Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 29 mar 2016, 22:32

paw3leek pisze:Coś słabo chyba to 5cm grzeje bł dogrzewal Pan jeszcze kolektorami.

Nie dogrzewał a grzeje, to taka subtelna różnica jakby ktoś nie zauważył bo mu bielmo się rzuciło.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 29 mar 2016, 22:41

bachus pisze:
paw3leek pisze:Coś słabo chyba to 5cm grzeje bł dogrzewal Pan jeszcze kolektorami.

Nie dogrzewał a grzeje, to taka subtelna różnica jakby ktoś nie zauważył bo mu bielmo się rzuciło.

W lecie też?
paw3leek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 mar 2016, 7:44

Na tyle ile znam fizykę jest to logiczne podobnie jak paroizolacja od środka ściany. Przecież W murze nie ma punktu rosy tylko w izolacji... Mur będzie miał temperaturę wewnętrzną i wilgotność też więc w czym problem? Zaznaczam, że dom jest na płycie...
Czy tylko kondensacje pary w przegrodzie chodzi????
Proszę stanąć w grubym wełnianym swetrze w chłodni - 25 st. i dziś rano na dworze (+3 st.) Sweter ten sam z straty ciepłą większe mimo, że 28 st. cieplej.
Nie ma mowy o wilgoci, kondensacji itp.
Sam ruch powietrza w przegrodzie, powoduje znaczny spadek oporów cieplnych.
Proszę zauważyć, że w dawnych domach durszlakach, jedynym problemem było wyrównanie ciśnienia cząsteczkowego pary, czyli dyfuzja pary. W szczelnych domach z wentylacją nawiewno-wywiewną panuje stałe nadciśnienie. Dyfuzja to nieregularny ruch, a przy nadciśnieniu, dochodzi ruch regularny nie tylko samej pary ale i innych składowych powietrza. Paroizolacja zaczyna też pełnić rolę wiatroizolacji.
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 30 mar 2016, 8:02

paw3leek pisze:
bachus pisze:
paw3leek pisze:Coś słabo chyba to 5cm grzeje bł dogrzewal Pan jeszcze kolektorami.

Nie dogrzewał a grzeje, to taka subtelna różnica jakby ktoś nie zauważył bo mu bielmo się rzuciło.

W lecie też?

Spytać swojego miszcza, on wie czy w lecie też.
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Proszę stanąć w grubym wełnianym swetrze w chłodni - 25 st. i dziś rano na dworze (+3 st.) Sweter ten sam z straty ciepłą większe mimo, że 28 st. cieplej.

Fajny przykład, konia z rzędem kto się kapnie o co chodzi?
Może paw3leek jest w stanie wytłumaczyć co miszcz miał na myśli?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 30 mar 2016, 15:33

Ja niby? Przecież to Pan jest na tym forum filozofem i marzycielem.
Przecież Pan jest tam gdzie tylko Pan Tomasz się wypowie.
Takich jak Pan jest pelno, chodzą i nic im nie pasuje bo przecież oni wiedzą lepiej.
Wybudowali durszlak i nie chce być samotni w tym co zrobili.
Poza tym Pana pogląd z tym kaloryferem na ścianie zewnętrznej że bez niego będzie strasznie zimno jest śmieszny a poda Pan może jakieś liczby? Pana koledzy z oze? To argument typu nie bo nie.
paw3leek

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 30 mar 2016, 15:46

paw3leek pisze:Ja niby? Pana koledzy z oze?
Jeżeli już to z OZC, ale widzę, że termin jest za trudny dla niektórych, nie dziwota jak matematyka na poziomie 4 klas jest też trudna.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 30 mar 2016, 15:59

Aż dziw bierze jaki Pan mądry;)
paw3leek

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 30 mar 2016, 16:52

paw3leek pisze:Aż dziw bierze jaki Pan mądry;)

Taki to wredny jest świat!!!
Ale widzę, ze jednak żadnych wniosków z przysłów a szkoda!!!
a to tylko parę wyrazów.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 30 mar 2016, 17:25

Powinien Pan sam dobrze korzystać tego przysłowia. Poza tym to temat sam sobie wm a przecież Pan kolektory kocha i centralne ogrzewanie to cóż Pan tutaj szuka? Gdzie indziej Pana nie chca?
paw3leek

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 30 mar 2016, 19:44

paw3leek pisze:Gdzie indziej Pana nie chca?

Ależ chcą, FM, Elektroda, wymieniać jeszcze?
A z przysłowia korzystam, bo wiem co jest w treści tego przysłowia.
Panu Panie paw3leek trochę trudno idzie czytanie ze zrozumieniem!!!
Morze to z przepracowania na budowie?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

wposzukiwaniuciepla
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 24 mar 2016, 22:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wposzukiwaniuciepla » 30 mar 2016, 19:58

paw3leek pisze:Przecież może i Pan na paroizolacji mieć tynk. Można wszystko. Ja na zewnątrz mam na foli tynk i jest dobrze. Siatka tynkarska i po sprawie. Nawet na poddaszu jak ktoś nie chce gk to nie będzie miał.
Są też folie w płynie i farby.
.

A czy ktokolwiek robił wewnątrz tynk na folii w płynie? Bo mam obawy, że to może np. odpaść...

wposzukiwaniuciepla
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 24 mar 2016, 22:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wposzukiwaniuciepla » 30 mar 2016, 20:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Na tyle ile znam fizykę jest to logiczne podobnie jak paroizolacja od środka ściany. Przecież W murze nie ma punktu rosy tylko w izolacji... Mur będzie miał temperaturę wewnętrzną i wilgotność też więc w czym problem? Zaznaczam, że dom jest na płycie...
Czy tylko kondensacje pary w przegrodzie chodzi????
Proszę stanąć w grubym wełnianym swetrze w chłodni - 25 st. i dziś rano na dworze (+3 st.) Sweter ten sam z straty ciepłą większe mimo, że 28 st. cieplej.
Nie ma mowy o wilgoci, kondensacji itp.
Sam ruch powietrza w przegrodzie, powoduje znaczny spadek oporów cieplnych.
Proszę zauważyć, że w dawnych domach durszlakach, jedynym problemem było wyrównanie ciśnienia cząsteczkowego pary, czyli dyfuzja pary. W szczelnych domach z wentylacją nawiewno-wywiewną panuje stałe nadciśnienie. Dyfuzja to nieregularny ruch, a przy nadciśnieniu, dochodzi ruch regularny nie tylko samej pary ale i innych składowych powietrza. Paroizolacja zaczyna też pełnić rolę wiatroizolacji.


ok - ale jaki będzie ruch powietrza, jeżeli paroizolacja będzie ale po zewnętrznej części muru (przed pianką PUR)? Cały dom łącznie z murami będzie "opatulony" paroizolacją. Nie chcę rezygnować z paroizolacji. Chcę ją dać jedynie za murem z ytonga.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 30 mar 2016, 20:02

wposzukiwaniuciepla pisze:
paw3leek pisze:Przecież może i Pan na paroizolacji mieć tynk. Można wszystko. Ja na zewnątrz mam na foli tynk i jest dobrze. Siatka tynkarska i po sprawie. Nawet na poddaszu jak ktoś nie chce gk to nie będzie miał.
Są też folie w płynie i farby.
.

A czy ktokolwiek robił wewnątrz tynk na folii w płynie? Bo mam obawy, że to może np. odpaść...


Robiłem farbę paroizolacyjną na tynk... robiła za grunt a potem na to farba.

Wrócę raz jeszcze do zapytania odnośnie problemu z przegrzwaniem Pana domu obecnego i podłogówki. Otóż na czym ma Pan oparty układ centralnego ogrzewania? Gaz, pompa ciepła? Jakie sterowanie tych podłogówek? Ta płyta na której jest dom jest izolowana dookoła?
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

wposzukiwaniuciepla
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 24 mar 2016, 22:26
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: wposzukiwaniuciepla » 30 mar 2016, 20:29

TwojOszczednyDom pisze:
wposzukiwaniuciepla pisze:
paw3leek pisze:Przecież może i Pan na paroizolacji mieć tynk. Można wszystko. Ja na zewnątrz mam na foli tynk i jest dobrze. Siatka tynkarska i po sprawie. Nawet na poddaszu jak ktoś nie chce gk to nie będzie miał.
Są też folie w płynie i farby.
.

A czy ktokolwiek robił wewnątrz tynk na folii w płynie? Bo mam obawy, że to może np. odpaść...


Robiłem farbę paroizolacyjną na tynk... robiła za grunt a potem na to farba.

Wrócę raz jeszcze do zapytania odnośnie problemu z przegrzewaniem Pana domu obecnego i podłogówki. Otóż na czym ma Pan oparty układ centralnego ogrzewania? Gaz, pompa ciepła? Jakie sterowanie tych podłogówek? Ta płyta na której jest dom jest izolowana dookoła?

A są takie farby? Jakaś firma?

Centralne na prądzie (grzeję bufor w II taryfie) i czasami kominku z płaszczem. Kominem (małej mocy) dobrze zaizolowany wkoło więc grzeje tylko przez szybę. Sterowanie podłogówek - sterowniki w pomieszczeniach, zawory na rozdzielaczu.
Nie ma co czarować - 10cm to zbyt duża pojemność na taki dom. Zakumuluję zbyt dużo to oddaje i oddaje i oddaje....
Ściany nie akumulują - są z ytonga 400. Sufit to rigips z wysypaną wełną = zero akumulacji.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 30 mar 2016, 20:35

wposzukiwaniuciepla pisze:Robiłem farbę paroizolacyjną na tynk... robiła za grunt a potem na to farba.

Wrócę raz jeszcze do zapytania odnośnie problemu z przegrzewaniem Pana domu obecnego i podłogówki. Otóż na czym ma Pan oparty układ centralnego ogrzewania? Gaz, pompa ciepła? Jakie sterowanie tych podłogówek? Ta płyta na której jest dom jest izolowana dookoła?
A są takie farby? Jakaś firma?

Centralne na prądzie (grzeję bufor w II taryfie) i czasami kominku z płaszczem. Kominem (małej mocy) dobrze zaizolowany wkoło więc grzeje tylko przez szybę. Sterowanie podłogówek - sterowniki w pomieszczeniach, zawory na rozdzielaczu.
Nie ma co czarować - 10cm to zbyt duża pojemność na taki dom. Zakumuluję zbyt dużo to oddaje i oddaje i oddaje....
Ściany nie akumulują - są z ytonga 400. Sufit to rigips z wysypaną wełną = zero akumulacji.


Farba to Super Spec farba paroizolacyna, Benjamin Moore. Nie mówię że jest to optimum ale swoje robi w pewnym zakresie.

Co do tej podłogówki jakie temperatury Pan puszcza na podłogę może za duże...?

Tak pytam bo ktoś już nie raz ze mnie idiotę robi jak mówię że w domu dobrze zaizolowanym akumulacja jest dla mnie czymś dziwnym....
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości

Gotowe projekty domów