Z podlicznika...

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Z podlicznika...

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 lis 2015, 15:05

Dom 150m2 szkielet z 2000r
Pompa ciepłą kanałowa mitsubishi 3.5 kW ( z tych zdjęć)

Obrazek

Obrazek
30 09 2015 - 31 10 2015 111 kWh

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Z podlicznika...

autor: TwojOszczednyDom » 02 lis 2015, 21:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dom 150m2 szkielet z 2000r
Pompa ciepłą kanałowa mitsubishi 3.5 kW ( z tych zdjęć)

Obrazek

Obrazek
30 09 2015 - 31 10 2015 111 kWh


To i ja się pochwalę 84 kwh z pompy ciepła p-p plus 3,8 Kwh na dogrzanie łazienek za miesiąc październik na dom 100 parę metrów, niecudownie izolowany. Temp. 20,5-21,5C.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

jojoro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 08 paź 2014, 14:28
Lokalizacja: Polska
Re: Z podlicznika...

autor: jojoro » 03 lis 2015, 7:55

TwojOszczednyDom pisze:To i ja się pochwalę 84 kwh z pompy ciepła p-p plus 3,8 Kwh na dogrzanie łazienek za miesiąc październik na dom 100 parę metrów, niecudownie izolowany. Temp. 20,5-21,5C.


Nie jest ci zimno?
U mnie rodzice na parterze (ogrzewanie wspólne) grzeją na 23-24C. Ja grzeję u siebie napiętrze na 22-23C. Kiedyś przykręciłem ogrzewanie na 21C to żona swetry wyjęła. 21C to mam wtedy gdy wykonuję jakąś większa pracę fizyczną - grubsze sprzątanie całego domu czy coś.
Mam znajomych, którzy grzeją gruntową PC na 20-21C i całą zimę też w swetrach w domu siedzą.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Z podlicznika...

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lis 2015, 8:27

jojoro pisze:
TwojOszczednyDom pisze:To i ja się pochwalę 84 kwh z pompy ciepła p-p plus 3,8 Kwh na dogrzanie łazienek za miesiąc październik na dom 100 parę metrów, niecudownie izolowany. Temp. 20,5-21,5C.


Nie jest ci zimno?
U mnie rodzice na parterze (ogrzewanie wspólne) grzeją na 23-24C. Ja grzeję u siebie napiętrze na 22-23C. Kiedyś przykręciłem ogrzewanie na 21C to żona swetry wyjęła. 21C to mam wtedy gdy wykonuję jakąś większa pracę fizyczną - grubsze sprzątanie całego domu czy coś.
Mam znajomych, którzy grzeją gruntową PC na 20-21C i całą zimę też w swetrach w domu siedzą.

Ja ma 23 st. A jak Pan się ogrzewa?
Co do gruntowych pomp ciepła, nie sprawdziły się i "odpadły" 20 lat temu, do dziś są firmy, które je montują, głównie z jednego powodu, są bardzo drogie. Gdy pytam, dlaczego tak mało efektywne urządzenie wciskacie, odpowiadają "od tego są barany, by ich strzyc.
Pana znajomi mają prawdopodobnie niefachowo zamontowane ogrzewanie!
A Pan jakim systemem ustawia temperaturę?

jojoro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 08 paź 2014, 14:28
Lokalizacja: Polska
Re: Z podlicznika...

autor: jojoro » 03 lis 2015, 8:47

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Ja ma 23 st. A jak Pan się ogrzewa?
Co do gruntowych pomp ciepła, nie sprawdziły się i "odpadły" 20 lat temu, do dziś są firmy, które je montują, głównie z jednego powodu, są bardzo drogie. Gdy pytam, dlaczego tak mało efektywne urządzenie wciskacie, odpowiadają "od tego są barany, by ich strzyc.
Pana znajomi mają prawdopodobnie niefachowo zamontowane ogrzewanie!
A Pan jakim systemem ustawia temperaturę?


Ja mam piec na eko, grzejniki z termostatami.

