nawijanie konopii na gwint

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: brief99 » 27 sty 2008, 0:34

obrażasz mnie kolego sympatyczny...

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 27 sty 2008, 19:16

Witam.Troszkę humoru nie zaszkodzi,a uśmiałem się lepiej niż na niejednym kabarecie. :lol: Do tematu;trudno pokazać jak,ale pierwsze zasady już znasz.Najważniejsze jest zakrycie całego gwintu konopiami a nie pastą!Pasta ma uszczelniać i impregnować suche konopie,a nie zasłaniać rowki gwintu.Każda średnica rury i długość gwintu w zależności od długości i rodzaju konopi(zwykłe hydraul.albo gazowe czesane)wymaga wzięcia odpowiedniej ilości.Tylko praktyka czyni mistrza,więc nie oczekuj cudu na wstępie.Zasada jest taka że po skręceniu złącza troszkę musi wyjść z tyłu.Jeżeli nie wyjdzie lub prawie wszystko wyjdzie,jest żle,bo nie będzie trzymać.Gładkie niklowane,mosiężne gwinty powinny być oryginalnie radełkowane.Jeżeli nie są należy je "pokaleczyć"brzeszczotem albo kantem pilnika ,bo w przeciwnym razie podczas wkręcania będą obracać się razem z nakręcaną kształtką i nie uszczelnią cofając się do tyłu.Jak sprawdzić prawidłowe połączenie?Odkręcić kształtkę i oglądać gwint zewnętrzny.Konopie muszą być "wprasowane"między zwojami na całej długości gwintu.Odpad tylni mały.Dopiero po takim teście można mieć pewność że prawidłowo wykonaliśmy to tak podstawowe zadanie hydraulika.Pasta firmy Geb jest ok!Tylko że trochę więcej kosztuje.

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: brief99 » 27 sty 2008, 20:43

No... i kolega K.mat odpowiedzial prosto i zwiezle... Gloria dla ciebie kolego... I nie trzeba bylo cwaniakowac i robic z siebie wielkich BOGÓW - fachowców.... A w szczegolnosci obrazac jak to robi kolega Shive..... pozdr....

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
gwiny

autor: Paweł_Małek » 27 sty 2008, 21:28

Zanim sie uzyje ksztaltke toczona z gwintem zewnetrznym obejrzec koniec od srodka czy niewidac sladow gwintu (takie wybrzuszenia w miejscach gdzie podrugiej stronie sa bruzdy gwintu). Jesli tak jest - ksztaltke odrzucic - swiadczy to o tym, ze gwint jest naciety niecentrycznie (wybrzyszenia widoczne na czesci obwodu) lub scianka jest zbyt cienka.
Taki gwint zaraz po skreceniu bedzie trzymal, ale po kilku miesiacach zacznie cieknac - naprezenia sciskajace "scisna" gwint zewnetrzny i polaczenie sie rozlozni.
Taka wade mialem na gwincie zewnetrznym toczonym do wspawania 2 1/2" - rozcieklo sie po 3 miesiacach, po rozkreceniu caly gwint pokryty pakulami z pasta tylko ze... w brozdach gwintu scianka byla tak cienka, ze wcisnelo pakoly do srodka!!!
Producent niedosc ze zbyt gleboko wykonal gwint to jeszcze dal minimalna grubosc scianki
I do tego krociec mial certyfikat do gazu!
Po wymianie na ksztaltke robiona na zakladzie na tokarce problem zniknal:-)
Tylko ze robilem krociec z pelnego materialu, po czym wybralem tak zeby od strony spawania uzyskac scianke zgodna z nastepnym odcinkiem rury, a od strony gwintu grubosc scianki dalem 5 mm mierzone od dna bruzdy gwintu, czyli o 1 mm wiecej niz w elementach odlewanych.
Tak tandetne gwinty produkuje sie w Chinach gdzie liczy sie tylko ilosc, w PL to sprzedaje firma DIAMOND z Krakowa

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 28 sty 2008, 19:56

Nie każdy musi być taki sympatyczny, chwała poprzednikom, że umieli mieć cierpliwość !! i tak prostej rzeczy nie zrozumiesz dopóki nie pokonasz jej w praktyce !! Teraz wydrukujesz na swojej drukarce tekst weźmiesz do Anglii i tam zabłyśniesz jako inst z Polski - powodzenia

Co do firmy diamont - zamilczę szkoda słów !! Wiecie dlaczego zwykłe żarówki na klatkach tak krótko swiecą ? (mają świecić 1000 godz) otóż dlatego bo ich nikt nie reklamuje

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec

autor: brief99 » 28 sty 2008, 23:53

hehe, akurat nie mam zamiaru jechac do Angli ani nigdzie indziej... W Polsce jest dobrze i kapuste tez da sie zrobic... Ale chyba sobie wydrukuje na mojej drukarce,,, moze sie przyda... :-)

jrgreenthumb
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 28 sty 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

autor: jrgreenthumb » 31 sty 2008, 17:19

a moim zdniem najlepsze sa nici mozna cofac i pasty nie potrzeba bo juz maja w sobie a wiec to jest najlepsze 8)

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 31 sty 2008, 17:25

Zgadza się.Ale są sytuacje,gdzie konopie są nie zastąpione.Np. kiedy trzeba krótko wkręcić gwint.
adam

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 31 sty 2008, 17:52

mozna cofac i pasty nie potrzeba bo juz maja w sobie
A jak sprawa korozji rur stalowych?Przecież całego gwintu nie pokrywasz tymi nićmi.Dobre to może do mosiądzu i brązu,ale do stalowych bym nie dawał :roll: No i drogo sobie liczą za tą nowość!

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 03 lut 2008, 0:40

jrgreenthumb,czekam na odpowiedź bo naprawdę nie znam tematu,a podoba mi się ułatwienie pracy!Jaka wydajnośc ze szpulki względem cen do konopi i pasty,czy można do gazu ziemnego,i jakie obostrzenia?

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 06 lut 2008, 17:40

Prawdę mówiąc nie wymyslajcie nowych bajerowych nici, które będą jak rewelacyjny teflon !! który przy każdym gazowym połączeniu wieje jak na Syberii wiatr !!

w84u
Aktywny
Aktywny
Posty: 145
Rejestracja: 12 lis 2006, 11:06

autor: w84u » 06 lut 2008, 18:04

Dla K.mat ;)
Uszczelnienie uniwersalne

Niedawno na naszym rynku pojawiła się nowa nić uszczelniająca, która jest zupełnie nowym produktem skierowanym do profesjonalnych instalatorów. To uniwersalne uszczelnienie eliminuje tradycyjne konopie, pasty i taśmy. Umożliwia szybkie uzyskanie szczelności, której oczekuje się od połączenia gwintowanego we współczesnych instalacjach rurowych.
Uszczelnia natychmiast (niezależnie od temperatury otoczenia) wszystkie instalacje rurowe podczas ich montażu.
Nić uszczelniająca może być bezpiecznie i pewnie używana w kontakcie z wodą przeznaczoną do picia (zimną i gorącą), ściekami, gazem,sprężonym powietrzem oraz olejami przemysłowymi.
Można je stosować wszędzie tam, gdzie do tej pory stosowano pastę i konopie.
Sposoby uszczelniania połączeń

Nowe gwinty w celu zwiększenia przyczepności nitki do powierzchni materiału należy stępić. Należy to wykonać specjalnym krzesakiem lub ostrym brzeszczotem. Czynność ta zapobiega wypychaniu szczeliwa na zewnątrz połączenia oraz jego obracaniu. Następnie należy owinąć nić uszczelniającą wokół gwintu zgodnie z zalecaną ilością zwojów odpowiednio do rozmiarów gwintu. Nawinięcia należy dokonać zgodnie z kierunkiem skrętu gwintu. Następnie nakręcić złączkę, aby otrzymać szczelne połączenie. Nić uszczelniająca może być stosowana na następujących materiałach:
żeliwie;
stali
brązie;
miedzi;
chromie;
powierzchniach galwaniczowanych i niklowanych;
stali nierdzewnej;
tworzywach sztucznych.
Połączenie wykonuje się w ciągu kilku sekund. Jest ono trwałe przez wiele lat, niezależnie od wpływu spadków temperatury poniżej °C czy też jej wzrostu do 130°C, a także uderzeń wodnych czy wibracji. Zastosowanie nici uszczelniającej pozwala na korektę ustawienia kształtek w żądanej pozycji bez powodowania przecieków i to wielokrotnie! Ma to istotne znaczenie, np. podczas montażu łączników mimośrodowych do baterii ściennych. Zastosowanie taśmy teflonowej, która nie ma własności sprężystych, na pewno spowoduje rozszczelnienie połączeń mimo-środów podczas ustalania odpowiedniego rozstawu i poziomu.

Impregnowana biała nić jest nakładana bezpośrednio z małego kieszonkowego pojemnika z wbudowanym praktycznym ostrzem tnącym, co gwarantuje czystość montażu.

Dzięki temu, iż nić uszczelniająca jest praktycznie bez zapachu, wizyta pana hydraulika nie pozostawi w domu specyficznego zapachu pokostu, a jego narzędziom nie przybędzie więcej tłustych plam. Wydajność pojedynczej szpulki jest imponująca. Pozwala ona na wykonanie:
385 połączeń gwintu 1/2",
260 połączeń gwintu 3/4",
180 połączeń gwintu 1".
Daje to koszt w przeliczeniu na 1 gwint 1/2" około 8 groszy.

Nić uszczelniająca nadaje się do połączeń rur metalowych i plastikowych do średnicy 6"! Ilość zwojów przypadająca na daną średnicę rury podana jest na opakowaniu i tak np. gwint 1/2" to 7 do 8 zwojów. Nić posiada wszelkie dopuszczenia i atesty dla wody przeznaczonej do picia i do gazu.

Artykuł opublikowany został na łamach czasopisma "Magazyn Instalatora" www.instalator.pl
W pewnym sensie to żadna nowość Shive, stosowano nić przed wojną, szczególnie do połączeń gazowych, a teflonu nie stosuje się na gwinty stożkowe, a nigdy w sytuacji, gdy połączenia wymagają korekty (np. eksenderniple) Niewiem , dlaczego jesteście tacy najeżeni na teflon, stosuję go od ok. 90 roku i może 1,2 razy były obkapywania :?

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Teflon

autor: Paweł_Małek » 07 lut 2008, 0:03

Tylko ze niektorzy kupuja tani teflon w hipermarkecie a potem zdziwko ze cieknie.
Inny jest teflon do wody, a inny do gazu.
Wydajny jest ten na duzych rolkach, tasma jest dosc gruba.
Ten cienki nadaje sie do gwintow max 3/4".
Jesli gwint jest "luzny" to lepiej uzyc nitke lub konopie i paste.
Konopi z pasta nie wolno uzywac do gazu plynnego gdyz pozostalosci mazutu zawarte w tym gazie niszcza paste.

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: Teflon

autor: brief99 » 07 lut 2008, 0:38

Paweł_Małek pisze:Konopi z pasta nie wolno uzywac do gazu plynnego gdyz pozostalosci mazutu zawarte w tym gazie niszcza paste.


ale do gazu ziemnego można ?? :-)

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
gaz

autor: Paweł_Małek » 07 lut 2008, 9:35

Do gazu ziemnego mozna


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów