Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Mario2016
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2016, 18:38
Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: Mario2016 » 17 wrz 2016, 18:39

WItam.

Mam dość poważny problem przy budowie domu.

Mianowicie budujemy z zona dom z piwnica.

Z racji ze grunt jest gliniasty kierownik powiedzial by lac lawy w gruncie bez chudziaka.
Szalunek jest wykonany tylko po zewnetrznej stronie law a same lawy wylozone folią. Przy zalewaniu ław betonem b25 w8
zostanie równiez zalany środek budynku tym samym betonem jako 10cm podloga na gruncie.
Ławy są sa wymiarów 70x40.

Problem pojawil sie dzis.

Mianowicie dzis mialem zalewać lawy.

Robotnicy wlozyli folie do law , zbrojenia oraz zaczeli je laczyc.
Wstępnie mialem umowiony beton na dzis po poludniu.

No i niestety Zonk zaczął padać mocny deszcz , który spowodowal przerwanie prac.
Jutro tez ma padać i jestem załamany co mam teraz zrobić.

W ławach na foli stoi trochę wody ok (2cm-3cm wysokości)

Czy teraz wystarczy ze "obeschnie" i moge zalewać ławy czy musze jeszcze coś poprawić.
Czy deszcz nie spowodował ze podloze w lawie jest teraz nieodpowiednie i trzeba wyciagac zbrojenie z folia i poprawiac?
Czy glina pod wylozona folia nie uplastycznila sie?

Jestem zalamany bo brakło mi pol dnia by zalac lawy bez przygod a teraz zrobil się problem.

Prosze o porade co powinienem teraz zrobic bo nie chcialbym popelnic teraz bledu o ktory sie boje.

Gość10463
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: Gość10463 » 18 wrz 2016, 6:05

przewidywanie to coś czego brakuje w polskim budownictwie , wystarczyło dzień wcześniej spojrzeć na radary pogodowe i można było prace przesunąć w czasie. Co do dalszej kolejności robót ? trudno powiedzieć nie widząc problemu ale wody trzeba się pozbyć, jeśli jest jej dużo
cache_18263076.jpg
trzeba wypompować a to w jaki sposób to już od Was zależy. Są motopompy są igłofiltry więc technika pozwala na to, gorzej z kasą bo zabawa w osuszanie będzie kosztowna i wydatki nie przewidziane

jeśli wody w szalunku na folii jest tylko 2-3 cm to można beton lać bez obaw można dodać dodatek szybkowiążący i nie będzie problemu, tyle że taki beton jest droższy a zapewne nie przewidzieliście w kosztorysie takich opcji na takie właśnie roboty czyli dodatkowe 5%
cache_18263121.jpg

Mario2016
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2016, 18:38
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: Mario2016 » 20 wrz 2016, 14:41

Dziękuje Panie Krystianie.

Tak jak na zdjęciu to u mnie nie wyglada.
Tak jak mowilem , nazbierało sie 2-3cm wody, która dziś została jeszcze troche wypompowana.

Korzystając z okazji chciałem zapytać jeszcze o pewne rzeczy.

1.Z racji , ze zbrojenie jest wlozone w lawie od piatku chcialem zapytać czy jesli jest oczyszone z blota itp to mozna smialo zalewać czy trzeba je jeszcze wyczyscic z tego lekkiego nalotu rdzy(bo mowia ze nawet lepiej jak jest rdzawy nalot)

2. Najważniejsza dla mnie sprawa.
Buduje na terenie gliniastym .Czy te opady, ktore przeszly i spowodowały ze glina jednak nasiąkła troche wody. Czy bezpieczne jest zalewanie teraz law , ktore zostały wylozone folią. Mam na mysli to , ze jesli glina pod folia jest "mokra" to istnieje niebezpieczenstwo ze beton nie rowno sie ulozy badz tez glina ktora jest pod folią pod wplywem ciezaru betonu sie uplastyczni i budynek nie rowno osiadzie?

i ostatnie pytanko

3. Tak jak wspominalem. Szalunek mam zrobiony po zewnetrznych scianach budynku ktory podczas zalewania law bedzie rowniez wylana posadzka na gruncie 10cm na rowni z lawami. I tutaj mam pytanie. Czy moge wylac to 10cm betonu jako posadzke na gruncie na tą nasączoną glinę? Przed opadami powierzchnia gliny byla w miare rowna jednak po deszczu juz tak nie jest. Czy nalezy to przed zalaniem rowniez wyrownac czy beton wyrowna nierownosci.

Bardzo proszę o pomoc bo chce zalewac te lawy jutro a boje sie ze ekipa wykozysta moja niewiedze i powie ze jest dobrze.

Panie Krystianie , gdyby mógłby Pan doradzić na wyzej postawione pytanie będe bardzo zobowiązany
Nie chciałbym popelnic bledu na tym etapie gdzie potem go juz nie naprawie.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: xander119 » 20 wrz 2016, 14:57

Nic się nie stało po tym deszczu. Lej śmiało beton tylko pod podłogę na gruncie pamiętaj dać czarną grubą folię budowlaną. Nie trzeba równać po raz drugi, nie ma różnicy jak w kilku miejscach będzie nie równo o kilka centymetrów.

piotr2569
Aktywny
Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: 01 wrz 2016, 9:22
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: piotr2569 » 20 wrz 2016, 19:03

Mario2016 pisze:1.Z racji , ze zbrojenie jest wlozone w lawie od piatku chcialem zapytać czy jesli jest oczyszone z blota itp to mozna smialo zalewać czy trzeba je jeszcze wyczyscic z tego lekkiego nalotu rdzy(bo mowia ze nawet lepiej jak jest rdzawy nalot)


Płaci pan za kierownika - czy tylko papierowo :?:

Mario2016 pisze:2. Najważniejsza dla mnie sprawa.
Buduje na terenie gliniastym .Czy te opady, ktore przeszly i spowodowały ze glina jednak nasiąkła troche wody. Czy bezpieczne jest zalewanie teraz law , ktore zostały wylozone folią. Mam na mysli to , ze jesli glina pod folia jest "mokra" to istnieje niebezpieczenstwo ze beton nie rowno sie ulozy badz tez glina ktora jest pod folią pod wplywem ciezaru betonu sie uplastyczni i budynek nie rowno osiadzie?


Na forum internetowym chce pan uzyskać poradę dotyczącą budynku, w którym chce pan mieszkać :?: Jak powiedzą, że można to zalewamy :?: - jak powiedzą, że nie można to wtedy pytamy dalej czy jak :?:
W razie jak "nierówno osiądzie" to będzie pan skarżył forum do sądu czy kierownika, lub też projektanta budynku :?:

Badał pan stopień plastyczności gruntu? Porównywał pan z tym co jest przyjęte w projekcie :?: Wie pan o tym, że w gruntach spoistych bardzo wazna jest ochrona właśnie przed zalaniem wykopu :?:

Mario2016 pisze:
Bardzo proszę o pomoc bo chce zalewac te lawy jutro a boje sie ze ekipa wykozysta moja niewiedze i powie ze jest dobrze.
Panie Krystianie , gdyby mógłby Pan doradzić na wyzej postawione pytanie będe bardzo zobowiązany
Nie chciałbym popelnic bledu na tym etapie gdzie potem go juz nie naprawie.



Skoro nie chce pan popełnić błędu to żadne forum tylko:
1. Informacja do kierownika budowy o tym, że dno wykopu zostało zalane i jest ryzyko, że stopnień plastyczności gruntu uległ pogorszeniu.
2. Informacja do kierownika budowy, że zamierza pan wylewać ławy fundamentowe i konieczny jest nadzór nad betonowaniem. Czy po betonowaniu też pan zapyta na forum o poprawność zagęszczenia mieszanki betonowej :?:
3. Błędów to pan rzeczywiście sobie narobi postępując w ten sposób jak dotychczas. Po to jest projektant, nadzór nad budową by tam właśnie takie pytania zadawać. Forum to dziś jest - jutro go nie będzie i do kogo później będzie pan miał pretensje :?:

Mario2016
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2016, 18:38
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: Mario2016 » 20 wrz 2016, 22:12

Panie Piotrze wiem , ze kierownik jest od tego dlatego jutro jestem z nim umowiony i bede z nim rozmawial na ten temat.

Ogolnie lawy byly zabezpieczone przez ten czas jak padal deszcz bo majstry zrobil spad gdzie woda z law sie zlewala. 3/4 law bylo juz zabezpieczone folia.

Swoja droga zapytam z czystej ciekawosci by nie popadac w paranoje bo jestm czlowiekiem przewrazliwionym.

Czy 2-4cm wody ktora zebrala sie w lawie na nie wylozonej jeszcze folią glinie moze spowodowac uplastycznienie gruntu a co za tym idzie nierownomierne osiadanie budynku?
Pytam bo u mnie nie bylo tak ekstremalnej sytuacji jak na zdjeciach ktore wkleil Pan Krystian tylko tak jak wspominalem 2-3cm wody .

piotr2569
Aktywny
Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: 01 wrz 2016, 9:22
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: piotr2569 » 21 wrz 2016, 9:30

Mario2016 pisze:Czy 2-4cm wody ktora zebrala sie w lawie na nie wylozonej jeszcze folią glinie moze spowodowac uplastycznienie gruntu


Może spowodować uplastycznienie gruntu - pan sobie wejdzie do wykopu i sprawdzi jak zachowuje się owa glina teraz a jak zachowywała się przed zalaniem. Czy widzi pan różnicę ?
Najlepiej jest by glina była w stanie zwartym, półzwartym, twardoplastycznym.
Im większy stopień plastyczności gruntu tym gorsze parametry wytrzymałościowe.

W pana przypadku trzeba wejść do wykopu i ocenić - tego przez internet nie da się zrobić

Mario2016 pisze:a co za tym idzie nierownomierne osiadanie budynku?

Znowu sam pan sobie odpowie na pytanie - jeśli część gruntu jest w stanie zwartym, a część w stanie plastycznym - to może nierównomiernie osiąść czy też nie?

Mario2016 pisze:Pytam bo u mnie nie bylo tak ekstremalnej sytuacji jak na zdjeciach ktore wkleil Pan Krystian tylko tak jak wspominalem 2-3cm wody .


Pan sobie wyobrazi taką sytuację:
Pan X korzystał z usług pięknej damy 10 razy i ma AIDS
Pan Y korzystał z usług tej samej pięknej damy 1 raz - pytanie czy ma AIDS ?

Jaka powinna być odpowiedź :?:

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: xander119 » 21 wrz 2016, 9:53

Być może. Ty no Pioter nie siej gościowi paranoi w puklu. Nawet jak część gliny jest rozmiękczona to nic się nie stanie. Zanim beton stężeje i wyschnie do odpowiedniej wytrzymałości woda z gruntu pod ławą zdąży wyparować. A gdzie jeszcze murowanie ścian- za miesiąc, bo tyle powinno być przerwy, glina będzie twarda jak kamień.
Przecież po wylaniu ław nikt nie zasypuje od razu wykopu a jak przyjdą deszcze to woda i tak wsiąknie w grunt pod ławami. Potem odparuje i tak w kółko aż do zasypania.

piotr2569
Aktywny
Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: 01 wrz 2016, 9:22
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: piotr2569 » 21 wrz 2016, 10:09

xander119 pisze:Nawet jak część gliny jest rozmiękczona to nic się nie stanie. Zanim beton stężeje i wyschnie do odpowiedniej wytrzymałości woda z gruntu pod ławą zdąży wyparować. A gdzie jeszcze murowanie ścian- za miesiąc, bo tyle powinno być przerwy, glina będzie twarda jak kamień.

To może jak ona będzie taka twarda ( jak kamień ) to by ław nie robić :roll: :?: Toż kamień lepszy niż beton......
Nie wiem rozwodzicie się na temat wody w wykopie na podstawie opisu, zdjęcia zamiast wziąć gumowce, szpadel/łopatę i sprawdzić czy trzeba odgarnąć "plastelinę" czy też można to tak zostawić.
Przecież to nie jest cały dzień roboty ani wielka filozofia przegonić "robotnika" po wykopie z łopatą i mieć święty spokój a nie domniemywać na forum czy oby coś się nie uplastyczniło, nie pękło, nie zjechało.....

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: xander119 » 21 wrz 2016, 10:17

Ten kamień to taka przenośnia, ale pewnie nie chciał byś oberwać zaschniętą gliną w łeb :lol:
Gościu ma przecie kierownika to na pewno przed laniem betonu sprawdzi stan wykopu- ale każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie-po to są fora. A czy klient weźmie to do siebie, czy uzna jako poradę Fefluka z Pcina to już jego brocha.

piotr2569
Aktywny
Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: 01 wrz 2016, 9:22
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: piotr2569 » 21 wrz 2016, 16:10

xander119 pisze:Ten kamień to taka przenośnia, ale pewnie nie chciał byś oberwać zaschniętą gliną w łeb :lol:


Zależy jakie IL :lol:

Mario2016
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2016, 18:38
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: Mario2016 » 21 wrz 2016, 17:04

Rozmawiałem dzis z kierownikiem który byl sprawdzić ta glinę. Kierownik stwierdził że glina w lawie jest twarda i można spokojnie lac. Zamierzam jutro zalać lawy jak tylko nie będzie padać.

Dzis tez troche polalo ale na podłogę na gruncie. Jutro z rana zostanie jeszcze rozlozona folia. Rozumiem ze jak będzie troche wody na podłodze na gruncie to spokojnie mogę klasc folie i zalewać całość. Dzieki za pomoc

Bartek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 155
Rejestracja: 28 cze 2017, 7:35
Re: Ulewa tuż przed betonowaniem- Prosze o pomoc

autor: Bartek320 » 17 lip 2017, 8:30

W takich przypadkach warto używać cementu szybkowiążącego - Ot taka informacja dla potomnych :).


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

Gotowe projekty domów