Panele na podczerwień

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

paula222
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2014, 9:18
Panele na podczerwień

autor: paula222 » 17 sty 2014, 22:40

:) Witam.
Mam pytanie czy ktoś z Państwa posiada panele grzewcze na podczerwień, pytam, ponieważ bardzo ciekawi mnie czy te panele są wstanie ogrzać mieszkanie 60m wysokie 3,0m zawilgocone. Mieszkanie będzie remontowane ale jest to stara kamienica i nie wiadomo czy po remoncie i ogrzaniu pomieszczenia wilgoć nie bedzie się pojawiać.
Proszę o radę. POzdrawiam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Panele na podczerwień

autor: Bolas » 18 sty 2014, 10:35

Sprawą wilgoci zajmuje się odpowiednia wentylacja - chyba że gdzieś jest przerwana hydroizolacja i woda podsiąka. Ogrzewanie w tym wypadku tylko wspomoże szybsze osuszenie mieszkania. Specjalistą od paneli jest Enerbau na tym forum ale pewnie się wypowie.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Panele na podczerwień

autor: Enerbau » 18 sty 2014, 16:06

Ogrzewanie podczerwienią może wysuszyć ściany pod warunkiem, że zostanie ustalona i usunięta przyczyna ich zawilgocenia.
Wilgotne ściany bardzo dobrze przewodzą ciepło, a tym samym powodują olbrzymie ubytki ciepła z mieszkania. Powoduje to znaczący wzrost kosztów ogrzewania oraz może być przyczyną osiedlania się grzybów pleśniowych.
Wyremontowane mieszkanie z usuniętą przyczyną zawilgocenia najlepiej jest wyposażyć w OPP czyli
powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią, jako ogrzewanie podłogowe bądź sufitowe.
W pierwszym okresie użytkowania ogrzewania rachunki za energie mogą być wyższe niż normalnie,
ponieważ część energii będzie zużyta do osuszania ścian. Gdy ściany będą już suche, to koszty ogrzewania z pewnością nie przekroczą kosztów ponoszonych dotychczas.
Jak wysoka będzie oszczędność będzie również zależało od stanu okien i drzwi. W późniejszym okresie po wysuszeniu ścian, warto zastanowić się nad ich izolacją od wewnątrz. Już 3 cm izolacji
pozwalają zaoszczędzić do 30 % energii potrzebnej do ogrzewania.

WkladyKominkowe
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 12 sie 2013, 18:22
Lokalizacja: Cesinów-Las 2
Kontaktowanie:
Re: Panele na podczerwień

autor: WkladyKominkowe » 20 sty 2014, 11:20

Szczerze to wątpie aby same panele na podczerwień pomógł z problemem wilgoci,raz jest to kwestia wentylacji,a dwa słabego dogrzania- prawdopodobnie zewnętrznego. Bardziej sprawdziłoby się moim zdaniem centralne ogrzewanie zamiast podczerwieni.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Panele na podczerwień

autor: Enerbau » 20 sty 2014, 12:03

Żadne ogrzewanie centralne nie wysuszy ścian! Taka jest jego natura.
Ogrzewanie centralne, czyli konwekcyjne nagrzewa powietrze, a nie ściany. W przypadku takiego ogrzewania powietrze ma temperaturę wyższą od temperatury ścian, a ciepłe powietrze łatwo pochłania wilgoś, która osadza się następnie na chłodnych ścianach :!:
Ogrzewanie podczerwone nagrzewa ściany, a powietrze jest o 2 stopnie od nich chłodniejsze.
Chłodniejsze powietrze przyjmuje mniej wilgoci i nie ma fizycznej możliwości aby ta wilgoć mogła się osadzić na cieplejszych ścianach.
Do szybkiego osuszania ścian stosuje się wysoko wydajne promienniki podczerwieni, a nie dmuchawy!
Najważniejsze w tym wszystkim jest ustalenie i likwidacja przyczyny powodującej zawilgocenie ścian.

makaron82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 27 sty 2014, 22:48
Re: Panele na podczerwień

autor: makaron82 » 28 sty 2014, 9:16

witam postanowiłem tutaj napisać,bo generalnie mało jest w internecie rzetelnych informacji na temat paneli na podczerwień, sam szukałem przed zakupem i znalazłem niewiele, przeważnie zachwalanie przez sprzedawców, którzy podszywają się pod użytkowników panel. Jestem posiadaczem paneli od 3 miesięcy więc mogę już coś napisać na podstawie własnych doświadczeń, zaznaczam że to moja własna opinia. Posiadam 4 panele 800W w mieszkaniu stara kamienica 28m2. Panel w małym pokoiku, dwa panele na pokój z aneksem kuchennym i jeden lustrzany w łazience. Teraz na przejdę do konkretów. Panele niby dają jakieś ciepło gdy pod nimi stoimy rzeczywiście czuć przyjemne ciepło,ale to w zasadzie tyle niby termostat pokazuje odczuwalną temperature na poziomi 22 stopni ale wogóle tego nie czuć w mieszkaniu jest poprostu zimno teraz kiedy są duże mrozy panele nie są w stanie nawet dogrzać mieszkania do tych rzekomych 22 stopni. Osobny temat to rachunki, nie liczyłem że będzie to 150 zł jak deklarował sprzedawca, miałem nadzieje że zmieszcze się w 200-250 zł, niestety rachunki za prąd po zamaontowaniu paneli wzrosły ze 120 zł na 450-500 zł za miesiąc dodam że panele ustawione sa na grzanie do 16 stopni gdy nikogo nie ma w domu tak wiec wiekszosć dnia gdy jestesmy to na 22 stopnie. Podsumowująć,ja osobiście drugi raz bym się nie zdecydował.Wmieszkaniu zimno i bardzo duze rachunki jak na tak małe mieszakanie w przyszłym roku poszukam innego rozwiązania mimo że zainwestiwałem w to niemałe pieniądze.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Panele na podczerwień

autor: Enerbau » 28 sty 2014, 9:50

Niestety, będzie jeszcze wiele takich postów. Nieuczciwi sprzedawcy podają, że można na ogrzewaniu panelami zaoszxzędzić do 70 % kosztów energii. Jest to ewidentna ściema, bo nie jest to możliwe, jeżeli nie zrobi się wpierw skutecznej izolacji domu bądź mieszkania.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Panele na podczerwień

autor: Bolas » 28 sty 2014, 15:39

Napisałem to w innym napisze i w tym temacie:
A kto ci powiedział że przy zapotrzebowaniu rzędu 110W/m2 będzie tanio?
4 panele po 800W daje 3,2kW na twoje niecałe 30m2 i nie starcza czyli można śmiało przyjąć że zapotrzebowanie w twoim mieszkanku to ponad 110W/m2. Prosta matematyka i fizyka. Kidy zużyjesz więcej energii jak będziesz biegł pod górkę czy z górki?
Rodzaj ogrzewania nie zmieni zapotrzebowania.

tom7878
Aktywny
Aktywny
Posty: 165
Rejestracja: 18 lip 2013, 16:29
Re: Panele na podczerwień

autor: tom7878 » 15 kwie 2014, 19:10

Ja zastanawiam się nad zamontowaniem w łazience promienników HoReCa które znalazłem na http://www.teoterm.com.pl/ Nie znoszę chłodu który towarzyszy mi zaraz po wyjściu spod prysznica i chciałbym się go pozbyć a czytałem że te promienniki mogą w tym pomóc. Co o tym sądzicie?

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Panele na podczerwień

autor: Greengaz » 15 kwie 2014, 20:11

Tom7878 reklamowałeś wiele rzeczy, ale jak kupisz dom od dewelopera, a tym bardziej mieszkanie /zapewne wiesz od którego/, to raczej nie zamontujesz oczyszczalni ścieków /wiesz od kogo/, a panele nie będą Ci potrzebne. Poza tym przecież możesz się myć w ubraniu; będzie cieplej.
Nie odpowiedziałeś na pytanie: czy jesteś tym z Allegro co bierze za 100 postów 24,90 zł, czy 26,90 zł, czy też 29,90 zł.
Zastanawiam się też, czy raportujesz zleceniodawcom komentarze po swoich głupawych reklamach.
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Panele na podczerwień

autor: Enerbau » 15 kwie 2014, 21:01

tom7878 pisze:Nie znoszę chłodu który towarzyszy mi zaraz po wyjściu spod prysznica i chciałbym się go pozbyć a czytałem że te promienniki mogą w tym pomóc. Co o tym sądzicie?

Niewątpliwie, promienniki pomogą Ci pozbyć się prysznica. Tak sądzę ! :lol:











Nie po to izolujemy, by robić centralne.

PieceMans
Aktywny
Aktywny
Posty: 172
Rejestracja: 05 wrz 2013, 11:38
Re: Panele na podczerwień

autor: PieceMans » 22 kwie 2014, 17:33

Zwykłe ogrzewanie podłogowe w zupełności wystarczy,a poza tym jest jeszcze inny sposób- nie stawać bezpośrednio po wyjściu z prysznica na gołe płytki,są przecież fajne maty grzewcze lub zwykłe dywaniki.

jareckijaro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:35
Lokalizacja: spod Warszawy
Re: Panele na podczerwień

autor: jareckijaro » 29 lip 2014, 8:46

@ paula222 to zalezy od tego co masz na ścianach... my używamy paneli na podczerwień w letnim domku, zamontowaliśmy je bo troche nas denerwowało to, że jadąc na działkę w zimie ktoś z nas musiał jechać jako 1wszy, żeby napalić w kominku.. Zamówiliśmy komplet paneli z SaveTime, sprawują się bardzo dobrze. Fakt, nie mamy jakiejś bardzo uporczywej wilgoci w domku, ale możesz sobie wyobrazić jak to jest w budynku, który nie jest ogrzewany na bieżąco....
Pytam, analizuję, uczę się - po to tu jestem.

typowyhandlarz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 15 cze 2016, 14:02
Re: Panele na podczerwień

autor: typowyhandlarz » 01 sie 2016, 8:13

Jeśli chodzi o ogrzewanie podczerwienią to warto zwrócić uwagę na to, że światło podczerwone nie ogrzewa powietrza tylko obiekty na które pada. Jest to świetnie rozwiązanie jednakże raczej w przypadku dużych hal itp. Polecam poczytać o tym.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Panele na podczerwień

autor: Enerbau » 12 sie 2016, 14:40

typowyhandlarz pisze:Jeśli chodzi o ogrzewanie podczerwienią to warto zwrócić uwagę na to, że światło podczerwone nie ogrzewa powietrza tylko obiekty na które pada. Jest to świetnie rozwiązanie jednakże raczej w przypadku dużych hal itp. Polecam poczytać o tym.


Zanim zaczniesz ludzi wprowadzać w błąd, to sam sobie poczytaj o rodzajach ogrzewań na podczerwień.
Podczerwienią można ogrzewać praktycznie wszystko. Kwestia doboru odpowiedniego systemu grzewczego do konkretnego obiektu.

W medycynie podczerwienią ogrzewa się inkubatory dla wcześniaków, a każdy chyba słyszał o tzw. lampach służących do nagrzewania chorych części ciała.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów