Docieplenie stropodachu wełną

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

fraytag
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, 0:13
Docieplenie stropodachu wełną

autor: fraytag » 11 paź 2016, 0:15

Cześć,
sporo poczytałem ale chcę się upewnić co do ocieplenia..
Budynek z roku 1994, stropodach wentylowany, gdzie strop jest zrobiony z pustaków (garów) zalanych betonem i na tym papa; były tam resztki starej wełny którą zdjąłem; teraz chcę zrobić nowe ocieplenie. Nad stropem dach z płyt betonowych ok 120 cm powyżej, między stropem a tymi płytami ażurowe ścianki z dziurawki jako konstrukcja podtrzymująca te płyty dachowe.
Jako że są te ścianki ażurowe z dziurawki i tak nie będzie do końca szczelne i będą tam na pewno mostki, ale raczej inaczej sie nie da.
Chciałem położyć
- folię paraizolacyjną - zawijajac ją w górę po ściankach i klejąc do nich np. silokonem,
- na to wełna Ursa Platinum 15 cm o współczynniku 0,032

1. ludzie piszą o 30 cm -> czy rzeczywiście potrzeba aż tyle? :?:
2. Czy plan kładzenia jest dobry? :?:
3. Co mogę zrobić z tymi ściankami ażurowymi między stropem a dachem? :?:
4. Jeśli bym dokupił inną wełnę na 2 warstwę, to którą dać na strop, a którą na górę w poprzek? :?:

decpar
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2016, 11:29
Re: Docieplenie stropodachu wełną

autor: decpar » 11 paź 2016, 6:44

Takie docieplanie może sprawić, że będzie cieplej to fakt, lecz nie jestem przekonany co do eksploatacji.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Docieplenie stropodachu wełną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 paź 2016, 10:13

fraytag pisze:Cześć,
sporo poczytałem ale chcę się upewnić co do ocieplenia..
Budynek z roku 1994, stropodach wentylowany, gdzie strop jest zrobiony z pustaków (garów) zalanych betonem i na tym papa; były tam resztki starej wełny którą zdjąłem; teraz chcę zrobić nowe ocieplenie. Nad stropem dach z płyt betonowych ok 120 cm powyżej, między stropem a tymi płytami ażurowe ścianki z dziurawki jako konstrukcja podtrzymująca te płyty dachowe.
Jako że są te ścianki ażurowe z dziurawki i tak nie będzie do końca szczelne i będą tam na pewno mostki, ale raczej inaczej sie nie da.
Chciałem położyć
- folię paraizolacyjną - zawijajac ją w górę po ściankach i klejąc do nich np. silokonem,
- na to wełna Ursa Platinum 15 cm o współczynniku 0,032

1. ludzie piszą o 30 cm -> czy rzeczywiście potrzeba aż tyle? :?:
2. Czy plan kładzenia jest dobry? :?:
3. Co mogę zrobić z tymi ściankami ażurowymi między stropem a dachem? :?:
4. Jeśli bym dokupił inną wełnę na 2 warstwę, to którą dać na strop, a którą na górę w poprzek? :?:

Izolacja termiczna durszlaka, nie ma sensu. Najpierw trzeba uszczelnić i zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłą. Dopiero potem można wykonywać dalsze czynności.
HVAC - najtańszy komfort.

fraytag
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, 0:13
Re: Docieplenie stropodachu wełną

autor: fraytag » 11 paź 2016, 21:47

decpar pisze:izolacja termiczna durszlaka, nie ma sensu. Najpierw trzeba uszczelnić i zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłą. Dopiero potem można wykonywać dalsze czynności.

a mogę prosić prostszym językiem?? jak uszczelnić i które elementy?? jak ma wyglądać wentylacja mechaniczna?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Docieplenie stropodachu wełną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 paź 2016, 7:23

fraytag pisze:
decpar pisze:izolacja termiczna durszlaka, nie ma sensu. Najpierw trzeba uszczelnić i zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłą. Dopiero potem można wykonywać dalsze czynności.

a mogę prosić prostszym językiem?? jak uszczelnić i które elementy?? jak ma wyglądać wentylacja mechaniczna?
Proszę bardzo w prosty sposób:
Mamy lodówkę, która się nie domyka (krzywe drzwi, czy brak uszczelki ), Pracuje więc na okrągło. Czy jest sens przyklejać dodatkową izolację na ścianach?
Tzw. wentylacja grawitacyjna to wyrzucanie ciepłego powietrza, przez dziury w dachu i napływ zimnego przez dziury w ścianie. Czyli durszlak. Dom ma główne straty ciepła, przez wentylację i do gruntu, dalej jest dach i okna.
HVAC - najtańszy komfort.

fraytag
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2016, 0:13
Re: Docieplenie stropodachu wełną

autor: fraytag » 12 paź 2016, 10:20

w pytaniu bardziej chodziło mi o to jak ma wyglądac takie uszczelnienie i które elementy uszczelnić? czy mowa o ściankach ażurowych? pomiedzy po prostu położę folię paraizolacyjną i wełnę, ale jak uszczelnić te ścianki?
moje poddasze wygląd mniej więcej tak..
[link do strony Murator Dom wygasł]

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Docieplenie stropodachu wełną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 paź 2016, 10:47

fraytag pisze:w pytaniu bardziej chodziło mi o to jak ma wyglądac takie uszczelnienie i które elementy uszczelnić? czy mowa o ściankach ażurowych? pomiedzy po prostu położę folię paraizolacyjną i wełnę, ale jak uszczelnić te ścianki?
moje poddasze wygląd mniej więcej tak..
[link do strony Murator Dom wygasł]
Likwidacja dziur, czyli np. piony wentylacyjne, spalinowe. Szczelne okna, bez nawiewników i rozszczelnień. Można też zrobić test na szczelność.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów