Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 30 mar 2016, 23:38

bachus pisze:
paw3leek pisze:Gdzie indziej Pana nie chca?

Ależ chcą, FM, Elektroda, wymieniać jeszcze?
A z przysłowia korzystam, bo wiem co jest w treści tego przysłowia.
Panu Panie paw3leek trochę trudno idzie czytanie ze zrozumieniem!!!
Morze to z przepracowania na budowie?

Może chyba że Pan o Bałtyku myśli Panie wykształcony?
Nie oczywiście Pan na,budowie to pewnie w garniturze pracuje, ale cóż tu dużo mowic. Pan to pewnie z,budowy w garniaku to do kościoła idzie. Pan się przyzna, że Pan w oknie siedzi i patrzy jak obok budują.
paw3leek

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 30 mar 2016, 23:40

bachus pisze:
paw3leek pisze:Gdzie indziej Pana nie chca?

Ależ chcą, FM, Elektroda, wymieniać jeszcze?
A z przysłowia korzystam, bo wiem co jest w treści tego przysłowia.
Panu Panie paw3leek trochę trudno idzie czytanie ze zrozumieniem!!!
Morze to z przepracowania na budowie?

Na elektrodzie też Pan kolektory reklamuje ?
paw3leek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2016, 7:16

ok - ale jaki będzie ruch powietrza, jeżeli paroizolacja będzie ale po zewnętrznej części muru (przed pianką PUR)? Cały dom łącznie z murami będzie "opatulony" paroizolacją. Nie chcę rezygnować z paroizolacji. Chcę ją dać jedynie za murem z ytonga.
Wtedy będzie dyfuzja pary.
Może wyjaśnię Panu te dwa zjawiska.
Para wodna jest składnikiem powietrza i może ona się przemieszczać wraz z powietrzem w sposób regularny np różnica ciśnienia powietrza. Gdy w szczelnym domu ogrzewamy powietrze, to ciśnienie rośnie. I tu faktycznie, nie ma znaczenia, czy szczelna folia jest od wewnątrz czy na zewnątrz.
Co innego jest dyfuzja (ruch nieregularny. Dotyczy on nie powietrza jako całości, a poszczególnych jego składników. Np. jest Pan w pokoju i oddycha, w wydychanym powietrzu jest więcej CO2 iH2O niż w pokoju, ale za chwilę stężenie poszczególnych składników się wyrównuje. Wracając do YTONGA czy styropianów. Materiały te mają w sobie więcej lub mniej uwięzionego suchego powietrza, w domu jest powietrze, nie ma różnicy ciśnień więc nie ma ruchu powietrza, ALE JEST RÓŻNICA W ILOŚCI PARY WODNEJ!!! Czyli jest różnica w ciśnieniu cząsteczkowym Tak więc tylko ilość wody w powietrzu jednym i drugim (tym w ytongu czy styropianie) będzie dążyła do wyrównania.
Dlatego paroizolację daje się od wewnątrz.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2016, 7:29

Centralne na prądzie (grzeję bufor w II taryfie) i czasami kominku z płaszczem. Kominem (małej mocy) dobrze zaizolowany wkoło więc grzeje tylko przez szybę. Sterowanie podłogówek - sterowniki w pomieszczeniach, zawory na rozdzielaczu.
Przyznam, że to moje najbardziej nielubiane ogrzewanie. Wszystkie wady elektrycznego i centralnego w sobie gromadzi. Takie rozwiązania polecają ludzie kompletnie nie znający fizyki.
Nie mam oczywiście pretensji do Pana. Nawet na tym forum zdarzali się tacy jak "asolt" co polecali bufor i ogrzewanie hydrauliczne podłogowe, a gdzieś mieli izolację i szczelność.
No ale jak ktoś uważa, że OZC to nie oszustwo, to skąd ma się znać na fizyce?


Tak pytam bo ktoś już nie raz ze mnie idiotę robi jak mówię że w domu dobrze zaizolowanym akumulacja jest dla mnie czymś dziwnym....
Ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim precyzja w pomieszczeniach i brak strat instalacyjnych. Jeżeli już ktoś uparł się na akumulację - to tylko darmowej energii!!!
HVAC - najtańszy komfort.

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 31 mar 2016, 8:46

Co będzie skutkowało zbyt mała średnica wyrzutni przy wm?
Np króćce 200mm a wyrzutnia dużo mniejsza. Fi 120-150
paw3leek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2016, 9:11

Jak nie ma Pan gwc, to wentylacja (najprawdopodobniej ) 99.9% czasu będzie pracowała na 20-40%, więc wzrost oporów na wyrzutni będzie kilka h w roku. Czyli problem jest pomijalny.
HVAC - najtańszy komfort.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 31 mar 2016, 9:14

paw3leek pisze:Co będzie skutkowało zbyt mała średnica wyrzutni przy wm?
Np króćce 200mm a wyrzutnia dużo mniejsza. Fi 120-150



Przy airpacku 300 jak będzie wyrzut 150 to nie taki problem. Centrala nie będzie chodzić na maksa cały czas przecież.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 31 mar 2016, 9:16

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jak nie ma Pan gwc, to wentylacja (najprawdopodobniej ) 99.9% czasu będzie pracowała na 20-40%, więc wzrost oporów na wyrzutni będzie kilka h w roku. Czyli problem jest pomijalny.


Dokładnie, zostałem uprzedzony... :)
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2016, 10:10

Proszę zauważyć, że centrale 300m3/h mają wyjścia 125 do 160.
Tylko Thessla ma 200 - w tej samej obudowie robi 400-tkę
HVAC - najtańszy komfort.

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 31 mar 2016, 15:54

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jak nie ma Pan gwc, to wentylacja (najprawdopodobniej ) 99.9% czasu będzie pracowała na 20-40%, więc wzrost oporów na wyrzutni będzie kilka h w roku. Czyli problem jest pomijalny.


Dziękuję. Nie gwc nie ma. Będzie pc z kanalowka.
To zostawię ten kominek. Najwyżej jak będą problemy to poszukam innego.
paw3leek

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 31 mar 2016, 16:12

Tak pytam bo ktoś już nie raz ze mnie idiotę robi jak mówię że w domu dobrze zaizolowanym akumulacja jest dla mnie czymś dziwnym....

Najlepszym przykładem domu bez akumulacji jest namiot, komfort mieszkania w nim murowany.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 31 mar 2016, 16:25

bachus pisze:
Tak pytam bo ktoś już nie raz ze mnie idiotę robi jak mówię że w domu dobrze zaizolowanym akumulacja jest dla mnie czymś dziwnym....

Najlepszym przykładem domu bez akumulacji jest namiot, komfort mieszkania w nim murowany.

Gdzie niby ma Pan izolacje w takim namiocie?
paw3leek

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 31 mar 2016, 16:36

bachus pisze:
Tak pytam bo ktoś już nie raz ze mnie idiotę robi jak mówię że w domu dobrze zaizolowanym akumulacja jest dla mnie czymś dziwnym....

Najlepszym przykładem domu bez akumulacji jest namiot, komfort mieszkania w nim murowany.


I dalej Pan kontynuuje swoje... szkoda gadać...

Ale teraz poważne pytanie mam, dzwonił właśnie do mnie jeden z forumowiczów i pytał o solary. Pan pomoże, czy gość grzejąc w taryfie w3 gazem przy 4 osobowej rodzinie ma sens instalowania solarów?
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 31 mar 2016, 21:28

paw3leek pisze:
bachus pisze:Najlepszym przykładem domu bez akumulacji jest namiot, komfort mieszkania w nim murowany.

Gdzie niby ma Pan izolacje w takim namiocie?

Można namiot obłożyć izolacją wewnątrz, lub na zewnątrz, jednak komfort pozostanie taki sam.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

wposzukiwaniuciepla
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 24 mar 2016, 22:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wposzukiwaniuciepla » 31 mar 2016, 21:32

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
ok - ale jaki będzie ruch powietrza, jeżeli paroizolacja będzie ale po zewnętrznej części muru (przed pianką PUR)? Cały dom łącznie z murami będzie "opatulony" paroizolacją. Nie chcę rezygnować z paroizolacji. Chcę ją dać jedynie za murem z ytonga.
Wtedy będzie dyfuzja pary.

Wracając do YTONGA czy styropianów. Materiały te mają w sobie więcej lub mniej uwięzionego suchego powietrza, w domu jest powietrze, nie ma różnicy ciśnień więc nie ma ruchu powietrza, ALE JEST RÓŻNICA W ILOŚCI PARY WODNEJ!!! Czyli jest różnica w ciśnieniu cząsteczkowym Tak więc tylko ilość wody w powietrzu jednym i drugim (tym w ytongu czy styropianie) będzie dążyła do wyrównania.
Dlatego paroizolację daje się od wewnątrz.


Panie Tomaszu - wiem co to jest dyfuzja ale dalej nie rozumiem, dlaczego błędem jest położenie paroizolacji tuż za ścianą z ytonga a PRZED pianką PUR. Wszak w tym przypadku również zatrzymujemy (ograniczamy) proces dyfuzji do warstwy izolacyjnej. Reasumując - dalej uważam, że nie ma znaczenia, gdzie damy paroizolację, jeżeli ściana zewnętrzna (sam "mur") będzie dobrze zaizolowany tj. na płycie. Jedyna różnica będzie taka, że w przypadku paroizolacji na zewnątrz muru, materiał z którego jest zrobiony, będzie miał parametry powietrza wewnętrznego.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 94 gości

Gotowe projekty domów