Zastanawiałem się nad zmianą systemu ogrzewania, ale wiąże się to dla mnie z ogromnymi inwestycjami (kamienica bliźniacza z lat 30-tych ubiegłego wieku).
Montaż wentylacji mechanicznej - czyli remont wszystkich pomieszczeń w domu, kucie i prowadzenie kanałów, karton gipsy, malowanie. Docieplanie tego kolosa (zrywanie podłóg, ocieplanie sufitów problematyczne bo okna są wysoko montowane w dodatku narożne), balkony, taras na gruncie betonowy, piwnica pod czescią budynku. Masakra. chyba taniej byłoby zburzyć niż modernizować.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Z podlicznika...

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lis 2015, 9:40

Ja mam piec na eko, grzejniki z termostatami.
Bardzo często grzejniki są źle umieszczane. Nie można montować grzejników na ścianach zewnętrznych, a zwłaszcza pod oknem.
Nie "zimno wchodzi" a ciepło ucieka. Grzejnik pod oknem, nawet 3 x więcej pobiera z kotłowni niż potrzebuje pokój.
Napisał Pan z termostatem... Otóż termostat, by działa, musi być umieszczony na dole, pod grzejnikiem. Niestety, kształci się u nas tumanów (znaczy ciepłowników) którzy montują termostaty na górze.

Zastanawiałem się nad zmianą systemu ogrzewania, ale wiąże się to dla mnie z ogromnymi inwestycjami (kamienica bliźniacza z lat 30-tych ubiegłego wieku).
To bardzo fajne budownictwo. Dobrze wykonana instalacja nie zużyje więcej ja 25kWh/m2 .
Może Pan określić, co dla Pana oznacza ogromna kwota, a jaka byłaby do przyjęcia, bo tak nie jestem w stanie skomentować. Wiele jest mitów o kosztach.
Montaż wentylacji mechanicznej - czyli remont wszystkich pomieszczeń w domu, kucie i prowadzenie kanałów, karton gipsy, malowanie.
???? To dom na 80 lat i nie ma kanałów wentylacyjnych?? Jak Pan żyje?
Docieplanie tego kolosa (zrywanie podłóg, ocieplanie sufitów problematyczne bo okna są wysoko montowane w dodatku narożne), balkony, taras na gruncie betonowy, piwnica pod czescią budynku. Masakra. chyba taniej byłoby zburzyć niż modernizować.
Jaki jest sens ocieplać coś, co się ocieplić nie da??? Dlaczego Pan uważa, że ocieplenie jest konieczne? Pogotowie rannego zawija w Al folię! Co to za ocielenie? A jest skuteczne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Z podlicznika...

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lis 2015, 9:43

Mam mieszkanie w starym budownictwie, gdzie było ogrzewanie węglowe. Od 25 lat jest wszystko na prąd. Światło, ogrzewanie chłodzenie kuchnia i ciepła woda.
Obrazek

Obrazek
Rachunki są w granicach 1500 zł.
W te wakacje, ściany budynku ocieplali. Nie wierzę, że opłaty jakoś zasadniczo spadną, bo nie bardzo mają z czego.

jojoro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 08 paź 2014, 14:28
Lokalizacja: Polska
Re: Z podlicznika...

autor: jojoro » 03 lis 2015, 12:59

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To bardzo fajne budownictwo. Dobrze wykonana instalacja nie zużyje więcej ja 25kWh/m2 .
Może Pan określić, co dla Pana oznacza ogromna kwota, a jaka byłaby do przyjęcia, bo tak nie jestem w stanie skomentować. Wiele jest mitów o kosztach.

Nie mam pojęcia, ale żeby montować WM to musze docieplić w jakiś sposób budynek żeby to miało sens. minimum 15cm styro grafit na ściany+tynki+ ocieplenie strychu, stropów, podłóg - raczej tanio nie będzie. Wykonanie kanałów wentylacyjnych - czyli kucie i malowanie wszystkiego.

nie mam pojęcia o kwotach, ale prosze podac jakąś orientacyjną za jaką by się pan podjął pracy to może się dogadamy.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:???? To dom na 80 lat i nie ma kanałów wentylacyjnych?? Jak Pan żyje?

Są kanały dymowe (kominy), które po części służą teraz jako wentylacja grawitacyjna, jeden z kanałów jako komin do pieca ekogroszkowego, kolejnym idą rurki z glikolem od kolektorów.
Być może dąłoby się je zaadaptować pod WM, ale niektóre z racji wieku nie dochodzą do piwnicy bo ktoś wrzucił do środka np. pół wiadra cementu z budowy i zasklepił. tak czy owak coś trzeba by było przekuwać.
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Jaki jest sens ocieplać coś, co się ocieplić nie da??? Dlaczego Pan uważa, że ocieplenie jest konieczne? Pogotowie rannego zawija w Al folię! Co to za ocielenie? A jest skuteczne.


Ocieplać trzeba żeby ciepło z domu nie uciekało? Przez stare mury z cegły i szlaki idzie tyle ciepła w świat, że szok. Wiem, że nie uzyskam efektu domu pasywnego, ale lepiej chyba obłożyć ściany styropianem gdzie się da niż nic nie robić.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Z podlicznika...

autor: TwojOszczednyDom » 03 lis 2015, 13:07

jojoro pisze:
TwojOszczednyDom pisze:To i ja się pochwalę 84 kwh z pompy ciepła p-p plus 3,8 Kwh na dogrzanie łazienek za miesiąc październik na dom 100 parę metrów, niecudownie izolowany. Temp. 20,5-21,5C.


Nie jest ci zimno?
U mnie rodzice na parterze (ogrzewanie wspólne) grzeją na 23-24C. Ja grzeję u siebie napiętrze na 22-23C. Kiedyś przykręciłem ogrzewanie na 21C to żona swetry wyjęła. 21C to mam wtedy gdy wykonuję jakąś większa pracę fizyczną - grubsze sprzątanie całego domu czy coś.
Mam znajomych, którzy grzeją gruntową PC na 20-21C i całą zimę też w swetrach w domu siedzą.


Nie wiem jak może być zimno przy 21C?! Jak ktoś tak twierdzi to raz że może mieć problemy z krążeniem lub zwyczajnie instalacja jest skopana. Dla mnie zimą 24C to upał. Zimą temperatury w granicach 20-23 stopni to optymalne rozwiązanie. Jednakże na odczuwanie temperatury ma wpływ wiele czynników. Moje nawet 20,5C zimą będzie inaczej wyglądać u mnie niż w domu bez Wentylacji z odzyskiem ciepła w którym hula sobie wiatr czy gdy wilgotność jest bardzo wysoka. Same przeciągi sprawiają że pomimo 20paru na termometrze jakoś nadal czujemy chłód. Tam gdzie ludzie mają poprawnie wykonane instalacje chwalą komfort termiczny nawet przy niższych temperaturach. Jak 24C sobie nie wyobrażam, to niezbyt zdrowe zimą.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Z podlicznika...

autor: TwojOszczednyDom » 03 lis 2015, 13:32

jojoro pisze:Nie mam pojęcia, ale żeby montować WM to musze docieplić w jakiś sposób budynek żeby to miało sens. minimum 15cm styro grafit na ściany+tynki+ ocieplenie strychu, stropów, podłóg - raczej tanio nie będzie. Wykonanie kanałów wentylacyjnych - czyli kucie i malowanie wszystkiego.

nie mam pojęcia o kwotach, ale prosze podac jakąś orientacyjną za jaką by się pan podjął pracy to może się dogadamy.


Są kanały dymowe (kominy), które po części służą teraz jako wentylacja grawitacyjna, jeden z kanałów jako komin do pieca ekogroszkowego, kolejnym idą rurki z glikolem od kolektorów.
Być może dąłoby się je zaadaptować pod WM, ale niektóre z racji wieku nie dochodzą do piwnicy bo ktoś wrzucił do środka np. pół wiadra cementu z budowy i zasklepił. tak czy owak coś trzeba by było przekuwać.


Ocieplać trzeba żeby ciepło z domu nie uciekało? Przez stare mury z cegły i szlaki idzie tyle ciepła w świat, że szok. Wiem, że nie uzyskam efektu domu pasywnego, ale lepiej chyba obłożyć ściany styropianem gdzie się da niż nic nie robić.


Robimy termomodernizacje nawet w starszych domach. Wszystko da się zrobić. WM z odzyskiem ciepła powoduje że nasz dom od razu staje się bardzo szczelny. Przez dziury od GW tracimy dużo a to wszystko trzeba grzać. Stare kanały od GW wykorzystujemy do puszczenia przewodów WM lub też jako wyrzutnię. Idzie rozkuć komin gdzie trzeba i wstawić. Jak będziesz chciał widzieć co i jak to podeślij maila na priv a zrobię fotki i podeślę jak to można ogarnąć.

Generalnie nie polecam ocieplania od zewnątrz budynków które nie mają izolowanych fundamentów ponieważ ciepło przez ściany zostanie odprowadzone tam gdzie zimniej, czyli w grunt. Pamiętaj, że to ciepło ucieka a nie zimno wchodzi :). Zamieszczam obrazeczek poglądowy:




Obrazek

Czerwone to Twoja izolacja, która nie jest ciągła jak widać a pod domem ogromny mostek. Ja nie mówię, że to nie robi tam jakiś oszczędności ale one są naprawdę niewielkie. A niejednokrotnie pojawia się problem z grzybem. Jednym słowem ładuje się kasę a amortyzacja z tego żadna. My względnie jak ktoś ma kasę to oprócz uszczelnienia domu proponujemy doizolowanie od środka. teraz technika tak poszła do przodu że są bdb materiały do tego celu i jak się potem okazuje nawet 5mm pianka izolacyjna od środka daje o wiele lepsze efekty niż 10 cm styropianu na zewnątrz ściany...

Względnie rozumiem styropian na ścianie jak ktoś chce mniej chłodzić latem..to tak :)

jak taką termomodernizację uzupełni się o poprawnie wykonane instalacje to można naprawdę płacić mało za grzanie i nawet mieć chłodzenie w standardzie.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Z podlicznika...

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lis 2015, 13:42

Nie mam pojęcia,
?? Naprawdę nie rozumiem!!
ale wiąże się to dla mnie z ogromnymi inwestycjami
Nie ma Pan pojęcia, co dla Pana oznacza ogromna inwestycja, czy nie ma Pan pojęcia ile to kosztuje, ale nazywa to ogromną inwestycją?

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Z podlicznika...

autor: TwojOszczednyDom » 03 lis 2015, 13:59

Może tak, ile będzie kosztować obklejenie domu styropianem w Pana przypadku?
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

jojoro
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 82
Rejestracja: 08 paź 2014, 14:28
Lokalizacja: Polska
Re: Z podlicznika...

autor: jojoro » 03 lis 2015, 14:22

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nie mam pojęcia,
?? Naprawdę nie rozumiem!!
ale wiąże się to dla mnie z ogromnymi inwestycjami
Nie ma Pan pojęcia, co dla Pana oznacza ogromna inwestycja, czy nie ma Pan pojęcia ile to kosztuje, ale nazywa to ogromną inwestycją?

Nie mam pojęcia ile kosztuje wysłanie rakiety w kosmos, ale wiem że to ogromny koszt.
Tutaj tak samo. Nie wiem ile to może kosztować, ale wiem ile kosztuje samo malowanie pomieszczeń, a tutaj mam kucie ścian, docieplanie, uszczelnianie, same materiały i rekuperator z jakimiś filtrami to pewnie z 10k.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Z podlicznika...

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lis 2015, 21:02

Wiem, ale nie wiem, wypowiem się jednak, bo wiem. I tak rosną mity, że ogrzewanie elektryczne jest drogie, że rekuperacja w wentylacji jest droga, że da się zrobić jakiekolwiek obniżenie kosztów ogrzewania, np przez ocieplenie bez rekuperacji.
Życzę powodzenia.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 189 gości

Gotowe projekty domów