Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 lip 2015, 9:55

Zainteresowałem się też tymi inwerterami i rzeczywiście sam jestem pod wrażeniem jak to świetnie się sprawuje.
Ja byłem zszokowany, gdy czarno na białym kWh w mieszkaniu i sklepie wyszła po około 5gr . Tyle, że nie wyłączałem klimy.
Gorszy wynik był ( choć też rewelacja ) gdy włączałem jak się robiło za gorąco lub za zimno. Wtedy chodziło na 100% . Silniki prądu stałego ogromnie zyskują na efektywności przy poborze mocy poniżej 50% nominału. Silniki AC mają odwrotne charakterystyki - największa efektywność przy 100%.

Jak się komuś nie wierzy, to można sprawdzić samemu. Prawda, że to nie problem?

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

autor: Maniak » 27 lip 2015, 9:57

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Ja tylko w przypadku swojego słabo "zaizolowanego" budynku (5 cm w podłodze przy nieizolowanym fundamencie) obawiałbym się, że w przypadku pomieszczeń na parterze to kanałówka niewiele dogrzeje tylko większość czasu będą jednak działać grzejniki. To tak na logikę skoro na dole mam salon z kuchnią i drugi pokój oraz hall i łazienkę. Przy 2 nawiewach (no niech do salonu będą 2) to 3 łącznie to zimą w temperaturach przejściowych może być problem.

Nie ma obaw. Grzejniki mają dokładną regulację, więc "uwzględnią" każde ciepło, każdy zysk czy bonus ( jak ktoś nazwał ciepło z klimatyzacji) .
Piszę o tym, bo sprawdziłem. Co prawda najzimniej było - 23 (luty 2012 ) ale kable się nie załączyły. Było 22-23 na plusie.
Podobnie wyszło tym, co sobie już zamontowali klimatyzację i rekuperację.


Dla takiego słabo izolowanego/nieizolowanego budynku 100m2 jaką dałby Pan kanałówkę (nominalna wydajność grzewcza)?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 lip 2015, 10:40

3.5kW.

Maniak
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 511
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:27
Re: Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

autor: Maniak » 27 lip 2015, 10:49

Tomasz_Brzeczkowski pisze:3.5kW.


I teraz jak to jest, skoro producenci podają, że takie urządzenie jest dla pomieszczeń do 40 m2? Tymczasem gość chłodził cały dom (95m2 nie super izolowany) urządzeniem o mocy nominalnej 3,5 dla chłodzenia? Nie wiem jak z grzaniem bo jeszcze tego nie robił ale dziwne to.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 lip 2015, 10:58

Maniak pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:3.5kW.


I teraz jak to jest, skoro producenci podają, że takie urządzenie jest dla pomieszczeń do 40 m2? Tymczasem gość chłodził cały dom (95m2 nie super izolowany) urządzeniem o mocy nominalnej 3,5 dla chłodzenia? Nie wiem jak z grzaniem bo jeszcze tego nie robił ale dziwne to.

Czy producent klimatyzacji podaje, że nie działa wentylacja naturalna, gdy schładzamy powietrze?
Czy producent "te 40m2" określa czy to jest z WM z odzyskiem ciepłą?

Pan Sobie teraz wyobrazi, że nie domkną lodówki. Że jest 2-3 mm szczelina. Czy będzie Pan miał pretensje do producenta, że lodówka chodzi na okrągło lub nawet się wszystko zepsuło?

Po uszczelnieniu domu zapotrzebowanie na grzanie czy chłodzenie drastycznie spada.
Jak już pisałem - do 30kWh/m2 przy ogrzewaniu. Nie wiem ile przy chłodzeniu, bo tu temperatura powietrza nie musi być bardzo wysoka, by słońce nagrzało dom. ALE JESTEM PEWIEN, ŻE W NASZYM ZUŻYCIE NA OGRZEWANIE JEST WIĘKSZE NIŻ NA CHŁODZENIE .
Skoro, więc 3.5kW wystarcza na ogrzanie, to i wystarczy na chłodzenie. Tylko uwaga!!! Nie wyłączać jak nas nie ma. Bo potem przychodzimy do rozgrzanego domu i pompa musi zapierdzielać na maksa. I wtedy faktycznie przydałaby się większa.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2015, 11:00 przez Tomasz_Brzeczkowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Klimateo
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 07 lip 2010, 13:09
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

autor: Klimateo » 27 lip 2015, 11:00

Tomasz Brzeczkowski ale o jakim sterowaniu mówisz ?.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Współczynnik U=0,12 i instalacje powietrzne

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 lip 2015, 6:17

Klimateo pisze:Tomasz Brzeczkowski ale o jakim sterowaniu mówisz ?.
W którym miejscu?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości

Gotowe projekty domów