Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

freesamen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 16 lip 2014, 22:04
Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: freesamen » 31 lip 2016, 17:19

Wylewki mam zrobione nie cały miesiąc temu.
Planowałem układać już płytki, ale co poniektórzy radzą aby wygrzać jeszcze tą wylewkę.

Na całości jest ogrzewanie podłogowe wodne, ale nie mam gazu.
Planuję kupić ogrzewacz przepływowy ok 4kW za ok 200 zł i wpiąć go do C.O.

Ile czasu mu potrwa z podgrzaniem wody w rurkach z kilkunastu stopni do np 30 stopni to nie ma dla mnie znaczenia, jednak moim pytaniem jest w jaki sposób mogę aktywować taką formę ogrzewania oraz co trzeba dokupić aby podgrzewacz przepływowy nie grzał tymi 4kW cały czas tylko aby jak np instalacja osiągnie 30 stopni to aby odcięło grzanie.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: TwojOszczednyDom » 31 lip 2016, 20:46

freesamen pisze:Wylewki mam zrobione nie cały miesiąc temu.
Planowałem układać już płytki, ale co poniektórzy radzą aby wygrzać jeszcze tą wylewkę.

Na całości jest ogrzewanie podłogowe wodne, ale nie mam gazu.
Planuję kupić ogrzewacz przepływowy ok 4kW za ok 200 zł i wpiąć go do C.O.

Ile czasu mu potrwa z podgrzaniem wody w rurkach z kilkunastu stopni do np 30 stopni to nie ma dla mnie znaczenia, jednak moim pytaniem jest w jaki sposób mogę aktywować taką formę ogrzewania oraz co trzeba dokupić aby podgrzewacz przepływowy nie grzał tymi 4kW cały czas tylko aby jak np instalacja osiągnie 30 stopni to aby odcięło grzanie.


Pytanie jest jak dom jest zaizolowany? Na ilu cm izolacji i jakiej znajduje się to ogrzewanie podłogowe?
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

freesamen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 16 lip 2014, 22:04
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: freesamen » 01 sie 2016, 6:15

Rurki leżą na 19 cm styropianu.
Dokładnie to jest tak: czarna gruba folia 0,5 na chudym betonie, 11 cm styropianu styropian EPS100 lambda 0,036, druga warstwa w poprzek 8 cm styropianu o tych samych parametrach, srebrna folia do podłogówki, rurki od podłogówki i na to 6 cm wylewki.
Także ciepło poszłoby jakby co na wylewkę.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: Bolas » 08 sie 2016, 0:21

Wygrzewanie jastrychu ściśle zależy od producenta i jego wytycznych. Podobnie jak w szkle należy zniwelować wszelkie naprężenia materiału i wysuszyć jastrych. Raz spotkałem się z sytuacją że wylewka miała przez producenta osiągnąć po 7dniach wygrzewania 50'C. Inwestor po 4dniach zrezygnował z wygrzewania gdy wylewka osiągnęła 38'C. W budynku nie dało się wytrzymać a zużycie gazu było kosmiczne. Przy małych powierzchniach nie bawiłbym się w wygrzewanie wysusz ją dobrze klej do płytek elastyczny tak jak i fuga i to by było na tyle.
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk
Żory - śląskie

freesamen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 16 lip 2014, 22:04
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: freesamen » 08 sie 2016, 18:47

Też mi tak jeden znajomy radził, (dopytując) jaka jest najdłuższa ściana/powierzchnia największego pomieszczenia.
Jak mu odpowiedziałem że salon ma 18m2, to powiedział że przy takich malutkich powierzchniach kompletnie się nic nie stanie, jakby ściana miała z 10 mb w pomieszczeniu to może by się zastanawiać nad wygrzewaniem, ale nie w takich małych pomieszczeniach.

i byłoby fajnie, ale niestety inna klęska opóźni mi te roboty
zalałem dom (wąż wyskoczył z szybkozłączki) i wylało mi się w kotłowni 62 kubiki wody, zalewając wylewki i styropian pod wylewkami. Woda w wylewce, w styropianie, pod styropianem, pod folia.
Styropian zalało na całości parteru (na zewnątrz domu pierwsza warstwa pustaka pianiaka jest dookoła domu podciągnięta wodą na ok 10 cm wysokości.

Także teraz jest dużo gorzej mieli mi w tym tygodniu ocieplać dom styropianem z zewnątrz, ale co zrobić odpuścić najniższą warstwę styropianu na ścianach, aby nie zamykać tej wody pod wylewkami z każdej strony?
zrobienie nawiertów w pustaku z zewnątrz domu do styropianu w środku wiertłem np 22m do okoła domu coś da ? czy to nic nie da?
Czy styropian ten co jest w wodzie, będzie miał już na zawsze znacznie gorsze parametry?

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: deggial » 08 sie 2016, 19:43

No to masz niezłego zonka. Jeżeli zalało pomieszczenia mieszkalne to prawidłowe postępowanie przy tego typu zalaniach to zerwanie wszystkich posadzek do warstwy tzw. chudego betonu oraz odkucie tynków do wysokości około 1m i dopiero osuszanie budynku. Jeżeli zostawisz to w takiej formie to możesz liczyć się z tym, iż jeszcze przez lata będziesz miał grzyba na ścianach.

freesamen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 16 lip 2014, 22:04
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: freesamen » 08 sie 2016, 21:48

deggial pisze:No to masz niezłego zonka. Jeżeli zalało pomieszczenia mieszkalne to prawidłowe postępowanie przy tego typu zalaniach to zerwanie wszystkich posadzek do warstwy tzw. chudego betonu oraz odkucie tynków do wysokości około 1m i dopiero osuszanie budynku. Jeżeli zostawisz to w takiej formie to możesz liczyć się z tym, iż jeszcze przez lata będziesz miał grzyba na ścianach.


ojoj aż tak źle?
Pomieszczenia mieszkalne owszem - aktualnie są wylewki i tynki (na tynkach nie ma farby, na wylewkach nie ma płytek)
w wylewce jest na całości podłogówka, wpuszczenie wody do instalacji podłogowej i włączenie grzania nie rozwiąże problemu?
Wiem że są warstwy wylewka/srebrna folia/styropian/czarna folia/chudy beton

szczęście w nieszczęściu to chyba jedynie to że stało się to w lecie a nie zimie.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: Enerbau » 08 sie 2016, 23:23

Pozostaje skuć wylewki i wyrzucić mokry styropian! Za błędy się płaci...

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: Bolas » 11 sie 2016, 15:33

Można podłączyć osuszacze ale to zajmie kup... czasu i energii :D
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk

Żory - śląskie

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: deggial » 11 sie 2016, 15:48

Osuszacze nie dadzą rady "wyciągnąć" wilgoci spod warstwy izolacji, jedynym sensownym i skutecznym rozwiązaniem jest demolka.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: xander119 » 11 sie 2016, 16:14

Dobrze prawisz deggial. U mnie w Gdańsku niecały miesiąc temu była powódź. Postępowanie dokładnie takie-kucie posadzek ile się da, i rwanie tynków na minimum metr w górę, po czym wietrzenie aż wyschnie. Woda to wredna suka. Zawsze znajdzie sobie ujście.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: Enerbau » 11 sie 2016, 21:10

Samo wietrzenie może nie wystarczyć. Lepiej wygrzać kwarcowymi promiennikami podczerwieni.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Wygrzewanie wylewek przy ogrzewaniu podłogowym

autor: Piotr Nowik » 11 sie 2016, 21:31

xander119 pisze:Dobrze prawisz deggial. U mnie w Gdańsku niecały miesiąc temu była powódź.

To nie było u Ciebie w Gdańsku, ani u Bachusa w Gdańsku, tylko u mnie w Gdańsku. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów