Przebudowa Więźby, likwidacja słupów

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Adepak
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2016, 14:55
Przebudowa Więźby, likwidacja słupów

autor: Adepak » 20 mar 2016, 15:40

Witam
Jestem w trakcie adaptacji pomieszczenia gospodarczego typu stodoła na halę .
Połowa budynku jest murowana, druga połowa filary na mocnych stopach betonowych. Filary Pełna cegła o wymiarach okolo 60X60.
Budynek w wielkości 12 metrów na 8metrów. Dach drewno, zdrowe mocne.
Do okola całego budynku( 4 strony) murłata o grubości około 20X20. Płotew pośrednia oparta, skrajnie na słupach spierających się na murłacie, a w środku na 2 belkach poprzecznych o wymiarach około 18X18( w tym miejscu rozpiętośc belki 8 metrów)
na tych belkach sparte są słupy podtrzymujące płotew pośrednią. Odległość tych słupów od muru to 2 metry. Ta belka poprzecznia podparta jest w środku słupem.
Dla każdej z 2 belek jest jeden słup.
I moje pytanie, chcę zlikwidować te słupy, a wzmocnić te belki.
Biorę następujące możliwości :
1. Dokręcenie 2 belki drewnianej o podobnej lub większym przekroju do już istniejącej belki, i oprzeć ją oczywiście również na filarach, jest na to miejsce
2. Wzmocnić metalowym kształtownikiem typu C tak aby opasać belkę, a ceownik był by w pionie, jednocześnie obejmuje duł belki podpierając ją, jak i górę co zabezpieczyło by może możliwość większego ugięcia.
3. Podparcie istniejącej belki od spodu profilem 2T lub zamkniętym, wkuwając się w filar i osadzając ten profil pod belką, betonując osadzenie w filarze.

czy ktoś może mi doradzić czy dobrze kombinuje, i ewentualnie w którą stronę powinienem pójść.
Wiem że najlepiej konstruktor i przeliczenia, ale ktoś kto wykonuje takie zadania, ma czasami dużo większą wiedze praktyczną .

Będę wdzięczy za sugestie
Pozdrawiam
Adam

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Przebudowa Więźby, likwidacja słupów

autor: laik2304 » 21 mar 2016, 0:42

Nikt Ci tu nic nie wywróży. Jakie pokrycie, jakie możliwości bez wizji lokalnej. Rzecz jak najbardziej wykonalna ale kto wie jakie obciążenie chcesz teraz przenieść z 4 podpór na 2.
Dawid2304

Adepak
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2016, 14:55
Re: Przebudowa Więźby, likwidacja słupów

autor: Adepak » 21 mar 2016, 6:40

Cześć
Ja nie chcę likwidować podparcia belki połaciowej, dach będzie dalej podparty w 4 miejscach, moźe źle opisałem , słupy podpierające belkę połaciową oparte są na innej belce która oparta jest na filarach murowanych i jednym słupie środkowym, i ja ten słup chcę zlikwidować, a nie podparcia dachu. wiem ze najlepiej jakaś wizja, ale tak na gorąco rzuciłem temat na forum. Przykrycie dachówka ceramiczna, ale jakaś taka z przed 40 lat, nie jest ciężka, przynajmniej w porównaniu z tym jaką układali mi na domu.

Pozdrawiam
Adam

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Przebudowa Więźby, likwidacja słupów

autor: laik2304 » 21 mar 2016, 9:22

Dziwny ten dach no ale nie o to chodzi teraz. Nic dziwnego, że masz tam słup bo w konstrukcjach drewnianych tego typu maksymalny odcinek może mieć 6m, Ty masz 8, stąd podparcie. Oczywiście jak pisałem wcześniej to wykonalne ale musisz poszukać sobie kogoś u siebie, kto to zobaczy.
Dawid2304

Adepak
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2016, 14:55
Re: Przebudowa Więźby, likwidacja słupów

autor: Adepak » 23 mar 2016, 6:15

Czy ja wiem czy dziwny, normalny jak wiekszoś budowanych 30 lat temu. Sytuację wyjaśniła szybka wizyta cieśli. Zalecił zastąpić , lub zastosować dodatkowo te 2 podparcia połaci przez zbudowanie w tych miejscach kratownic z drewna i podparcie na nich.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów