Ogrzewanie domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ogrzewanie domu

autor: Enerbau » 21 wrz 2015, 20:58

Galeria Parkietu Mława pisze:
Enerbau Tanie Grzanie pisze:Ogrzewanie w wylewkach, jakie by ono nie było, to system akumulacyjny czyli drogi. Akumulacja, to produkcja energii na wyrost, której nie wykorzystamy. Czyli same straty i koszty, które poniesie inwestor. Kto na tym skorzysta? Na pewno nie inwestor.


.


Ok., ale dzięki akumulacji możemy zgromadzić tańsze ciepło z taryfy nocnej (G12) a jak to się opłaca można w prosty sposób policzyć.

Każdy sposób ma swoje wady i zalety, nie ma idealnych.

Pozdrawiam.


Ogrzewania akumulacyjne są droższe w eksploatacji od ogrzewań bezpośrednich, Nie bez powodu
Niemcy planowali wprowadzenie zakazu użytkowania piecy akumulacyjnych, jako najdroższych
źródeł ogrzewania, ale pod naciskiem lobby energetycznego pozostawili je jako magazyn dla nadmiaru energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Odbywa się to oczywiście ze szkodą dla posiadaczy tego typu ogrzewań!

Akumulacja ma sens, jeżeli energia akumulowana jest w odbiornikach- ścianach, suficie, meblach, a nie w źródle energii, czyli w tym przypadku, w wylewce!

Tańsza taryfa nadaje się dla użytkowników przepływowych ogrzewaczy wody, bądź bojlerów
elektrycznych, gdyż wtedy mogą taniej ogrzewać wodę użytkową.

W przypadku ogrzewania, jest to pomyłka...

Galeria Parkietu Mława
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 587
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Mława
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie domu

autor: Galeria Parkietu Mława » 22 wrz 2015, 5:42

Szanowni Przedmówcy, nie ma idealnych rozwiązań.

Przy korzystaniu z nocnej taryfy (G12) jest kilka ekonomicznych rozwiązań.

W zakresie korzystania z energii elektrycznej tanim eksploatacyjnie jest dobrej klasy piec akumulacyjny dobrany do pomieszczenia, tu wszystkie ciepło zostaje w mieszkaniu.

Innym eksploatacyjnie tanim rozwiązaniem jest podkład grzewczy akumulacyjny, poniżej jeden z przykładów:

jastrychy podkłady czy wylewki betonowe, stosownie do ich grubości, posiadają możliwości w zakresie akumulacji ciepła, gdzie wg PN EN ISO 6946 : 2008, ciepło właściwe betonu wynosi 840 J/(kgxK). Chcąc stworzyć pewien bufor - akumulator cieplny, przyjmijmy wylewkę betonową grubości 20 cm o masie 400kg/m i w ciągu nocy nagrzejmy ją o 5C więcej, niż będzie posiadała pod koniec dnia. Okaże się, że w jednym metrze kwadratowym podkładu, potrafiliśmy zgromadzić [400kg/m2 x 840J/(kgxK)/3600x5K] = 467Wh energii cieplnej, którą możemy zagospodarować w ciągu dnia. 467Wh/14h = 33,4W z 1m, co w zupełności wystarczy na ogrzanie pomieszczeń w dobrze ocieplonym budynku, w ciągu przeciętnego zimowego dnia. Buforowanie ciepła w podłodze należy rozpatrzeć w kilku aspektach. Po pierwsze jest ono zawsze kosztem komfortu cieplnego. Po drugie, inwestycyjnie najtańsze będzie z kablami grzewczymi, eksploatacyjnie z pompą ciepła. Wracając do komfortu cieplnego, to ciekawym rozwiązaniem jest akumulacyjny podkład grzewczy z posadzką drewnianą, o odpowiednim oporze cieplnych. Taka konstrukcja podłogi, umożliwia zgromadzenie większej ilości ciepła, a ponadto powolniej przekazuje je do pomieszczeń, dzięki czemu skoki temperatur są mniejsze, a ciepła zgromadzonego w podkładzie grzewczym starcza na dłużej. Funkcjonowanie takiego układu należy odpowiednio skonfigurować z uwzględnieniem odpowiedniej termoizolacji podkładu, właściwości drewna oraz amplitudy zmian temperatury i jej maksymalnej wielkości na powierzchni podłogi (27C).

Pompa ciepła wkomponowana w hydrauliczny układ zainstalowany w podkład akumulacyjny albo zwykły podkład ale z wodnym buforem ciepła daje optymalne korzyści eksploatacyjne. Wodny Bufor ciepła z PC daje najniższe koszty eksploatacyjne i wyskoki komfort cieplny ogrzewanych pomieszczeń.

To jedne z wielu przykładów - odniesienia będą różne - zależne od tego czym opiniodawca handluje.
Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 wrz 2015, 7:46

Szanowni Przedmówcy, nie ma idealnych rozwiązań.
A ja lubię idealne rozwiązania.
Ustawiam temperaturę w sposób bezpośredni i nie wyrzucam niepotrzebnie kWh.
Co generuje większe zużycie niż potrzeba?
- Centralny pośredni system ogrzewania - bufor i ciepło w rurkach to "pomysł" ciepłowników, a to gruba ludzi źle wykształconych. Należy ich pomysły omijać szerokim łukiem
- nieszczelny dom - durszlak czyli coś tak chorego, jak wentylacja grawitacyjna.
- grzejniki konwekcyjne na ścianach szczytowych, a zwłaszcza pod oknem, To że zimno wchodzi i nie należy go wpuszczać to kolejna "myśl" tępych ciepłowników.
-Grzejniki konwekcyjne i drabinki w łazienkach, gdzie jest wentylacja z dołu do góry... Tylko może tak zrobić wyprany mózg
-termostaty w górnej części grzejnika na zasilaniu... to już nawet trudno komentować taką tępotę.

Zakładają grzejniki bezpośrednie (elektryczne) tam gdzie są najmniejsze straty ( na ściany działowe, w podłodze gdy jest więcej jak 20cm styropianu... ) i uszczelniając dom ( wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zejdziemy nawet w domach słabo izolowanych do 30kWh/m2 rocznie. Jak chcemy mniej i większy komfort, to trzeba dołożyć klimatyzację kanałową (pompę ciepła powietrze powietrze)

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewanie domu

autor: bachus » 22 wrz 2015, 9:32

Tomasz_Brzeczkowski pisze: A ja lubię idealne rozwiązania.

Tak, wiemy zebrałem je poniżej:
1. Brać dwuminutowy prysznic.
1a.. prysznic o wydajności 3-4 l/min
2. Zamienić okna z murem miejscami
3. Zamienić izolację z murem miejscami
4. Podłogówkę układać na suficie
5. Centralnego najlepiej nie robić wcale,
5a. ale jak już, to koniecznie powietrzne
6. Spędzać w domu 330 dni rocznie
7. Nie ogrzewać pomieszczeń w których nikogo nie ma
8. zakaz jakichkolwiek obliczeń, zarówno OZC jak i opłacalności.
9. zastosować kable o możliwie największej mocy, takiej na jaką pozwala moc najbliższej stacji trafo
10. zastosować klimatyzator ( pod żadnym pozorem nie nazywać tego PC P/P ) , do obniżania rachunków zima i chłodzenia latem.
12. Nie patrzeć na dane producentów urządzeń. Zakładać COP'y co by forumowicze w zachwyt padli
13. Grzać i chłodzić przez 365 dni w roku aby otrzymać komfortowa temp 23*C z dokładnością 0,1*.
14. Przyjąć do wiadomości ze Inwerter to odwracalność a nie modulacja mocy, tym samym stosując go w lodowce możemy mieć cieple lub zimne piwo.
15. Rozwiązania których gieniusz nie promuje nie mają prawa istnieć a urządzenia działać.
16. Kolektory słoneczne grzeją wodę o wiele drożej niż prądem a więc stosowanie ich to zbrodnia przeciw ludzkości.[/QUOTE]
17. Stosować jak najwięcej pomp i innych instalacji grzewczych, mają być :
a) pompa p-p do centralnego ogrzewania
b) pompa cwu, opłacalność nieistotna ma być i już
c) kable o maksymalnej możliwej mocy
d) małe zasobniki cwu do każdego punktu, ilość uzależniona od ilości punktów czerpalnych cwu (gdy nie ma pompy cwu)
e) absolutny zakaz łączenia ogrzewania z przygotowaniem cwu (patrz punkt 17)

zbuczyn
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2015, 12:05
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie domu

autor: zbuczyn » 24 wrz 2015, 12:20

lepiej inwestować w tanie ogrzewanie elektryczne typu piece akumulacyjne dynamiczne

elektrokab.pl/piece-akumulacyjne/dynamiczne

- w 800-900zł mieści się ogrzanie ponad 60m2 a jeśli działa w tanich taryfach to wychodzić BARDZO TANIO !!! - bez instalacji, podłączania, przeciągania rur i kłucia w ścianach...
ZIOMMMMM

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2015, 13:13

zbuczyn pisze:lepiej inwestować w tanie ogrzewanie elektryczne typu piece akumulacyjne dynamiczne

elektrokab.pl/piece-akumulacyjne/dynamiczne

- w 800-900zł mieści się ogrzanie ponad 60m2 a jeśli działa w tanich taryfach to wychodzić BARDZO TANIO !!! - bez instalacji, podłączania, przeciągania rur i kłucia w ścianach...
800 z cwu i chłodzeniem?

dandiugo
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 29 maja 2014, 16:17
Re: Ogrzewanie domu

autor: dandiugo » 08 paź 2015, 15:22

800 miesięcznie to ma być tanio?

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Ogrzewanie domu

autor: TwojOszczednyDom » 08 paź 2015, 22:17

dandiugo pisze:800 miesięcznie to ma być tanio?


znam przypadki grzejących gazem płacących po 800 zł miesięcznie. NIestety nie wiele osób rozumie że są technologie pozwalające płacić tylko 800 zł za sezon.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Enerbau Tanie Grzanie
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 683
Rejestracja: 06 mar 2015, 13:27
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie domu

autor: Enerbau Tanie Grzanie » 08 paź 2015, 22:45

Nie należy pomijać kosztów instalacji, trwałości systemu i kosztów serwisowania.


.
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Ogrzewanie domu

autor: TwojOszczednyDom » 08 paź 2015, 22:51

Enerbau Tanie Grzanie pisze:Nie należy pomijać kosztów instalacji, trwałości systemu i kosztów serwisowania.


.


Oczywiście :) zgadzam się. W mojej wizji dzięki temu zyskuje się klimę - coś za coś i względnie niższe rachunki. Kwestia wyboru dla inwestora. Nie widzę jednak nic przeciwko połączenia grzania podczerwienią plus powietrzna pompa ciepła p-p jeśli są warunki.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2015, 7:45

Nie widzę jednak nic przeciwko połączenia grzania podczerwienią plus powietrzna pompa ciepła p-p jeśli są warunki.
Wynika to z braku doświadczenia. Niestety nie da się "pożenić" tych spraw.
W 1989 roku kupiłem mieszkanie z piecem kaflowym ( w nim grzałki na II taryfę) robiąc remont w 1990 założyłem sobie ogrzewanie podłogowe kablami ALCATEL KABEL NORGE i na suficie folie ESWA do grzania podłogi podczerwienią. Chciałem się przekonać jak się człowiek czuje i które system mniej zużywa kWh. Do 2009 roku użytkowałem ogrzewanie podłogi podczerwienią z folii ESWA. W 2009 założyłem klimatyzację (Toshiba daisekai) , gdy zobaczyłem, że grzeje mieszkanie 100-200W to klimatyzację zostawiłem na zimę. Miałem ogrzane powietrze z pompy ciepła, potrzeba był tylko kontroli i komfortowej temperatury podłogi. Niestety folie na suficie, podczerwień kolidowały z ciepłym powietrzem, źle to działało. Natomiast kable w podłodze z czujnikiem pod płytką, super. Przeszedłem więc na kable. Do kontroli temperatury powietrza, podczerwień nie jest najlepsza.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Ogrzewanie domu

autor: TwojOszczednyDom » 09 paź 2015, 8:26

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nie widzę jednak nic przeciwko połączenia grzania podczerwienią plus powietrzna pompa ciepła p-p jeśli są warunki.
Wynika to z braku doświadczenia. Niestety nie da się "pożenić" tych spraw.
W 1989 roku kupiłem mieszkanie z piecem kaflowym ( w nim grzałki na II taryfę) robiąc remont w 1990 założyłem sobie ogrzewanie podłogowe kablami ALCATEL KABEL NORGE i na suficie folie ESWA do grzania podłogi podczerwienią. Chciałem się przekonać jak się człowiek czuje i które system mniej zużywa kWh. Do 2009 roku użytkowałem ogrzewanie podłogi podczerwienią z folii ESWA. W 2009 założyłem klimatyzację (Toshiba daisekai) , gdy zobaczyłem, że grzeje mieszkanie 100-200W to klimatyzację zostawiłem na zimę. Miałem ogrzane powietrze z pompy ciepła, potrzeba był tylko kontroli i komfortowej temperatury podłogi. Niestety folie na suficie, podczerwień kolidowały z ciepłym powietrzem, źle to działało. Natomiast kable w podłodze z czujnikiem pod płytką, super. Przeszedłem więc na kable. Do kontroli temperatury powietrza, podczerwień nie jest najlepsza.


Akurat nie myślałem o stosowaniu folii na suficie bo rzeczywiście system mógłby zgłupieć. Ale może grzejniki na podczerwień czy ścienne względnie podłoga jakoś by współgrało. I chciałem tylko zwrócić państwu z firmy Enerbau że klimą w domach gdzie montują swoje rozwiazania moznaby jeszcze obniżyć rachunki. Rozumiem ich punkt widzenia typu: mniejsze koszty instalacji czy serwisowania ale tutaj mamy oprócz grzania powietrza jeszcze chłodzenie! A w domu dobrze zaizolowanym nie co się oszukiwać że nie będzie problemów z nadprodukcją ciepła w pewnych okresach. Z resztą, mam przykład klienta który ma ogrzewanie inwerterem ale wcześniej zrobione było u niego docieplenie ścian od wewnątrz pianką 10 mm superwand i wczoraj jak dostawiło słońce to miał w 7 letnim budynku za ciepło jak to nazwał a na zewnątrz było 6C po nocy z mrozem i wiatr szalał. Był w szoku. Zeszłej zimy grzał jak na polu było 13C.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2015, 8:49

I chciałem tylko zwrócić państwu z firmy Enerbau że klimą w domach gdzie montują swoje rozwiazania moznaby jeszcze obniżyć rachunki.
Podczerwień nie ogrzewa powietrza, a ciało stałe, dlatego jako precyzyjny "dogrzewacz" (ewentualny) powietrza się niezbyt sprawdziło.
Co do klimatyzacji... wykluczam jej montaż bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeszcze w sezonie grzewczym lepsza czy gorsza wentylacja niemechaniczna ma szansę działać, to przy chłodzeniu takiej możliwości nie ma.
Ogrzewanie na podczerwień jest najefektywniejsze przy dużych potrzebach, przy wentylacji grawitacyjnej, przy braku pompy ciepła, wiec pompa ciepłą i rekuperacja, nie są hołubione przez producentów ogrzewania podczerwienią.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Ogrzewanie domu

autor: TwojOszczednyDom » 09 paź 2015, 8:55

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Ogrzewanie na podczerwień jest najefektywniejsze przy dużych potrzebach, przy wentylacji grawitacyjnej, przy braku pompy ciepła, wiec pompa ciepłą i rekuperacja, nie są hołubione przez producentów ogrzewania podczerwienią.


Co widać :) Ale nie zaprzeczy Pan że w modelowych budynkach ze strony Enerbau jakieś chłodzenie by się przydało :) A jeszcze jak ktoś zobaczyłbym że klimą taniej dogrzeje niż podczerwienią to mógłby ją traktować jako "zapas" na ogromne mrozy czy niespodziewaną awarię pompy. Jakoś dało by się to ogarnąć. Ale to inna sprawa. Ja klimy nie łącze z podczerwienią tak czy inaczej.

ale ostatni przypadek (wczoraj), gość ma mieszkanie ale nie może założyć reku ani klimy bo mu nie pozwoli zarządca budynku więc podczerwień czemu nie.

A co pan myśli o tym multiporze bo się tutaj trochę sprzeczałem z Enerbau :)
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewanie domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 paź 2015, 9:12

Wszystko ma swoje zastosowanie. Poza centralnym, to w żadnym wypadku nie ma sensu. Instalację należy dopasować jak smoking.
ale ostatni przypadek (wczoraj), gość ma mieszkanie ale nie może założyć reku ani klimy bo mu nie pozwoli zarządca budynku więc podczerwień czemu nie.
Klima ( jak nie ma balkonu to mogę zrozumieć) ale dlaczego nie może założyć odzysku ciepła z wentylacji? Z tym się nigdy nie spotkałem, zwłaszcza, że nie trzeba występować o żadną zgodę?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 183 gości

Gotowe projekty domów