Samodzielne wznoszenie ścian- czego się ustrzec

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mklekow
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2008, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk
Samodzielne wznoszenie ścian- czego się ustrzec

autor: mklekow » 17 sty 2008, 14:52

Ze względu na ograniczone środki planuję samodzielną budowę rozłożoną na kilka lat.
Pierwszy etap czyli fundamenty wykona ekipa.W następnym roku chcę rozpocząć budowę systemem Thermomur,z ewentualną pomocą rodziny i lokalnych fachowców.
Więźbę dachową zlecę znowu ekipie.

Projekt wydaje się prosty,ale jako laik mogę się się mylić.
http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index. ... a=58&sid=5

Moje pytanie jest następujące- na co zwrócić uwagę,tudzież jakich błędów się wystrzegać przy samodzielnym wnoszeniu? Czy pomoc kierownika budowy wystaczy na tym etapie?

Jestem ciekaw również opinii ludzi,którzy również samodzielnie budowali.

pozdrawiam
MK

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55

autor: Zenon » 20 sty 2008, 0:11

mklekow

To pytanie na kilkadziesiat stron maszynopisu...
ale ładnie je zadałeś więc coś Ci napiszę, podzielę się trochę swoim doświadczeniem, swoimi przemyślami, w dużym rzecz jasna skrócie.
W ogóle to fajny domek.
Dla ekipy wybudowanie takiego domku w stanie surowym, wraz z fundamentem, dachem to kilka tygodni, taką formę polecam, inne formy budowania, oszczędności mogą być złudne. ( własny czas, paliwo, poczęstunki, błędy ...)
Wykonać należy izolację poziomą pod wszystkimi ścianami, również działowymi, pod kominami.
Bardzo strannie należy przemyśleć sprawę kominów, spalinowych, wentylacyjnych, dymowych. Przed ich wybudowaniem należy wiedzieć jak dom będzie ogrzewany i jaki przewód kominowy jest wymagany do danego typu kotła, o ile w ten sposób będzie dom ogrzewany.
Przewód dymowy do kominka najlepiej zastosować o przekroju 20 x20 lub fi20 [cm], dobrze jest też na etapie stanu surowego zrobić do niego nawiew wg. instrukcji specjalisty od kominków, stosownie do przyjętego wkładu.
Nie należy zalewać więcej niż dwóch, może trzech warstw pustaków bo ściany się powykrzywiają, a w ogóle przemyślałbym jeszcze zastosowanie np. pustaka ceramicznego typu max + 12 cm styropianu.
Uważać należy na mostki termiczne (nieciągłość izolacji termicznej, najkrócej ujmując), które powodują zawilgocenie ścian itp...
Kierownicy budów są dobrzy, przeciętni, mierni, o tym warto pamiętać.
Precyzyjnie określ wysokość wszystkich otworów drzwiowych określając ich wysokość od posadzki wykończonej. W tym celu przed ich wykonaniem ustal to u sprzedawcy stolarki, kucie otworów drzwiowych to "norma".
Precyzyjnie określaj ilość potrzebnych materiałów.
Tania budowa to przede wszystkim dobra organizacja, dobre zakupy materiałów, dokładnie określane ilośc materiałówi, niekoniecznie własna praca fizyczna. Jej będziesz miał pod dostatkiem - ogrodzenie, niwelacja terenu, prace wykończeniowe, porządkowe ... a przede wszystkim zakupy z dobrym rozeznaniem rynku.

Pozdrawiam.

mklekow
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2008, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

autor: mklekow » 21 sty 2008, 11:25

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, rzeczywiście nie oczekuję,że w tym wątku dowiem się wszystkiego,ale do budowy trochę czasu i zbieram wiedzę.
Technologia thermomur na razie stoi pod znakiem zapytania,ze względu na potencjalny brak wystarczającej liczby opinii na temat budowania w tej technologii, boję się niespodzianek i błedów.
Cenowo od pustaków ceramicznych wychodzi lepiej YTONG,tym bardziej że planuje instalację rekuperatora.

Pozostałe rady cenne, dziękuję za pomoc :)[/quote]


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów