: antek boryna » 08 mar 2008, 14:50

to może trochę antyreklamy:
mam dwa lata kolektory próżniowe rurowe firmy biawar. Za zestaw 2 baterie, zbiornik 220 l , osprzęt plus robocizna zaplacilem ok. 7-8 tys. Minusy: najwięcej cieplej wody jest wtedy kiedy najmniej jej potrzeba, zimą po każdym opadzie dymanie na dach z miotelką, latem przy braku dostawy prądu problem bo gotuje, światlo rozproszone, jak zapewnialy reklamy, nie ma żadnego wplywu na prace kolektora, dziurawy dach.... Plusy: oszczędność gazu (staram sie wierzyć że tak jest , bo pewnie gdyby porównać koszty...)
Generalnie: polecam dla ludzi z poglądami ekologicznymi

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 08 mar 2008, 15:08

Tak to jest, jak ludzie ida za moda i montuja kolektory prozniowe z Biawaru lub ProjPrzemu.
Czemu nikt nie ma problemow ani z Viessmanem ani z Paradigma??
Zestawy kosztuja bardzo duzo, dzialaja tak samo jak inne, ale nie sprawiaja klopotow pod warunkiem ze wszystko jest dobrze dobrane i wykonane.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 09 mar 2008, 22:37

Witam.
Z racji wykonywanego zawodu może nie powinienem tego pisać ale z powodu zawężonego kręgu czytelników podzielę się z wami moim doświadczeniem.
Otóż wystarczy wystawić rurę próżniową na dwór przy pełnym zachmurzeniu, gdzie warstwa chmur nie jest jednak zbyt gruba i rura rozgrzewa się. Prosimy klienta aby włożył do środka rękę i obserwujemy jego zdziwienie. " Panie to faktycznie grzeje " opowiada zdumiony klient.
Do tego wystarczy dorobić trochę teorii i za dwa dni montujemy u niego instalację. Socjotechnika sprzedaży jest tak rozwinięta, że mało kto zdoła się jej oprzeć a przekonał się o tym kolega antek boryna. I tu najważniejsze: klient dał złapać się na haczyk. Otóż przy promieniowaniu rozproszonym rura próżniowa faktycznie rozgrzewa się w środku, ale czy to ciepło trafi do instalacji i czy ciepła jest wystarczająca ilość aby rozgrzać zbiornik to już inna bajka. Przy promieniowaniu rozproszonym nazwijmy umownie, że "pada na kolektory " ok. 150W/m2 to przy posiadaniu 2m2 kolektora jak w przypadku kolegi antka boryny na wewnętrznych rurach wydziela się 240W przy 80% sprawności. To co wydziela się w rurach to wcale nie znaczy, że trafi do zbiornika wszak sprawność kolektorów to nie sprawność całej instalacji.
Ale jednak kolektory próżniowe dobrze wykonane są jednak sprawniejsze o ok. 25% ale przy porównaniu tej samej powierzchni w stosunku do kolektora płaskiego a nie sztuka do sztuki.
Witold Jabłoński
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 13 mar 2008, 17:56

Sonergo pisze:Czemu nikt nie ma problemow ani z Viessmanem ani z Paradigma??


Nie trzeba aż tak przepłacać żeby mieć dobry zestaw. Hewalex 2SP250 do końca marca można kupić za około 6500 brutto. I będzie OK dla 2 do 4 osób.

Pozdrawiam

Adaroth
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:07

autor: Adaroth » 15 kwie 2008, 21:40

To co z tym Hewalexem opłaca się go brać, czy są lepsze firmy. Chodzi mi o kolektory płaskie.

boss
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwie 2008, 12:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała

autor: boss » 18 kwie 2008, 20:01

Jezeli myslisz o prozniowce to lepszy od healexa jest WATT bo przy prozniowce ma zwierciadlo CPC a cena porownywalna, mimo roznych opini polecalbym prozniowy, poniewaz w sloneczne dni i tak nie braknie Ci wody, a przy prozniowym chociaz w pochmiurne dni uzyskasz wstepne podgrzenie nap z 10st C do 30st C a plaski w takich warunkach nie nie wspomoze


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów